Gostynin to miasto w centralnej Polsce, na styku województwa mazowieckiego z łódzkim i kujawsko-pomorskim.
Gostynin jest siedzibą władz powiatu oraz dwóch gmin – miejskiej i wiejskiej. Miasto pełni więc funkcję ośrodka administracyjnego z szeregiem instytucji publicznych, placówek oświatowych, kulturalnych i ochrony zdrowia.
Miejscowość leży na Pojezierzu Gostynińskim. W Gostyninie i okolicach atrakcji turystycznych jest wiele. Okolica przyciąga zwłaszcza miłośników wypoczynku na łonie przyrody, zwłaszcza nad jeziorem. Turystyka jest bardzo ważnym elementem w profilu lokalnej gospodarki. W mieście i okolicy działa wiele obiektów noclegowych, gastronomicznych i gospodarstw agroturystycznych.

Czy lokalny rynek pracy jest w dobrej kondycji? Czy łatwo o pracę w Gostyninie? Które zawody są na deficytowe? Oto charakterystyka miasta, odpowiadająca na te pytania.
Gostynin – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie
Gostynin to 9. pod względem powierzchni miasto województwa. W granicach administracyjnych miejscowości znajduje się 32,4 kilometra kwadratowego powierzchni.
Jak zostało wspomniane na wstępie, miasto jest siedzibą dwóch gmin. W gminie miejskiej Gostynin liczba mieszkańców wynosi 18,5 tys., w gminie wiejskiej – 12 tys. osób. Miejscowości należące do gminy wiejskiej otaczają miasto pierścieniem, zajmują łącznie obszar 270,7 kilometra kwadratowego.
W mieście znajdziemy wiele ciekawych miejsc odpoczynku i rekreacji. Gostynin leży wzdłuż rzeki Skrwy Lewej, otaczają go lasy Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego, trzy rezerwaty przyrody, a także polodowcowe jeziora. Biegną tędy szlaki turystyczne – piesze, rowerowe, a także konne. Listę atrakcji dopełniają też zabytki, m.in. układ urbanistyczny i zamek w Gostyninie.
Do powiatu gostynińskiego przynależy łącznie 5 gmin: gmina miejska Gostynin, gmina miejsko-wiejska Sanniki oraz gminy wiejskie: Gostynin, Szczawin Kościelny i Pacyna.
Na system komunikacyjny Gostynina składa się układ dróg, linia kolejowa, ścieżki rowerowe oraz komunikacja autobusowa. Przez miasto biegnie jedna droga krajowa – nr 6 (łączy Łęczycę i Ostrów Mazowiecką) oraz trzy drogi wojewódzkie – nr 581, 573 i 265. Tuż za granicami Gostynina przebiega autostrada A1. Miasto ma dwie obwodnice – „małą” i „dużą”. Połączenia kolejowe i autobusowe zapewniają komunikację w skali regionu.
Gostynin leży na zachodzie województwa mazowieckiego. Niedaleko stąd do Płocka, Gąbina, Lubienia Kujawskiego, Kutna czy Żychlina. Odległość od Warszawy wynosi 130 km, nieco bliżej jest do Łodzi – 88 km. W tych miastach zlokalizowane są też najbliższe od Gostynina międzynarodowe porty lotnicze.
Rynek pracy, oferty pracy – Gostynin
W Gostyninie działa 1807 podmiotów gospodarki narodowej (stan REGON na 30 września 2020 r.). 1715 to mikrojednostki – samozatrudnieni i podmioty, w których pracuje do 9 osób. 70 zakładów pracy zatrudnia między 10 a 49 osób, 20 – między 50 a 249. Dwóch największych pracodawców – jedno przedsiębiorstwo prywatne i jedna jednostka budżetowa – generuje między 250 a 999 miejsc pracy. Sektor publiczny reprezentują w mieście 92 podmioty. Pozostałe to firmy prywatne, a liczba osób fizycznych zarejestrowanych w Gostyninie wynosi 1365.
Jak widać, w Gostyninie oferty pracy można znaleźć i w mikrofirmach, i w większych zakładach. A jakie branże są najbardziej rozwinięte? Najwięcej jest firm handlowych i zajmujących się naprawą pojazdów (469 podmiotów w REGON) oraz budowlanych (308 podmiotów). W mieście rozwinięte są też sektor usług i działalność profesjonalna, naukowa oraz techniczna. Wiele miejsc pracy generują też zakłady przetwórstwa przemysłowego. Do największych z nich należą m.in. producent drzwi i okien z PCV, producent materiałów wykorzystywanych w budownictwie, producent opakowań z tektury falistej.
Przedsiębiorcy działający na terenie Gostynina mogą liczyć na pomoc publiczną, którą w ramach Polskiej Strefy Inwestycji dystrybuuje Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna.
Bezrobocie w powiecie gostynińskim jest dość wysokie i stanowi poważny problem lokalnej społeczności.
Wg danych GUS za wrzesień 2020 r. stopa bezrobocia wyniosła:
- w Polsce – 6,1%,
- w województwie mazowieckim – 5,1%,
- w powiecie gostynińskim – 13%.
Niemniej w niektórych branżach pracodawcy mają trudności ze znalezieniem chętnych do pracy i odpowiednio wykwalifikowanych kandydatów. Zgodnie z Barometrem zawodów 2020 zawody deficytowe w powiecie gostynińskim to:
- kierowca samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych,
- spawacz,
- krawiec i pracownik produkcji odzieży,
- pracownik ochrony fizycznej,
- pielęgniarka i położna,
- psycholog i psychoterapeuta.
Nieco krótsza jest z kolei lista grup zawodów nadwyżkowych. W tym przypadku liczba kandydatów skłonnych zatrudnić się w danym zawodzie przekracza zapotrzebowanie kadrowe pracodawców. W nadwyżce są:
- ekonomiści,
- pracownicy administracyjni i biurowi,
- pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej,
- specjaliści technologii żywności i żywienia,
- kucharze.
PUP Gostynin:
Adres: ul. Płocka 66/68, 09-500 Gostynin
E-mail: wago@praca.gov.pl
Telefon: 24 2697159, 24 2354833, 24 2697156