Praca Kowal

Najnowsze oferty pracy: 478

Praca w Kowalu

Kowal to miasto w środkowej części Polski, położone mniej więcej w połowie drogi między Poznaniem a Warszawą, na północ od Łodzi i na południowy-wschód od Bydgoszczy. Administracyjnie przynależy do województwa kujawsko-pomorskiego i leży u jego styku z województwami mazowieckim, łódzkim i wielkopolskim. 

Kowal jest jednym z sześciu miast powiatu włocławskiego – pozostałymi są Brześć Kujawski, Chodecz, Izbica Kujawska, Lubień Kujawski i Lubraniec. Włocławek – stolica powiatu, nie należy do niego, lecz tworzy oddzielną jednostkę samorządową. Kowal ma status gminy miejskiej, jest zarazem siedzibą władz wiejskiej gminy Kowal. 

Miejscowość to lokalne centrum gospodarcze, oświatowe i kulturalne. Jakie stwarza możliwości, jeśli chodzi o rozwój zawodowy? Kto powinien łatwo znaleźć w Kowalu pracę? Czytaj dalej i zapoznaj się z kluczowymi informacjami na temat tutejszego rynku zatrudnienia. 

Kowal – liczba mieszkańców, położenie, atrakcje

Kowal to nieduże miasto w powiecie włocławskim. Zajmuje powierzchnię 4,71 kilometra kwadratowego. Liczba mieszkańców Kowala wynosi z kolei 3,5 tys. osób. Obowiązują tu kod pocztowy 87-820 i numer kierunkowy (+48) 54. Samochody z powiatu włocławskiego można rozpoznać po literach CWL na tablicach rejestracyjnych. 

Kowal stanowi lokalny ośrodek administracyjny – mieści się tu siedziba władz samorządowych: miasta oraz wiejskiej gminy.

  • Urząd Miasta Kowal (adres: ul. Piwna 24, 87-820 Kowal, telefon: 54 284 12 55), 
  • Urząd Gminy Kowal (adres: ul. Piwna 33, 87-820 Kowal, telefon: 54 284 22 89). 

Z kolei we Włocławku znajduje się urząd pracy właściwy dla miasta Kowal:

  • Powiatowy Urząd Pracy we Włocławku (adres: ul. Kapitulna 24, 87-800 Włocławek, telefon: 54 234 00 89).

Kowal jest miastem dobrze skomunikowanym lokalnie i ponadlokalnie. Przez miejscowość przebiega droga krajowa nr 91 zapewniająca bezpośrednie połączenie z Włocławkiem i Łodzią. Trasa ta kilka kilometrów za miastem krzyżuje się z autostradą A1, ważną arterią komunikacyjną kraju, łączącą Trójmiasto ze Śląskiem. Do Kowala można dojechać, wybierając także drogę wojewódzką nr 265 bądź liczne drogi powiatowe i gminne. 

Odległości między Kowalem a wybranymi miastami w regionie:

  • Włocławek – 14 kilometrów, 
  • Brześć Kujawski – 19 kilometrów,
  • Kutno – 40 kilometrów, 
  • Izbica Kujawska – 41 kilometrów,  
  • Płock – 44 kilometry, 
  • Toruń – 70 kilometrów, 
  • Łódź – 97 kilometrów. 

Miasto znajduje się w okolicy o wysokich walorach przyrodniczych, na skraju Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego, w sąsiedztwie Rezerwatu Przyrody Olszyny Rakutowskie wśród licznych jezior. Samo miasto jest otoczone terenami rolniczymi.

Rynek pracy, oferty pracy – Kowal

Miasteczko stanowi jeden z ważniejszych ośrodków handlowo-usługowych w powiecie włocławskim. Rozwija się tu także przemysł, np. drzewno-meblowy, rolno-spożywczy. W Kowalu znajdziemy ponadto producentów m.in. okien i rolet, folii, wyrobów obrabianych maszynowo, wyrobów kowalstwa artystycznego czy sztukaterii. 

Wszystkich podmiotów gospodarki narodowej w mieście jest 407. Są to głównie mikrozakłady zatrudniające maksymalnie 9 pracowników (386). Działa tu także 19 małych jednostek gospodarczych o kadrze rzędu 10-49 osób, a także 2 średnie podmioty tworzące 50-249 miejsc pracy (źródło: REGON, stan na koniec marca 2021 r.).

Miasto tworzy mały rynek zatrudnienia, dlatego część mieszkańców miasta decyduje się na dojazd do pracy do sąsiednich miejscowości, na przykład Włocławka. 

Poszukiwane etatu w Kowalu lub jego pobliżu warto zacząć od sprawdzenia corocznej prognozy zapotrzebowania na rynku pracy – Barometr zawodów. Na przykład w 2021 r. w powiecie włocławskim eksperci rynku pracy wskazali największy deficyt gotowych do podjęcia się obowiązków i zarazem mających kwalifikacje pracowników opieki zdrowotnej: lekarzy, pielęgniarek i położnych. 

Lista profesji deficytowych, czyli takich, których przedstawiciele są poszukiwani przez lokalnych pracodawców, jest jednak znacznie dłuższa. Braki kadrowe notowane są na przykład w budowlance, branży IT, transporcie, gastronomii, motoryzacji, księgowości czy oświacie. Ze znalezieniem posady nie powinni mieć problemu też np. biolodzy, biotechnolodzy, biochemicy, floryści, fryzjerzy, kosmetyczki, opiekunki dziecięce, pracownicy służb mundurowych, prawnicy, pracownicy sprzedaży internetowej, robotnicy leśni czy weterynarze. 

Szukaj pracy w mieście