Oferty Tygodnia

Praca Gdynia Najnowsze oferty pracy: 343

Praca w Gdyni

Gdynia, obok Gdańska i Sopotu, to niezwykle popularny kierunek dla urlopowiczów, którzy poza plażowaniem lubią spędzać czas w otoczeniu miasta. Czekają tu na nich doznania kulturalne, rozrywka i atrakcje w Gdyni dla dzieci. Miasto jest także ważnym nadmorskim ośrodkiem gospodarczym. Czym charakteryzuje się tutejszy rynek pracy? W jakich sektorach najłatwiej o zatrudnienie?

Gdynia to nadmorska miejscowość województwa pomorskiego, leżąca na Pobrzeżu Gdańskim i Pojezierzu Wschodniopolskim. Stanowi część Trójmiasta i jest największym miastem w Polsce, które nie ma statusu stolicy województwa. Zajmuje 13 514 ha podzielonych na 21 dzielnic. W Gdyni liczba mieszkańców wynosi ponad 246 tys.

Historia miejscowości sięga średniowiecza. Początkowo była to mała, rybacka wioska, która z czasem nabierała coraz większego znaczenia gospodarczego. W końcówce maja 1921 roku rozpoczęto budowę gdyńskiego portu, która zainicjowała duży napływ ludności. W 1926 r. nadano Gdyni prawa miejskie.

Gospodarczo ten rejon od zawsze połączony był z morzem. Współcześnie port w Gdyni jest drugim co do przeładunków polskim portem morskim. Przeładowuje się tu głównie kontenery i obsługuje statki pasażerskie. W mieście działa wiele firm związanych z przemysłem stoczniowym i portem, wśród nich armatorzy, przedsiębiorstwa brokerskie, spedycyjne, agencje żeglugi. Silnie rozwinięte są tutaj także usługi finansowe i nowoczesne technologie. Praca w Gdyni dla studentów i specjalistów dostępna jest w IT, bankowości, branży telekomunikacyjnej. W mieście funkcjonują też zakłady spożywcze, głównie przetwórstwo rybne, firmy budowlane oraz reprezentujące sektor elektroniczny. Kolejny obszar generujący wiele miejsc zatrudnienia to handel. W Gdyni działają liczne galerie handlowe oraz mniejsze sklepy. Oferty pracy dla sprzedawców, doradców klienta pojawiają się tutaj nie sezonowo, ale przez cały rok.

Jak wskazali eksperci rynku pracy w raporcie Barometr zawodów 2020, na gdyńskim rynku pracy najbardziej deficytowymi zawodami są: betoniarze i zbrojarze, lakiernicy, lekarze, masarze i przetwórcy ryb, murarze i tynkarze, nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów zawodowych, pielęgniarki i położne, pomoce kuchenne, pracownicy telefonicznej i elektronicznej obsługi klienta, ankieterzy, teleankieterzy, ratownicy medyczni, robotnicy budowlani, sprzątaczki i pokojowe.

Nadwyżkowe profesje to te wymagające wykształcenia wyższego, głównie humanistycznego – dziennikarze i redaktorzy, filolodzy i tłumacze, filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy, socjolodzy i specjaliści ds. badań społeczno-ekonomicznych, a także biolodzy, biotechnolodzy, biochemicy, ekonomiści, meteorolodzy, geolodzy, geografowie, pracownicy ds. ochrony środowiska i bhp.

Ogólnie rzecz biorąc, w rejestrze REGON znajdują się 41 352 podmioty gospodarki narodowej działające w Gdyni. Prawie 97% z nich stanowią najmniejsze firmy, zatrudniające do 9 osób, a przedsiębiorstw, w których pracuje więcej niż 250 osób, funkcjonuje tu 45 (dane na 31.12.2019). Do dyspozycji lokalnych firmom są instytucje otoczenia biznesu, m.in. Gdyńskie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości i Gdyński Inkubator Przedsiębiorczości.

Na potrzeby tutejszych pracodawców odpowiada zróżnicowana oferta edukacyjna miasta. Działają tu szkoły branżowe i policealne, technika, licea oraz szkoły wyższe. Do tych ostatnich zaliczają się m.in. Akademia Marynarki Wojennej i Uniwersytet Morski. W Gdyni funkcjonują też dwa wydziały Uniwersytetu Gdańskiego. Tym samym Gdynia to bardzo dobry kierunek dla osób rozważających karierę w gospodarce morskiej i związanie się z Pomorzem na stałe.

Mówiąc o gdyńskiej gospodarce, nie sposób pominąć turystyki i gastronomii. To także sektory, z których utrzymuje się wielu mieszkańców. Przyjeżdżają tu goście z całej Europy, nie tylko po to, by wypocząć na plaży w Gdyni czy pospacerować Bulwarem Nadmorskim. Latem do dyspozycji turystów są cztery strzeżone kąpieliska (Śródmieście, Redłowo, Orłowo, Babie Doły). Gdynia to także piękne krajobrazy – klify, parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody. Oferta kulturalno-rozrywkowa jest naprawdę szeroka, a bardziej "miejskie" atrakcje w Gdyni liczne. Działa tu kilka kin, teatry, m.in. Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza, Teatr Muzyczny, galerie sztuki, biblioteki i muzea, w tym dwa pływające (muzeum w Gdyni na Niszczycielu ORP „Błyskawica” oraz muzeum na Żaglowcu „Dar Pomorza”).

W mieście organizuje się wiele wydarzeń i festiwali, wśród nich filmowy, ognia, sztuk multimedialnych raz muzyczne i taneczne. Dla miłośników kuchni nie lada gratką będzie gdyński szlak kulinarny, prowadzący przez najlepsze restauracje. Zabudowania miejskie pochodzą z okresu międzywojennego, przeważa tu modernizm i wielka płyta, nie ma natomiast śladów wcześniejszych epok, zabytkowych zamków i murów warownych. Reprezentacyjną i najstarszą ulicą jest ul. Świętojańska biegnąca przez Śródmieście. Podsumowując, Gdynia jest miastem nowoczesnym i przedsiębiorczym, a działanie i dynamiczny rozwój są wpisane w jej historię i przyszłość. Ten nadmorski kierunek wiele ma do zaoferowania tak turystom, jak i mieszkańcom.