Praca Pruszcz Gdański

Najnowsze oferty pracy: 385

Praca w Pruszczu Gdańskim

Pruszcz Gdański jest miasteczkiem w północnej Polsce – w województwie pomorskim, powiecie gdańskim. Należy do aglomeracji trójmiejskiej i jest zlokalizowany na południe od Gdańska – centra obu miast dzieli około 10 kilometrów. 

Miasteczko jest pełne uroku, stwarza dobre warunki do życia, sportu i rekreacji, rozwoju zainteresowań. Jak wygląda tutejszy rynek zatrudnienia i czy trudno o znalezienie w Pruszczu Gdańskim pracy? Zapoznaj się z podstawowymi informacjami na temat tej miejscowości i zdecyduj, czy brać ją pod uwagę, szukając pracy w województwie pomorskim. 

Pruszcz Gdański – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Pruszcz Gdański to jedyne miasto w powiecie gdańskim. Gdańsk – stolica powiatu – nie należy do powiatu gdańskiego, ale tworzy samodzielną jednostkę administracyjną. 

Liczba mieszkańców Pruszcza Gdańskiego wynosi około 31 tys. osób. Powierzchnia miasta to 16,47 kilometra kwadratowego. Obowiązują tu:

 • numer kierunkowy – (+48) 58, 
 • kody pocztowe – od 83-000 do 83-005,
 • oznaczenie rejestracji pojazdów – GDA. 

Pruszcz Gdański jest dobrze skomunikowany z regionem i w skali ogólnopolskiej. Przez miasto wiodą droga krajowa nr 91, droga ekspresowa S6, droga wojewódzka nr 226, a w jego sąsiedztwie również trasa ekspresowa S7, droga krajowa 89, droga wojewódzka nr 222. W Pruszczu Gdańskim zatrzymują się także pociągi (linii nr 9 łączącej Warszawę z Gdańskiem). W pobliżu miasta, w odległości około 25 kilometrów, zlokalizowany jest międzynarodowy Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy. 

Pruszcz Gdański jest powiązany kulturalnie, oświatowo, gospodarczo z Gdańskiem, bywa także traktowany jako zaplecze mieszkaniowe dla osób pracujących w stolicy województwa pomorskiego. Niemniej samo miasteczko także ma wiele do zaoferowania, jeśli chodzi o możliwości rozwoju zawodowego. 

Pruszcz Gdański jest położony nad rzeką Radunią, w odległości około 15 kilometrów od wybrzeża Bałtyku. Miejscowość jest bardzo atrakcyjna turystycznie – przyciąga zabytkami i ciekawymi miejscami. Będąc w Pruszczu Gdańskim, warto odwiedzić Faktorię – Międzynarodowy Bałtycki Park Kulturowy (w którym znajduje się rekonstrukcja osady handlowej), przejść się wzdłuż Kanału Raduni, zobaczyć gotycki kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, pospacerować po starówce pełnej starych kamienic. 

Prócz wspomnianej Faktorii, do dyspozycji mieszkańców i przyjezdnych są takie instytucje jak Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, filia Biblioteki Pedagogicznej Wojewódzkiej. W pobliskim Cieplewie działają także Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteka Publiczna Gminy Pruszcz Gdański.

Rynek pracy, oferty pracy – Pruszcz Gdański

Osoby szukające zatrudnienia w mieście bądź jego sąsiedztwie mogą zgłaszać się do Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku:

 • PUP w Gdańsku 
  Adres: ul. Lastadia 41, 80-880 Gdańsk
  Telefon: 58 743 13 00

W styczniu 2021 r. w rejestrze urzędu znajdowało się około 9,4 tys. bezrobotnych. W tym czasie stopa bezrobocia w powiecie gdańskim była na poziomie 3,7%. Tak niski wskaźnik to dobry prognostyk dla osób szukających zatrudnienia. Warto zauważyć, że w tym samym okresie stopa bezrobocia w woj. pomorskim wynosiła 6,2%, a w Polsce – 6,5%. 

Do kogo najczęściej adresowane są oferty pracy w tej okolicy? Rynek zatrudnienia aglomeracji gdańskiej jest bardzo różnorodny, warto jednak zwrócić uwagę na publikowaną co roku listę profesji deficytowych (w ramach ogólnopolskiego badania Barometr zawodów). Przykładowo, w 2021 r. na rynku pracy w powiecie gdańskim w dużym deficycie są pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych oraz personel sprzątający. 

Lista wszystkich profesji deficytowych jest jednak znacznie dłuższa. Spore szanse na pracę od zaraz mają osoby z wykształceniem technicznym, budowlańcy z różnego rodzaju uprawnieniami, nauczyciele określonych specjalności, pracownicy opieki zdrowotnej i pomocy społecznej, pracownicy transportu i magazynowania. Brakuje także na przykład windykatorów, recepcjonistów, pracowników poczty, pracowników ds. ochrony środowiska i bhp czy pracowników obsługi ruchu szynowego. 

Warto zauważyć, że w powiecie notuje się też nadwyżkę szukających zatrudnienia grup zawodowych. W 2021 r. na liście znaleźli się:

 • architekci i urbaniści,
 • archiwiści i muzealnicy,
 • bibliotekoznawcy, bibliotekarze i specjaliści informacji naukowej,
 • biolodzy, biotechnolodzy, biochemicy,
 • dziennikarze i redaktorzy,
 • filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy,
 • geodeci i kartografowie,
 • inżynierowie chemicy i chemicy,
 • meteorolodzy, geolodzy, geografowie,
 • operatorzy aparatury medycznej,
 • pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej,
 • pracownicy ds. techniki dentystycznej,
 • socjolodzy i specjaliści ds. badań społeczno-ekonomicznych,
 • specjaliści ds. pr, reklamy, marketingu i sprzedaży,
 • specjaliści technologii żywności i żywienia.

Szukaj pracy w mieście