Praca Słupsk

Praca w Słupsku

Miasto Słupsk to interesujące miejsce do życia i rozwijania kariery. Cechuje się bardzo długą historią – prawa miejskie Słupsk uzyskał już w XIII wieku i był siedzibą książąt pomorskich. Po wielobarwnych dziejach pozostały zabytki, tradycje i miejsca pamięci. Współcześnie miasto stanowi ważne centrum życia gospodarczego i kulturalnego regionu. Przeglądasz oferty pracy?

Słupsk – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Słupsk może być dobrym wyborem na rozwój zawodowy. Poznaj miasto, jego walory i unikatowy klimat. Słupsk należy do województwa pomorskiego. Stanowi siedzibę władz zarówno powiatu słupskiego, jak i gminy Słupsk. Przez miasto przepływa rzeka Słupia, od której wzięło swoją nazwę. Inne podstawowe informacje to: powierzchnia – 43,15 kilometrów kwadratowych, liczba mieszkańców Słupska – około 90 tys. osób, strefa numeracyjna – 59, tablice rejestracyjne – rozpoczynają się od GS.

Przyjezdnych przyciąga stare miasto o niepowtarzalnym klimacie. Do ważnych zabytków należy ratusz w Słupsku – wraz z wieżą zegarową, stylowym, pełnym dzieł sztuki wnętrzem. Inne popularne miejsca to średniowieczna Baszta Czarownic, neogotycki budynek poczty i wiele więcej. Miasto można zwiedzać, wybierając jedną z proponowanych tras, np. Europejski Szlak Gotyku Ceglanego, Spacer po Słupsku śladami Gryfitów, czyli rodu panującego w mieście w okresie średniowiecza, czy też Szlak Słupskich Niedźwiadków Szczęścia – wiodący najmłodszych i nieco starszych turystów śladem sympatycznych figurek niedźwiedzi, symboli miasta. Bogactwo atrakcji turystycznych sprawia, że każdego roku Słupsk odwiedza tysiące przyjezdnych z Polski i zagranicy. Rozwój branży turystycznej z kolei oznacza więcej miejsc pracy i wzrost popularności miejscowości, coraz więcej inwestycji. W okresie wakacyjnym nietrudno o pracę w Słupsku od zaraz dla studentów i pracowników sezonowych, szukających zatrudnienia np. w gastronomii czy obsłudze turystycznej.

Jak żyje się w Słupsku? Przede wszystkim nie można się tu nudzić. Ciekawa oferta kulturalna i rozrywkowa obejmuje nie tylko wycieczki nad morze czy do pobliskiego Parku Krajobrazowego Dolina Słupi. Wiele do zrobienia i zobaczenia jest również w samym mieście – wystarczy sprawdzić ofertę jednego z teatrów w Słupsku, tutejszej filharmonii, kin, Muzeum Pomorza Środkowego i innych instytucji. Miasto rozkwita w czasie bardzo licznych festiwali, koncertów, konkursów i imprez. Do tych najbardziej znanych należą Jarmark Gryfitów, Festiwal Młodych Talentów „Niemen Non Stop”, Komeda Jazz Festival, Święto Ryby czy turniej piłkarski Amber Cup. Choć Słupsk to nieduże miasto, wiele się w nim dzieje. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, zarówno jeśli chodzi o życie zawodowe, jak i czas wolny po pracy. Bez wątpienia warto wziąć je pod uwagę w czasie poszukiwania zatrudnienia.

Słupsk, razem z takimi większymi miejscowościami jak Białogard, Koszalin, Kołobrzeg i Lębork, należy do Pobrzeża Koszalińskiego. Samo miasto dzieli od Bałtyku 18 kilometrów. Bliskość wybrzeża, a zarazem bardzo dobrze rozwinięta lądowa infrastruktura komunikacyjna decydują o atrakcyjności gospodarczej tej miejscowości. Jak dostać się do Słupska? Miasto przecinają dwie ważne trasy krajowe – nr 6 i nr 21, a także drogi wojewódzkie – nr 210 i 213. Droga krajowa nr 6 rozciąga się wzdłuż województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego, w kierunku Niemiec, zarazem łącząc ważne ośrodki miejskie w regionie – Szczecin i Trójmiasto. Miasto cechuje też dobre połączenie kolejowe lokalne i ponadlokalne (między innymi trasa Szczecin-Szczecinek). Z kolei najbliższe lotnisko obsługujące pasażerskie połączenia międzynarodowe znajduje się w Gdańsku, około 120 km od centrum Słupska.

Rynek pracy, oferty pracy – Słupsk

Profil gospodarczy miasta koncentruje się wokół przemysłu, usług (głównie handlu), a także turystyki. Przedsiębiorców przyciąga wspomniana wyjątkowo korzystna lokalizacja pomiędzy największymi portami morskimi w kraju – w Gdańsku i Szczecinie, rozległe rynki zbytu i inne udogodnienia. Inwestorzy korzystają z korzystnych warunków dla biznesu Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a także zaplecza okołobiznesowego, w tym Centrum Obsługi Inwestora w Wydziale Współpracy z Biznesem Urzędu Miejskiego w Słupsku, Słupskiego Inkubatora Przedsiębiorczości i Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Wspierany jest w szczególności rozwój start-upów i promowanie postawy proaktywnej.

Zgodnie z rejestrem REGON (stan w maju 2020 r.), zarejestrowanych jest tu 12 720 podmiotów gospodarki narodowej, w tym aż 96 średnich oraz 10 dużych jednostek. Dwie z tych ostatnich obejmują ponad 999 osób. Miejsca pracy czekają na wykwalifikowaną, wykształconą kadrę, niemniej równie duże szanse na zatrudnienie mają osoby, które ukończyły szkołę o profilu zawodowym. PUP w Słupsku podaje, że zarejestrowanych jest tu około 1,8 tys. bezrobotnych. Mogą liczyć na wsparcie urzędu w poszukiwaniu posady lub samodzielnie planować dalsze życie zawodowe.

Warto też pamiętać, że w miejscowościach atrakcyjnych turystycznie brak pracy często ma charakter sezonowy. Prężny rozwój turystyki zapewnia bliskość kurortu w Ustce (miejscowość od 2003 r. stanowi wraz ze Słupskiem tzw. Dwumiasto), a także tych zlokalizowanych w innych okolicznych miejscowościach, np. Łebie czy Dolinie Charlotty. W samym mieście znajduje się dobrze rozbudowana infrastruktura turystyczna – hotele, hostele, restauracje, knajpki, miejsca wypoczynku i rekreacji.

PUP Słupsk:

Adres: ul. Leszczyńskiego 8, 76-200 Słupsk
E-mail: poczta@pup.slupsk.pl, gdsl@praca.gov.pl
Telefon: (59) 845 75 02, (59) 845-75-01