Praca Chojnice

Praca w Chojnicach

Chojnice to miejscowość w województwie pomorskim, niedaleko jego granicy z województwem kujawsko-pomorskim. Stanowi lokalny ośrodek administracyjny – siedzibę władz powiatu chojnickiego oraz gminy. 

Chojnice - zabytkowe centrum miasta

Chojnice są ciekawym miastem, stwarzającym dobre warunki do rozwijania zainteresowań i oferującym różnorodne formy wypoczynku. Jak z kolei wygląda gospodarka tej okolicy? Kto może znaleźć w Chojnicach pracę? Zapoznaj się z podstawowymi społeczno-gospodarczymi informacjami dotyczącymi miasta i zdecyduj, czy brać je pod uwagę, szukając pracy w województwie pomorskim. 

Chojnice – liczba mieszkańców, położenie, ludność, atrakcje

Chojnice są centralnym ośrodkiem miejskim powiatu chojnickiego. Miasto zajmuje powierzchnię 21,05 kilometra kwadratowego. Liczba mieszkańców Chojnic wynosi z kolei około 40 tys. osób. Obowiązują tu numer kierunkowy (+48) 52 i oznaczanie pojazdów GCH.

W powiecie chojnickim znajdują się także miasta Brusy oraz Czersk. Odległość z Chojnic do tych miejscowości wynosi odpowiednio 25 i 30 kilometrów. Powiat chojnicki rozciąga się na terenie o wielkości 1364 kilometra kwadratowego. Jego populacja to około 98 tys. mieszkańców. 

Z Chojnic stosunkowo niedaleko także do takich większych miast w regionie jak:

 • Szczecinek – 63 kilometry,
  Bydgoszcz – 80 kilometrów, 
  PIła – 89 kilometrów,
  Grudziądz – 92 kilometry,
  Słupsk – 103 kilometry,
  Lębork – 108 kilometrów,
  Gdańsk – 114 kilometrów,
  Koszalin – 116 kilometrów.
  Toruń – 116 kilometrów.

Chojnice są dobrze skomunikowane z regionem. Obwodnicę miasta tworzy odcinek drogi krajowej nr 22, łączącej miasto bezpośrednio np. z Elblągiem, Gorzowem Wielkopolskim, granicą polsko-niemiecką. Do Chojnic wiodą także drogi wojewódzkie nr 212, 235, 240. Gęsta jest również siatka tras gminnych i powiatowych. 

W Chojnicach działają takie instytucje jak:

 • Urząd Miejski w Chojnicach 
  Adres: Stary Rynek 1, 89-600 Chojnice
  Telefon: 52 397 18 00
 • Urząd Gminy w Chojnicach
  Adres: ul. 31 Stycznia 56A, 89-600 Chojnice
  Telefon: 52 397 21 29
 • Starostwo Powiatowe w Chojnicach
  Adres: ul. 31 Stycznia 56, 89-600 Chojnice
  Telefon: 52 396 65 00

Chojnice leżą w malowniczej okolicy – w otulinie Parku Narodowego Bory Tucholskie, nieopodal Jeziora Charzykowskiego i w otoczeniu wielu innych zbiorników wodnych. Są to tereny bardzo atrakcyjne przyrodniczo, które przyciągają turystów, wielbicieli wycieczek pieszych i rowerowych, sportów wodnych, biwakowania. 

W samym mieście także nie można się nudzić. Historia Chojnic jest bardzo długa, sięga średniowiecza. Świadectwem wielowiekowych dziejów są tutejsze zabytki – te najważniejsze to pozostałości systemu miejskich obwarowań – mury, baszty, bramy. W Bramie Człuchowskiej mieści się Muzeum Historyczno-Etnograficzne w Chojnicach. Uwagę zwracają także neogotycki ratusz, XIV-wieczna, gotycka bazylika pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela, XVII-wieczny kościół pw. Zwiastowania NMP wraz z kolegium pojezuickim i wiele innych zabytków. Prócz wspomnianego muzeum, w Chojnicach działa wiele innych placówek kulturalnych, np. Chojnickie Centrum Kultury, Gminny Ośrodek Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna, Biblioteka Miejska, galerie sztuki, kina, teatry. 

Rynek pracy, oferty pracy – Chojnice

Chojnice stanowią ważny ośrodek handlowo-usługowy oraz przemysłowy południowej części województwa. W miejscowości znajdują się tereny Pomorskiej Podstrefy Chojnice SPecjalnej Strefy Ekoniczmincej. Na przedsiębiorców czeka Inkubator Technologiczny i inne rozwiązania ułatwiające prowadzenie działalności. 

Zgodnie z rejestrem REGON (GUS, stan na koniec stycznia 2021 r.) w Chojnicach funkcjonuje łącznie 4279 podmiotów gospodarki narodowej, w tym:

 • 4102 mikro (0-9 miejsc pracy), 
 • 128 małych (10-49 miejsc pracy), 
 • 41 średnich (50-249 miejsc pracy), 
 • 7 dużych (250-999 miejsc pracy), 
 • 1 bardzo duży (co najmniej 1000 miejsc pracy). 

Najwięcej jest w mieście:

 • sklepów, hurtowni, punktów naprawy pojazdów – stanowią 22,2% ogółu podmiotów gospodarki, 
 • przedsiębiorstw budowlanych – 15,7%, 
 • jednostek prowadzących działalność profesjonalną, naukową, techniczną – 9,4%, 
 • zakładów przemysłowych – 8,5%, 
 • firm z branży nieruchomości – 7,3%. 

Możliwości znalezienia zatrudnienia w tym mieście są dość zróżnicowane, dlatego miasteczko przyciąga kandydatów do pracy z całego powiatu. Poziom bezrobocia w powiecie chojnickim nieco przewyższa średnie krajową i wojewódzką. 

Stopa bezrobocia wg GUS (styczeń 2021 r.):

 • powiat chojnicki – 8,7%, 
 • woj. pomorskie – 6,2%, 
 • Polska – 6,5%. 

Kto zatem może liczyć na szybkie znalezienie zatrudnienia? Wskazówkę na ten temat stanowi Barometr zawodów, coroczne badanie wykonywane na zlecenie resortu pracy, ukazujące zapotrzebowanie na lokalnych i ponadlokalnych rynkach pracy. 

W 2021 r. w powiecie chojnickim wskazano duży deficyt: dekarzy i blacharzy budowlanych, kierowców autobusów, kierowców ciężarówek, lekarzy, masarzy i przetwórców ryb oraz robotników budowlanych. Lista wszystkich profesji deficytowych jest jednak dłuższa i warto się z nią zapoznać. Z kolei nadwyżka na chojnickim rynku pracy dotyczy pięciu grup zawodów. Na liście są: ekonomiści, obuwnicy, pedagodzy, specjaliści technologii żywności i żywienia, technicy informatycy. 

PUP Chojnice

 • Powiatowy Urząd Pracy
  Adres: ul. Lichnowska 5, 89-600 Chojnice
  Telefon: 52 395 07 00