Jastarnia – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie
Jastarnia jest nadmorską miejscowością, jednym z czterech miast w powiecie puckim, obok Pucka (siedziby władz powiatowych), Helu i Władysławowa. Odległości między tymi miejscowościami nie są duże. Z Jastarni do Helu jest 14 kilometrów, do Pucka 30 kilometrów, a do Władysławowa 21 kilometrów. Przez Jastarnię i przez cały Półwysep Helski wiedzie droga wojewódzka nr 216.
Jastarnia jest nie tylko kurortem wypoczynkowym, ale i miastem portowym. Nad Zatoką Pucką mieszczą się port morski, a także przystanie morskie dla rybołówstwa.
Miejscowość zajmuje powierzchnię 4,31 kilometra kwadratowego. Z kolei liczba mieszkańców Jastarni to 2,7 tys. osób. Obowiązują tu numer kierunkowy (+48) 58, kod pocztowy 84-140 i oznaczenie rejestracji pojazdów GPU.
Jastarnia jest gminą miejską. W mieście znajduje się siedziba władz samorządowych:
- Urząd Miejski w Jastarni
Adres: ul. Portowa 24, 84-140 Jastarnia
Telefon: 58 675 19 99
Szukający zatrudnienia lub wsparcia w kwestiach związanych z zatrudnieniem mieszkańcy Jastarni mogą zgłaszać się do Powiatowego Urzędu Pracy w Pucku:
- PUP Puck
Adres: ul. Elizy Orzeszkowej 7, 84-100 Puck
Telefon: 58 673 24 73
Znaczna część mieszkańców miasta utrzymuje się z obsługi turystów i związanych z nią usług. Działają tu także przedsiębiorstwa transportowe, rozwija się rybołówstwo. Zgodnie z rejestrem REGON (stan na koniec stycznia 2021 r., źródło: GUS) w Jastarni prowadzi działalność 837 podmiotów gospodarki narodowej. Są to mikrojednostki zatrudniające maksymalnie 9 pracowników (831) oraz małe jednostki tworzące 10-49 miejsc pracy (6).
Najczęściej wskazywane sekcje PKD podmiotów gospodarki narodowej w Jastarni to:
- działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi – 66,4%,
- handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle – 8,4%,
- rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo – 6,8%.
Jastarnia to znany w Polsce i zagranicą ośrodek wypoczynkowy, przyciągający piaszczystymi plażami, kąpieliskami morskimi, molem nad Zatoką Pucką. W Jastarni atrakcji turystycznych jest wiele – należą do nich na przykład Muzeum Rybackie pod Strzechą, Centrum Bałtyckie w Chłapowie, latarnia morska, zespół fortyfikacji Ośrodek Oporu Jastarnia, skansen fortyfikacji z czasów II wojny światowej i pozostałości po niemieckim systemie przeciwlotniczym, ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna „Torfowe Kłyle” i wiele innych. W Jastarni znajdują się ponadto liczne domy w stylu modernistycznym, warto zwrócić też uwagę na Kościół Nawiedzenia NMP z pierwszej połowy XX w.
Rynek pracy, oferty pracy – Jastarnia
Rynek zatrudnienia w Jastarni jest dość jednorodny. Najwięcej propozycji pracy pojawia się w sezonie letnim i dotyczy branży turystycznej.
Oceniając indywidualne szanse na etat w tej i innych miejscowościach powiatu puckiego, warto sprawdzić coroczną prognozę wykonywana na zlecenie resortu pracy – Barometr zawodów. Jest to badanie ukazujące zapotrzebowanie na rynkach pracy w całej Polsce.
Przykładowo, w 2021 r. w powiecie puckim zanotowano duży deficyt kierowców ciężarówek, masarzy i przetwórców ryb, monterów konstrukcji metalowych, murarzy i tynkarzy, opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych, robotników budowlanych oraz spawaczy. Lista wszystkich profesji deficytowych jest jednak znacznie dłuższa. Są na niej między innymi: asystenci w edukacji, administratorzy stron internetowych, biolodzy, biotechnolodzy i biochemicy, bibliotekoznawcy, bibliotekarze i specjaliści informacji naukowej, farmaceuci, maszyniści, ogrodnicy i sadownicy, pracownicy ds. budownictwa drogowego, pracownicy socjalni, specjaliści ds. finansowych, tapicerzy i wielu innych.
W powiecie zauważono także nadwyżkę poszukujących pracy. Trudności ze znalezieniem zatrudnienia mogą mieć: ekonomistów, pracowników biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej, specjaliści technologii żywności i żywienia, spedytorzy i logistycy, technicy informatycy, technicy mechanicy.