Praca Rumia

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 330

Praca w Rumi

Rumia to miejscowość położona na północy kraju. Przynależy do województwa pomorskiego i powiatu wejherowskiego. Rumia razem z Wejherowem oraz Redą tworzą Małe Trójmiasto Kaszubskie. 

Miasto jest ośrodkiem handlowo-usługowym oraz przemysłowym (rozwija się tu np. przemysł drzewno-meblowy). Kto powinien bez trudu znaleźć pracę w Rumi? Czy miasto stwarza możliwości rozwoju zawodowego? Czytaj dalej i zapoznaj się z krótką charakterystyką Rumi i powiatu wejherowskiego. 

Rumia – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Rumia jest drugim co do wielkości miastem powiatu Wejherowskiego – zajmuje powierzchnię 30,09 kilometra kwadratowego. Większa jest stolica powiatu, czyli Wejherowo. W powiecie znajduje się też miasto Reda, a także liczne wsie. 

Rumia leży kilka kilometrów od wybrzeża Bałtyku (Zatoki Gdańskiej). Na zachód od miasta rozciągają się lasy. Okolica jest malownicza i atrakcyjna turystycznie. Samo miasteczko jest dość młode – powstało z połączenia pięciu wsi w 1954 roku – jest to data uzyskania przez Rumię praw miejskich. Nie znajdziemy tu wielu zabytków, na przyjezdnych czekają jednak inne atrakcje – park rozrywki, park trampolin, stadnina koni, szkoły surfingu i windsurfingu, paralotniarstwa. Do dyspozycji są także Miejski Dom Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna (Stacja Kultura), Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Liczba mieszkańców Rumi wynosi 48,6 tys. osób. Obowiązują tu numer kierunkowy (+48) 58 oraz kody pocztowe 84-230 i 84-232. 

Na układ komunikacyjny Rumi składają się trasy lokalne i ponadlokalne. Miejscowości tworzące Małe Trójmiasto Kaszubskie łączy główna arteria transportowa Pomorza, czyli droga krajowa nr 6. 

Granice między Rumią, Redą i Wejherowem nie są widoczne, zabudowa jednej miejscowości przechodzi w drugą. Centra Rumi i Redy dzieli tylko 6 kilometrów, natomiast żeby dostać się z Rumi do centrum Wejherowa, trzeba pokonać 13 kilometrów. Inne miasta zlokalizowane blisko Rumi to np. Trójmiasto: Gdynia (10 kilometrów), Sopot (20 kilometrów), Gdańsk (32 kilometry), a także Puck (21 kilometrów), Kartuzy (39 kilometrów). 

W Rumi znajdują się takie publiczne instytucje jak:

 • Urząd Miasta
  Adres: ul. Jana III Sobieskiego 7, 84-230 Rumia
  Telefon: 58 679 65 00
 • Punkt Pośrednictwa Pracy
  Adres: ul. Świętojańska 11, 84-230 Rumia
  Telefon: 58 303 26 83

Rynek pracy, oferty pracy – Rumia

Zgodnie z rejestrem REGON (stan na koniec stycznia 2021 r., źródło: GUS) w Rumi działają 6824 podmioty gospodarki narodowej. Są to w przeważającej mierze mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające maksymalnie 9 pracowników – tworzą grupę 6673 jednostek, czyli 97,8% ogółu. Małych podmiotów gospodarczych, o stanie zatrudnienia rzędu 10-49 osób, jest w Rumi 119, średnich (50-249 pracowników) – łącznie 31. W miasteczku działa też jeden podmiot duży, deklarujący stan zatrudnienia rzędu 250-999 pracowników. 

Jeśli chodzi o popularne dziedziny działalności zlokalizowanych w Rumi firm, najwięcej jest:

 • sklepów, hurtowni, punktów naprawy pojazdów – stanowią 18,3% wszystkich podmiotów gospodarki narodowej w Rumi, 
 • zakładów przetwórstwa przemysłowego – 14%, 
 • przedsiębiorstw budowlanych – 13,6%, 
 • jednostek prowadzących działalność profesjonalną, naukową, techniczną – 10%, 
 • firm transportowych, zajmujących się magazynowaniem – 6,7%. 

Małe Trójmiasto Kaszubskie tworzy różnorodny i rozbudowany rynek pracy i jest alternatywą dla osób szukających zatrudnienia w Trójmieście. 

W powiecie wejherowskim bezrobocie nieco przewyższa średnie krajową i wojewódzką. Zgodnie z informacją Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia w końcu lutego 2021 r. wynosiła:

 • w powiecie wejherowskim – 7,6%, 
 • w województwie pomorskim – 6,3%, 
 • w Polsce – 6,5%. 

W lutym 2021 r. w rejestrze Powiatowego Urzędu Pracy w Wejherowie figurowało 4,8 tys. bezrobotnych. 

Gdzie zatem szukać pracy w Rumi, Wejherowie, Redzie i pobliskich miejscowościach? Wskazówką na ten temat jest Barometr zawodów, czyli ogólnopolskie, coroczne badanie wykonywane na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jest to prognoza ukazująca zapotrzebowanie na rynkach pracy w kraju, województwach i powiatach. 

W 2021 r. w powiecie wejherowskim zanotowano liczne zawody deficytowe. Na liście poszukiwanych pracowników znajdują się:

 • z branży motoryzacyjnej, elektromaszynowej – blacharze i lakiernicy samochodowi, mechanicy pojazdów samochodowych, 
 • z pozostałej produkcji przemysłowej – krawcy i pracownicy produkcji odzieży, masarze i przetwórcy ryb, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, robotnicy obróbki drewna i stolarze, 
 • z branży budowlanej – cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, murarze i tynkarze, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy budowlani, 
 • z branży transportowo-magazynowej – kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, magazynierzy, 
 • z gastronomii – cukiernicy, kucharze, piekarze, 
 • z branży medycznej, opieki społecznej – lekarze, pielęgniarki i położne, ratownicy medyczni, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pracownicy socjalni, 
 • z oświaty – nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, nauczyciele przedmiotów zawodowych, nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, wychowawcy w placówkach oświatowych i opiekuńczych,
 • inni – ogrodnicy i sadownicy.

Szukaj pracy w mieście