Praca Gdańsk Najnowsze oferty pracy

Znalezione oferty - 915

Praca w Gdańsku

Gdańsk to stolica Pomorza, niewątpliwy król turystyki i liczący się gracz w strukturach gospodarki morskiej. W mieście znajduje się bowiem port dla największych kontenerowców świata. Łącząc Gdańsk z Sopotem i Gdynią, śmiało można określić tę trójmiejską aglomerację jako kulturalne, gospodarcze i naukowe centrum Polski północnej. Czy warto wybrać je na rozwój swojej kariery zawodowej? Co poza turystyką kształtuje tutejszy rynek pracy? Jakie branże są rozwojowe i w co inwestują przedsiębiorcy w okolicy?

W samym Gdańsku liczba mieszkańców to ponad 582 tys., a w całym Trójmieście mieszka prawie 749 tys. Gdańsk jako miasto z jednym z najcenniejszych zespołów zabytkowych w Polsce generuje rocznie ogromny ruch turystyczny. Dostęp do Morza Bałtyckiego jest dodatkową atrakcją, zwłaszcza w okresie letnim. Wtedy też sezonowa praca na wakacje staje się dla wielu młodych, uczących się jeszcze, gdańszczan okazją, by stawiać swoje pierwsze zawodowe kroki.

Na turystów czeka tu spotkanie z historią i podróż przez stulecia. Gdańska starówka i Główne Miasto pełne są zabytkowych budowli. Warto zobaczyć m.in. Ratusze Głównego i Starego Miasta, Dwór Artusa, Wielki Młyn, Kościół św. Katarzyny, Dom Uphagenów czy okazałą katedrę w Gdańsku, a właściwie Bazylikę Mariacką Wniebowzięcia NMP pochodzącą z czasów średniowiecza.

Miasto ma wielowiekową historię, która zapisała się właśnie w jego architekturze. Ratusze miejskie, Wielki Młyn i liczne kościoły w Gdańsku reprezentują styl gotycki, renesansowy jest ratusz staromiejski, Dwór Artusa i wiele kamieniczek, a barokowe zdobienia znaleźć można w Kaplicy Królewskiej, Pałacu Opatów w Oliwie.

Gdańsk to zabytki, kultura i rozrywka zlokalizowane w pięknej, nadmorskiej scenerii. Mocno rozbudowana baza noclegowa i gastronomiczna wnoszą znaczący wkład w lokalną strukturę rynkową. Pracę w turystyce można znaleźć nie tylko latem. Urlop czy choćby weekend w Gdańsku są dobrym pomysłem niezależnie od pory roku, a zainteresowanie miejscem maleje tylko nieznacznie w okresie zimowym. Bogata oferta, jaką prezentuje Gdańsk, atrakcje turystyczne, liczne wydarzenia kulturalne, dają pracę wielu okolicznym artystom i organizatorom różnego rodzaju imprez. Coroczne festiwale, cykliczne imprezy przyciągają gości z całej Europy. Pomorska stolica to także ośrodek kulturalny. Mieszkańcy i turyści mogą wybierać z repertuaru trzech teatrów, wybrać się do Filharmonii Bałtyckiej lub Opery Bałtyckiej, do kina, biblioteki, czy galerii sztuki. Do ich dyspozycji są też muzea w Gdańsku.

Jednak nie tylko turystyką miasto stoi. Rynek pracy skoncentrowany jest tutaj wokół nowoczesnych branż, takich jak: Information Technology (IT), Business Process Outsourcing (BPO) oraz Shared Service Center (SSC). Potencjał rozwojowy i inwestycyjny Gdańska jest ogromny. Prowadzenie biznesu w mieście ułatwia dobra infrastruktura oraz wsparcie ze strony administracji. Nie ma problemów ze znalezieniem przestrzeni biurowych w wysokim standardzie pod wynajem czy atrakcyjnych inwestycyjnie terenów.

Oferty pracy w Gdańsku są różnorodne, ponieważ podmioty gospodarcze w mieście liczy się w dziesiątkach tysięcy. W tej strukturze większą część zajmują prywatne firmy małego, średniego i dużego sektora. Nieco mniejszy, ale równie silny wkład w gospodarkę i ekonomię pomorskiej stolicy ma kapitał zagraniczny. Nowoczesne centra biurowe rozwijają się stale i powiększają zespoły o kolejnych specjalistów i managerów. Studenci stawiają tu swoje pierwsze kroki zawodowe.

W mieście funkcjonuje kilkanaście instytutów naukowych i kilkanaście uczelni, w tym aż 6 publicznych: Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu, Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Muzyczna.

Zdolna, wykształcona i gotowa na poszerzanie swoich kompetencji kadra przekłada się na rozwój nowych miejsc pracy. Spore zapotrzebowanie widać także w branżach typowo fachowych. Zgodnie z coroczną prognozą sytuacji na polskim rynku pracy Barometr zawodów, w 2020 r. największy deficyt pracowników dotyczyć będzie pomocy kuchennych, nadwyżkową profesją są natomiast kierownicy ds. usług.

Wśród zawodów deficytowych znajdują się zarówno te, które wymagają wykształcenia wyższego – m.in. nauczyciele, pedagodzy, lekarze, pielęgniarki, projektanci i administratorzy baz danych, programiści, inspektorzy nadzoru budowlanego – jak i wykształcenia technicznego czy zawodowego. Na gdańskim rynku pracy nie brakuje ofert dla kierowców, elektryków, elektromechaników i elektromonterów, pracowników budowlanych, kosmetyczek i fryzjerów, piekarzy, kurierów i wielu innych. O zatrudnienie nie muszą się martwić także pracownicy obiektów rafineryjnych czy stoczniowych, które także podnoszą prestiż inwestycyjny Gdańska na arenie europejskiej. W Gdańskim Okręgu Przemysłowym rozwija się przemysł elektromaszynowy (produkuje się tutaj statki i okręty), spożywczy (skoncentrowany wokół ryb i ich przetworów), chemiczny (paliwa i nawozy sztuczne) oraz meblarski i drzewiarski.