Praca Gdańsk

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 502

Praca w Gdańsku

Praca w Gdańsku

Gdańsk – stolica Pomorza, niewątpliwy król turystyki i liczący się gracz w strukturach gospodarki morskiej. W mieście znajduje się bowiem port dla największych kontenerowców świata. Łącząc Gdańsk z Sopotem i Gdynią, śmiało można określić tę trójmiejską aglomerację jako kulturalne, gospodarcze i naukowe centrum Polski Północnej.

Gdańsk to zabytki, kultura i rozrywka zlokalizowane w pięknej, nadmorskiej scenerii. Mocno rozbudowana baza noclegowa i gastronomiczna wnoszą znaczący wkład w lokalną strukturę rynkową. W Gdańsku działa 2958 podmiotów gospodarczych zajmujących się działalnością związaną z zakwaterowaniem i gastronomią (stan REGON na 30 kwietnia 2022 r.). W Trójmieście jest ich 5415.

Pracę w turystyce można znaleźć nie tylko latem. Urlop czy choćby weekend w Gdańsku są dobrym pomysłem niezależnie od pory roku, a zainteresowanie miejscem maleje tylko nieznacznie w okresie zimowym. Bogata oferta, jaką prezentuje Gdańsk, atrakcje turystyczne, liczne wydarzenia kulturalne, dają pracę wielu okolicznym artystom i organizatorom różnego rodzaju imprez. Coroczne festiwale, cykliczne wydarzenia przyciągają gości z całej Europy. Nad Bałtyk co roku nadciągają nie tylko Polacy. Warunki przyrodnicze, zabytki i uroki Gdańska doceniają zwłaszcza Brytyjczycy, Niemcy czy Skandynawowie. Przykładowo w 2019 r. miasto przyjęło 3 524 734 turystów (źródło: Gdańsk w liczbach).

Pomorska stolica to także ośrodek kulturalny. Mieszkańcy i turyści mogą wybierać z repertuaru trzech teatrów, pójść do Filharmonii Bałtyckiej lub Opery Bałtyckiej, do kina, biblioteki, czy galerii sztuki. Na gości czeka też ponad dwadzieścia gdańskich muzeów.

Gdańsk - woj. pomorskie, plan miasta

Na turystów czeka tu spotkanie z historią i podróż przez stulecia. Gdańska starówka i Główne Miasto pełne są zabytkowych budowli. Warto zobaczyć m.in. Ratusze Głównego i Starego Miasta, Dwór Artusa, Wielki Młyn, Kościół św. Katarzyny, Dom Uphagenów czy okazałą katedrę w Gdańsku, a właściwie Bazylikę Mariacką Wniebowzięcia NMP pochodzącą z czasów średniowiecza.

Miasto ma wielowiekową historię, która zapisała się właśnie w jego architekturze. Ratusze miejskie, Wielki Młyn i liczne kościoły w Gdańsku reprezentują styl gotycki, renesansowy jest ratusz staromiejski, Dwór Artusa i wiele kamieniczek, a barokowe zdobienia znaleźć można w Kaplicy Królewskiej, Pałacu Opatów w Oliwie. Jednak nie tylko turystyką Gdańsk stoi.

Czy warto wybrać to miasto na rozwój swojej kariery zawodowej? Jak wygląda poziom bezrobocia i sytuacja na lokalnym rynku pracy?

Gdańsk – położenie geograficzne, liczba mieszkańców, komunikacja

 • Powierzchnia

Gdańsk zajmuje 263 km² powierzchni, z czego największa część – ponad 30% to użytki rolne. Tereny z zabudową mieszkaniową i przemysłową zajmują 28% gruntów w mieście. Gdańsk składa się z 35 dzielnic.

 • Populacja

Populacja województwa pomorskiego na koniec 2021 r. wynosiła 2347 tysięcy osób. W Gdańsku liczba mieszkańców to ponad 470,6 tys. Pod względem zaludnienia miasto zajmuje 6. miejsce w Polsce.

Zmiany w liczbie mieszkańców Gdańska
oprac. własne, na podst. danych GUS

W wielu Polskich miastach obserwuje się spadek liczby mieszkańców z roku na rok. Ten niepokojący trend nie występuje jednak w Gdańsku.

 • Lokalizacja geograficzna

Gdańsk leży nad Zatoką Gdańską, u ujścia rzeki Motławy do Wisły. Jego powierzchnia rozciąga się głównie na Żuławach Wiślanych, ale też na Mierzei Wiślanej, Pojezierzu Kaszubskim i Pobrzeżu Kaszubskim.

 • Położenie administracyjne

Gdańsk jest siedzibą samorządu województwa, miastem na prawach powiatu (powiat grodzki Gdańsk). Co ciekawe, nie stanowi ośrodka administracyjnego dla powiatu gdańskiego, którego władze mają swoją siedzibę w Pruszczu Gdańskim.

 • Kody i oznaczenia

W Gdańsku obowiązuje strefa numeracyjna (+48) 58, co oznacza, że chcąc dodzwonić się na telefon stacjonarny gdańszczanina, należy wykręcić właśnie ten numer. Kody pocztowe rozpoczynają się od 80-008, a kończą na 80-958. Zarejestrowane w mieście pojazdy mają na tablicach początkowe litery GD.

 • Komunikacja

Gdańsk stanowi ważny w skali krajowej i europejskiej węzeł komunikacyjny. Decyduje o tym dostęp do dróg europejskich: E28 (biegnącej przez Niemcy, Polskę, Rosję, Litwę i Białoruś), E75 (z północy Europy na południe – z Norwegii z Grecji) i E77 (z Rosji, przez Europę Środkową na Węgry). Miasto przecinają też krajowa droga nr 7, ekspresowej trasy S6 i S7 oraz DK nr 89, a także sześć dróg wojewódzkich. W dzielnicy Matarnia znajduje się także międzynarodowy Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Gdańsk – rynek pracy, bezrobocie, Barometr zawodów

Na Pomorzu i w samym Gdańsku oferty pracy są różnorodne, ponieważ podmioty gospodarcze w mieście liczy się w dziesiątkach tysięcy. W tej strukturze większą część zajmują prywatne firmy z polskim kapitałem. Nieco mniejszy, ale równie silny wkład w gospodarkę i ekonomię pomorskiej stolicy ma kapitał zagraniczny. Nowoczesne centra biurowe rozwijają się stale, powiększają zespoły o kolejnych specjalistów i managerów.

Gdański rynek pracy to nie tylko turystyka. Skoncentrowany jest on również wokół nowoczesnych branż, takich jak: Information Technology (IT), Business Process Outsourcing (BPO) oraz Shared Service Center (SSC). Prowadzenie biznesu w mieście ułatwia dobra infrastruktura oraz wsparcie ze strony administracji. Nie ma problemów ze znalezieniem przestrzeni biurowych pod wynajem w wysokim standardzie czy atrakcyjnych inwestycyjnie terenów.

O zatrudnienie nie muszą się martwić także pracownicy obiektów rafineryjnych czy stoczniowych, które także podnoszą prestiż inwestycyjny Gdańska na arenie europejskiej. W Gdańskim Okręgu Przemysłowym rozwija się przemysł elektromaszynowy (produkuje się tutaj statki i okręty), spożywczy (skoncentrowany wokół ryb i ich przetworów), chemiczny (paliwa i nawozy sztuczne) oraz meblarski i drzewny. Te obszary generują dużą liczbę miejsc pracy. Zdolna, wykształcona i gotowa na poszerzanie swoich kompetencji kadra przekłada się na rozwój firm. Spore zapotrzebowanie widać także w branżach typowo fachowych.

Stopa bezrobocia w Gdańsku
oprac. własne na podst. danych GUS

Rynek pracy w województwie pomorskim nie zmaga się ze szczególnie wysokim bezrobociem. Wskaźniki dla Trójmiasta i powiatu gdańskiego utrzymują się na niskim poziomie.

Chcąc poznać ogólne trendy na rynku pracy, warto przejrzeć wyniki badania Barometr zawodów. Zgodnie z prognozą na 2022 r. w Gdańsku największe deficyty kandydatów obserwuje się w branży budowlanej, produkcyjnej, usługach medycznych i opiekuńczych, a także usługach noclegowych i w handlu.

Praca czeka przede wszystkim na:

 • betoniarzy i zbrojarzy, monterów instalacji budowlanych, murarzy i tynkarzy, robotników budowlanych,
 • pracowników fizycznych w produkcji i pracach prostych, operatorów obrabiarek skrawających,
 • opiekunów osoby starszej lub z niepełnosprawnością, pielęgniarki i położne,
 • gospodarzy obiektów, portierów, woźnych i dozorców, sprzątaczki i pokojowe,
 • sprzedawców i kasjerów.

Niemniej lista zawodów deficytowych jest o wiele dłuższa i bardzo zróżnicowana. W Gdańsku praca czeka na absolwentów studiów wyższych, np. na inżynierów, logopedów i audiofonologów, nauczycieli, specjalistów w różnych dziedzinach (m.in. IT, HR, administracji publicznej, rynku nieruchomości), osoby o wykształceniu technicznym i zawodowym. Pracę można znaleźć w budowlance, transporcie, gastronomii i wielu innych obszarach zawodowych.

W mieście nie wskazano żadnych zawodów nadwyżkowych, a więc takich, w których kandydatów jest znacznie więcej niż dostępnych ofert.

Studia Gdańsk – najczęściej wybierane kierunki studiów

W mieście funkcjonuje kilkanaście instytutów naukowych i kilkanaście uczelni, w tym aż 6 publicznych:

 • Uniwersytet Gdański,
 • Politechnika Gdańska,
 • Gdański Uniwersytet Medyczny,
 • Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu,
 • Akademia Sztuk Pięknych,
 • Akademia Muzyczna.

Gdańsk jest zatem ważnym ośrodkiem akademickim w kraju. O jego randze świadczy również fakt, że w roku akademickim 2021/2022 Politechnika Gdańska była najchętniej wybieraną przez kandydatów uczelnią w Polsce. O jedno miejsce na studiach stacjonarnych I stopnia i jednolitych studiach magisterskich ubiegało się średnio 8 kandydatów (dane MEN). Na PG największą popularnością cieszyły się takie kierunki jak: ekonomia; gospodarka przestrzenna; analityka gospodarcza; automatyka, cybernetyka i robotyka oraz projektowanie i budowa jachtów. Biorąc pod uwagę ogólne trendy w Polsce – najpopularniejsze kierunki to informatyka, psychologia i zarządzanie.

Praca dla studenta Gdańsk

Gdańskie uczelnie rocznie opuszcza przeszło 20 tys. absolwentów. Praca w Gdańsku dla studentów to nie tylko ta dorywcza – w gastronomii czy handlu. Młodzi ludzie mogą tu rozpocząć karierę na stażu bądź praktykach w jednej z dużych, renomowanych korporacji. Pomocą służą biura karier przy uniwersytetach, inkubatory przedsiębiorczości oraz urząd pracy.

Praca dorywcza Gdańsk

Trójmiasto ma ogromny potencjał turystyczny. Gdańsk jako miejsce z jednym z najcenniejszych zespołów zabytkowych w Polsce generuje rocznie ogromny ruch turystyczny. Dostęp do Morza Bałtyckiego jest dodatkową atrakcją, zwłaszcza w okresie letnim. Wtedy też sezonowa praca na wakacje staje się dla wielu młodych, uczących się jeszcze gdańszczan okazją, by stawiać swoje pierwsze zawodowe kroki. Turystyka to jednak niejedyny obszar zawodowy, w którym dostępna jest praca dorywcza. Warto rozejrzeć się za propozycjami w handlu, prostymi pracami w zakładach produkcyjnych. Coraz więcej firm oferuje też zlecenia zdalne.

Firmy Gdańsk

Mieszkańcy Gdańska, Gdyni i Sopotu mają do dyspozycji rozbudowany i przede wszystkim zróżnicowany rynek pracy. W Trójmieście działa łącznie 141 599 podmiotów gospodarki narodowej (stan REGON na 30.04.2022 r.). Największą grupę stanowią samozatrudnieni i jednostki zatrudniające do 9 osób – jest ich 137 423. 3324 podmioty liczą między 10 a 49 pracowników. 712 – od 50 do 249. Dużych zakładów pracy, zatrudniających między 250 a 999 osób jest w Trójmieście 121, a generujących 1000 i więcej miejsc pracy – 19.

Suma działających w samym Gdańsku podmiotów gospodarki narodowej wynosi 87 989.

Oprac. własne na podstawie danych GUS

Deklarowana liczba pracowników Liczba podmiotów gospodarki narodowej w Gdańsku (stan REGON na 31.08.2020 r.)
0-9 pracowników 85 468
10-49 pracowników 1990
50-249 pracowników 443
250-999 pracowników 72
1000 lub więcej pracowników 16

 

Sporo jest w mieście i okolicy dużych firm. Do największych gdańskich pracodawców zaliczają się Grupa Lotos SA GK. Energa SA GK, Gdańska Stocznia Remontowa, Jysk sp. z o.o. i Grupa Masterlease. 1000 lub więcej miejsc pracy generują także Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, Urząd Miejski czy gdański oddział ZUS-u.

Praca w Gdańsku – zarobki

Mierzone cyklicznie przez GUS przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw (z pominięciem przedsiębiorstw zatrudniających do 9 osób) pozwala ocenić, jak dany region wygląda na tle innych. W kwietniu 2022 r. średnia płaca pracowników przedsiębiorstw w województwie pomorskim wynosiła 6971,48 zł brutto. Dla porównania średnia w całej Polsce wyniosła 6626,95 zł.

PUP Gdańsk

Gdański Urząd Pracy obsługuje mieszkańców miasta Gdańsk oraz powiatu gdańskiego. Formy aktywizacji zawodowej cieszące się wśród gdańszczan i mieszkańców powiatu gdańskiego największą popularnością to szkolenia, staże, dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej.
Gdański Urząd Pracy
adres: ul. Lastadia 41
80-880 Gdańsk
tel.: 58 743-13-00
e-mail: kancelaria@gup.gdansk.pl

Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku
ul. Podwale Przedmiejskie 30
80-824 Gdańsk
tel. 58 326 18 01
e-mail: wup@wup.gdansk.pl

Źródła:

 • dane GUS (Raport o sytuacji społeczno-gospodarczej województwa pomorskiego 2022, REGON, Liczba bezrobotnych  zarejestrowanych oraz stopa bezrobocia  według województw i powiatów)
 • Barometr zawodów 2022