Praca Żukowo

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 326

Praca w Żukowie

Żukowo to miasteczko znajdujące się w północnej Polsce, nad rzeką Radunią, około 20 kilometrów od wybrzeża Bałtyku. Administracyjnie przynależy do województwa pomorskiego, powiatu kartuskiego i stanowi siedzibę władz gminy miejsko-wiejskiej. 

Żukowo jest jedną z miejscowości tworzących aglomerację trójmiejską. Bliskość stolicy Pomorza – Gdańska, a także Sopotu i Gdyni to ważny atut tego miasta. Część mieszkańców Żukowa decyduje się na zatrudnienie w Trójmieście. Żukowscy przedsiębiorcy mogą z kolei korzystać z bazy technologicznej, zaplecza biurowego dużych miast. Trójmiasto, ważny ośrodek akademicki i naukowy, dostarcza także wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Nie bez znaczenia pod względem potencjału inwestycyjnego jest także położenie Żukowa na przecięciu ważnych arterii komunikacyjnych północnej części kraju, przy obwodnicy Trójmiasta, a także blisko portów morskich. Taka lokalizacja ułatwia dystrybucję produktów i daje dostęp do szerokich rynków zbytu w Polsce i zagranicą. 

Kto powinien zwrócić szczególną uwagę na to miasto, szukając pracy w województwie pomorskim? Na kogo czekają tutejsi pracodawcy? Czytaj dalej i zapoznaj się z podstawowymi społeczno-gospodarczymi danymi dotyczącymi Żukowa. 

Żukowo – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Żukowo jest jednym z dwóch miast powiatu kartuskiego. Stolicą powiatu są oddalone o 12 kilometrów Kartuzy. Z Żukowa do centrum Gdańska jest 20 kilometrów. Trasa samochodowa do Sopotu ma około 26 kilometrów, a do Gdyni – 28 kilometrów. 

Żukowo to węzeł komunikacyjny, w którym droga krajowa nr 20 łączy się z krajową 7 oraz drogą wojewódzką nr 211. W miasteczku zatrzymują się również pociągi (stacje Żukowo i Żukowo Wschodnie). 

Miejscowość jest niewielka, zajmuje powierzchnię 4,73 kilometra kwadratowego. Liczba mieszkańców Żukowa wynosi z kolei 6754 osób (GUS, XII 2021 r.). Gęstość zaludnienia jest tu więc dość wysoka. W Żukowie obowiązują:

 • numer kierunkowy (+48) 58,
 • kod pocztowy 83-330,
 • oznaczenie rejestracji samochodów i motocykli GKA.

Żukowo otrzymało prawa miejskie w 1989 r. Miasteczko jest malownicze, leży w sąsiedztwie jezior i lasów Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. W miejscowości napotkać można kilka ciekawych zabytków – stalowy most kolejowy nad rzeką z pierwszej połowy XX wieku, a także budowle sakralne – gotycki, monumentalny kościół Wniebowzięcia NMP, XVI-wieczny kościół św. Jana. 

W Żukowie znajduje się siedziba władz samorządowych:

 • Urząd Miasta i Gminy Żukowo
  Adres: ul. Gdańska 52, 83-330 Żukowo
  Telefon: 58 685 83 00

Z kolei siedziba władz powiatowych są wspomniane Kartuzy:

 • Starostwo Powiatowe w Kartuzach
  Adres: ul. Dworcowa 1, 83-300 Kartuzy
  Telefon: 58 681 03 28

Rynek pracy, oferty pracy – Żukowo

Żukowo jest ośrodkiem handlowo-usługowym, rozwija się tu także przemysł. W mieście znajdziemy producentów między innymi maszyn rolniczych, środków czystości, węży ogrodowych, bagażników, odzieży, wyrobów obrabianych maszynowo, laminatów poliestrowo-szklanych, kajaków, mebli i innych. 

Zgodnie z rejestrem REGON (stan na koniec maja 2022 r., źródło: Główny Urząd Statystyczny) wszystkich podmiotów gospodarki narodowej funkcjonujących w miejsko-wiejskiej gminie Żukowo jest 7155 (z czego 1168 w mieście, pozostałe na obszarze wiejskim). 

Żukowo - podmioty wg PKD

W gminie działają jednostki różnej wielkości:

 • 6977 mikropodmiotów zatrudniających 0-9 osób, 
 • 151 małych podmiotów zatrudniających 10-49 osób, 
 • 23 średnie podmioty zatrudniające 50-249 osób, 
 • 3 duże podmioty zatrudniające 250-999 osób, 
 • 1 bardzo duży podmiot zatrudniający co najmniej 1000 osób.

Jeśli chodzi o miasto, mikropodmiotów jest w nim 1118, małych jednostek 37, średnich 11, a duże 2. 

Żukowo i okolice tworzą różnorodny i chłonny rynek pracy. Poziom bezrobocia jest tu niski, zarówno na tle województwa, jak i kraju. Stopa bezrobocia w powiecie kartuskim w końcu maja 2022 r. wyniosła tylko 3,3%. Dla porównania w woj. pomorskim była na poziomie 4,6%, a w Polsce – 5,1%; źródło: GUS). To dobry prognostyk dla osób szukających etatu w tej części województwa pomorskiego. 

Stopa bezrobocia w powiecie i województwie

Do kogo kierowane są najczęściej propozycje zatrudnienia? Liczne wakaty generują przede wszystkim tutejsze zakłady przemysłowe, ale nie tylko. Zgodnie z ogólnopolskim, cyklicznym badaniem Barometr zawodów, wykonywanym na zlecenie resortu pracy, w 2022 r. w powiecie kartuskim notuje się zapotrzebowanie np. na pracowników budowlanki, transportu, opieki zdrowotnej i pomocy społecznej, nauczycieli, ogrodników i sadowników, florystów, fryzjerów, portierów, personel sprzątający, magazynierów i przedstawicieli wielu innych profesji. 

W powiecie wskazano także nadwyżkę szukających pracy pracowników biur podróży i organizatorów obsługi turystycznej – mogą mieć oni trudności ze znalezieniem ofert bądź zmagać się z dużą konkurencją w powiecie. 

W stolicy powiatu, Kartuzach, znajduje się urząd pracy, do którego mogą zgłaszać się poszukujący zatrudnienia lub innych form wsparcia zawodowego mieszkańcy Żukowa. 

Powiatowy Urząd Pracy w Kartuzach

 • Adres: ul. Mściwoja II 4, 83-300 Kartuzy
 • Telefon: 58 694 09 01
 • E-mail: sekretariat@kartuzy.praca.gov.pl

Szukaj pracy w mieście