Praca Tyczyn Najnowsze oferty pracy

Znalezione oferty - 5

Praca ŁÓDZKIE PODKARPACKIE Najnowsze oferty pracy

Praca w Tyczynie

Tyczyn (podkarpackie) – położenie, populacja

Tyczyna na mapie Podkarpacia należy szukać na południe od Rzeszowa. Żeby dostać się z miasteczka na rzeszowski rynek, trzeba pokonać około 9-kilometrową trasę. Z kolei z Tyczyna do Łańcuta jest mniej więcej 25 kilometrów, a do Krosna – 51 kilometrów. 

Miejscowość rozciąga się wśród pokrytych polami i lasami pagórków, na terenie o wielkości 9,6 kilometra kwadratowego. Liczba mieszkańców Tyczyna wynosi 3,8 tys. osób. Do miasteczka są przypisane:

  • numer kierunkowy – (+48) 17, 
  • kod pocztowy – 36-020, 
  • oznaczenie rejestracji pojazdów – RZE. 

Z kolei miejsko-wiejska gmina Tyczyn zajmuje obszar o wielkości 53,71 kilometra kwadratowego. Jej populacja wynosi 10,5 tys. mieszkańców. 

Szybki dojazd z Tyczyna do Rzeszowa zapewnia droga wojewódzka nr 878. Przez miejscowość przebiegają liczne drogi gminne i powiatowe. Za zachodnią granicą miasta wiedzie natomiast droga krajowa nr 19.

Tyczyn – sytuacja gospodarcza

Miasteczko rozwija się w pobliżu dużego ośrodka gospodarczego, jakim jest Rzeszów. Bliskość stolicy województwa to ważny atut miasta, dający dostęp do infrastruktury, zaplecza naukowo-badawczego, wykwalifikowanej kadry. Z drugiej strony Tyczyn bywa traktowany jako baza mieszkaniowa dla osób rozwijających firmę czy pracujących z Rzeszowie. 

W Tyczynie, zgodnie z rejestrem REGON  (GUS, listopad 2020 r.) funkcjonuje łącznie 480 podmiotów gospodarki narodowej. Nie ma tu dużych przedsiębiorstw. Tych średniej wielkości, czyli zatrudniających od 50 do 249 pracowników, jest 7. Ponadto działa tu 19 małych jednostek (10-49 miejsc pracy) i 455 mikropodmiotów (do 9 pracowników).

W miejscowości rozwijane są przede wszystkim:

  • handel, naprawa pojazdów – 128 podmiotów gospodarki, 
  • budownictwo – 71 podmiotów gospodarki, 
  • działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 54 podmioty gospodarki, 
  • przetwórstwo przemysłowe – 48 podmiotów gospodarki. 

Praca w Tyczynie i okolicy

Perspektywy na znalezienie pracy w obrębie aglomeracji są dość dobre. W powiecie rzeszowskim stopa bezrobocia jest niższa niż ta obliczona dla woj. podkarpackiego. W listopadzie 2020 r. wg danych GUS wskaźnik dla powiatu był na poziomie 7,1%, a dla województwa – 8,9%. 

Do kogo kierowane są oferty pracy w Tyczynie i powiecie rzeszowskim? Wskazówkę może stanowić badanie Barometr zawodów, wykonywane każdego roku na zlecenie resortu pracy. W 2021 r. w powiecie rzeszowski prognozuje się deficyt pracowników branży budowlanej, medycznej, finansowej, transportowej, handlu, produkcji przemysłowej IT i innych. Łącznie na liście zawodów deficytowych jest 20 pozycji. 

Z drugiej strony największe trudności ze znalezieniem zatrudnienia w powiecie mogą mieć ekonomiści, pracownicy ochrony fizycznej i specjaliści administracji publicznej. Wśród profesji nadwyżkowych są też pracownicy gastronomii, filolodzy i tłumacze, architekci krajobrazu, robotnicy leśni i inni.