Praca Łańcut

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 334

 • Junior Sales Consultant IT

  Polcode Sp. z o.o   podkarpackie, Rzeszów, Mielec, Stalowa Wola, Łańcut, Przemyśl, Sanok, Krosno, Jasło, Dębica   praca zdalna
  specjalista junior / mid  rekrutacja online
  1 godz.
 • Mid / Senior Laravel Full Stack Developer

  Polcode Sp. z o.o   podkarpackie, Rzeszów, Mielec, Stalowa Wola, Łańcut, Przemyśl, Sanok, Krosno, Jasło, Dębica   praca zdalna
  specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B   8 500 - 16 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  rekrutacja online
  1 godz.

Praca w Łańcucie

Łańcut to jedna z miejscowości należących do aglomeracji rzeszowskiej. Stanowi jeden z ważniejszych ośrodków gospodarczych i kulturalnych Podkarpacia, pełni funkcje oświatowe, administracyjne oraz społeczne. 

Łańcut na pewno warto odwiedzić w celach turystycznych. Jak natomiast wygląda tutejszy rynek zatrudnienia? Na kogo czeka w Łańcucie praca? Czytaj dalej i zapoznaj się z krótką społeczno-gospodarczą charakterystyką tej miejscowości. 

 

Łańcut –  liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Łańcut to lokalne centrum administracyjne i gospodarcze. Stanowi gminę miejską, jest siedzibą władz gminy wiejskiej Łańcut oraz powiatu łańcuckiego. Znajduje się w województwie podkarpackim, w aglomeracji rzeszowskiej. Miasto obejmuje Podstrefa Łańcut Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec. 

Miasto Łańcut:

 • liczba mieszkańców – 17,8 tys., 
 • powierzchnia – 19,42 kilometra kwadratowego, 
 • siedziba władz – Urząd Miasta Łańcut, adres: plac Sobieskiego 18, 37-100 Łańcut, telefon: 17 225 22 02.

Gmina wiejska Łańcut:

 • liczba mieszkańców – 21,8 tys., 
 • powierzchnia – 106,65 kilometra kwadratowego,
 • siedziba władz – Urząd Gminy Łańcut, adres: ul. Mickiewicza 2a, 37-100 Łańcut, telefon: 17 225 22 64. 

Powiat łańcucki:

 • liczba mieszkańców – 81 tys., 
 • powierzchnia – 452 kilometra kwadratowego, 
 • siedziba władz – Starostwo Powiatowe w Łańcucie, adres: ulica Mickiewicza 2 ulica Mickiewicza 8, Józefa Piłsudskiego 9A, 37-100 Łańcut, telefon: 17 225 70 00.

Łańcut dzieli od centrum Rzeszowa dystans około 17 kilometrów. Nieopodal znajdują się też Przeworsk (19 kilometrów), Leżajsk (29 kilometrów), Sokołów Małopolski (24 kilometry) czy Głogów Małopolski (28 kilometrów). Łańcut jest przy tym bardzo dobrze skomunikowany z regionem. Miasto przecina najważniejsza arteria transportowa południowej Polski – autostrada A4, a także droga krajowa nr 94, zapewniająca bezpośrednie połączenie między innymi z Krakowem, Tarnowem, Rzeszowem i polsko-ukraińską granicą. 

Łańcut leży nad rzeką Stary Wisłok (wyznaczającą zarazem północną granicę miasta), na historycznej ziemi przemyskiej. Historia Łańcuta jest bardzo długa. Został założony przez Kazimierza Wielkiego, prawa miejskie uzyskał w połowie XIV wieku. Miejscowość rozwijała się jako ośrodek handlowy znajdujący się przy szlaku kupieckim łączącym między innymi Kraków ze Lwowem (część tzw. Via Regia). Już w XV wieku w Łańcucie znajdował się zamek pełniący funkcje obronne przed najazdami Tatarów. Budowla nie przetrwała do dziś – w jej miejscu znajduje się obecnie plebania przy XVII-wiecznym kościele Świętego Stanisława Biskupa. Warto dodać, że w Łańcucie okazałych zabytków i innych ciekawych miejsc jest więcej. Warto zobaczyć zamek Lubomirskich i Potockich oraz pospacerować po przylegającym do niego parku. Do atrakcji Łańcuta należą też Muzeum Gorzelnictwa czy Storczykarnia. W czasie spaceru po mieście koniecznie trzeba podejść do Ławeczki Jana i Stanisława Cetnarskich przy pl. Sobieskiego. Są to dwaj bracia, którzy na przełomie XIX i XX wieku pełnili funkcje burmistrzów i znacznie przyczynili się do rozkwitu miasta. 

Rynek pracy, oferty pracy – Łańcut

Łańcut to ośrodek przemysłu. W ramach specjalnej strefy ekonomicznej działają między innymi producenci świec, basenów, firmy z branż technologicznej, metalowej, poligraficznej. Łańcut to także ośrodek handlu, usług, działa tu wiele firm budowlanych. 

Zgodnie z rejestrem REGON (GUS, stan na koniec listopada 2020 r.) w Łańcucie działa łącznie 2237 podmiotów gospodarki narodowej, w tym:

 • 1 duży zakład (sektor publiczny), zatrudniający od 250 do 999 pracowników, 
 • 24 średnie jednostki o kadrze rzędu 50-249 pracowników, 
 • 70 małych podmiotów tworzących od 10 do 49 miejsc pracy, 
 • 2142 mikropodmioty zatrudniające maksymalnie 9 osób.

5 najczęściej wybieranych sekcji PKD przez łańcuckich przedsiębiorców:

 • handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle – 550 podmiotów gospodarki,
 • działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 279, 
 • przetwórstwo przemysłowe – 217, 
 • budownictwo – 191, 
 • opieka zdrowotna i pomoc społeczna – 187.

Żeby ocenić indywidualne szanse na pracę w Łańcucie i powiecie łańcuckim, warto sprawdzać wyniki corocznego badania wykonywanego na zlecenie resortu pracy Barometr zawodów. W 2021 r. największe braki kadrowe dla tego powiatu są notowane w branżach budowlanej, IT, medycznej, produkcji przemysłowej, edukacyjnej, w księgowości. Na liście zawodów deficytowych znajdują się też na przykład: kierownik ds. zarządzania i obsługi biznesu, diagnosta samochodowy, ogrodnik i sadownik, pracownik socjalny czy tapicer. 

Z kolei największe trudności ze znalezieniem posady mogą mieć w powiecie fizjoterapeuci i masażyści.

PUP Łańcut

Osoby szukające zatrudnienia w powiecie łańcuckim mogą zgłaszać się do Powiatowego Urzędu Pracy w Łańcucie: 

Adres: ul. Piłsudskiego 9, 37-100 Łańcut
E-mail: rzla@praca.gov.pl
Telefon: 17 225 27 76, 17 225 20 22, 17 225 91 31

W urzędzie pracy w listopadzie 2020 r. zarejestrowanych było około 3,5 tys. bezrobotnych. W tym czasie stopa bezrobocia w powiecie wynosiła 10,8%, była zatem wyższa od wskaźnika obliczonego dla woj. podkarpackiego (8,9%) i Polski (6,1%). 

Szukaj pracy w mieście