Praca Gniew

Najnowsze oferty pracy: 433

Praca w Gniewie

Gniew to miasto w północnej części Polski – znajduje się w województwie pomorskim, powiecie tczewskim i jest siedzibą miejsko-wiejskiej gminy. 

Gniew leży na lewym brzegu Wisły, u ujścia do niej rzeki Wierzycy, która wyznacza południową granicę miasta. Okolica miejscowości ma charakter typowo rolniczy – dużą część zarówno gminy, jak i powiatu, stanowią pola uprawne. 

Gniew pełen zabytków

Gniew jest ciekawym miastem, które bez wątpienia warto zwiedzić. A jak wygląda sytuacja na tutejszym rynku zatrudnienia? Czy trudno o znalezienie w Gniewie pracy? Zapoznaj się z garścią społeczno-gospodarczych informacji na temat tej miejscowości. 

Gniew – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Gniew leży w powiecie tczewskim – od stolicy powiatu, Tczewa, dzieli go około 30 kilometrów. W powiecie znajduje się też miasto Pelplin, oddalone od Gniewu o 15 kilometrów. Z Gniewu stosunkowo blisko także do Kwidzyna (24 kilometry), Starogardu Gdańskiego (32 kilometry), Malborka (42 kilometry), Grudziądza (46 kilometrów), Gdańska (74 kilometry) czy Iławy (75 kilometry). 

Gniew jest dobrze skomunikowany z regionem – miasto przecina droga krajowa nr 91, zapewniająca bezpośrednie połączenie np. z Grudziądzem, Toruniem i Gdańskiem. 

Liczba mieszkańców Gniewu wynosi około 6,8 tys. osób. Miasto zajmuje powierzchnię 6,04 kilometra kwadratowego. Obowiązują tu:

 • numer kierunkowy – (+48) 58,
 • kod pocztowy – 83-140,
 • oznaczenie rejestracji pojazdów – GTC.

W Gniewie znajduje się siedziba władz samorządowych:

 • Urząd Miasta i Gminy Gniew
  Adres: Plac Grunwaldzki 1, 83-140 Gniew
  Telefon: 58 535 22 55

Miasteczko jest bardzo stare, a świadectwem jego wielowiekowych, sięgających średniowiecza dziejów są tutejsze zabytki. Do najważniejszych należy położony w Gniewie zamek krzyżacki – monumentalna budowla warowna z końca XIII wieku. Zamek przyciąga turystów i wielbicieli kultury średniowiecza – odbywają się tu turnieje rycerskie, festiwale rękodzieła i kowalstwa artystycznego, różnego rodzaju wydarzenia kulturalne. W gniewskim zamku można również przenocować – część komnat została zaadoptowana na hotel.

W Gniewie atrakcji jest jednak znacznie więcej. Stare miasto o średniowiecznych układzie ulic, z pozostałościami murów obronnych, rynkiem, gotyckim ratuszem, licznymi wiekowymi kamienicami robią duże wrażenie. Przy rynku położony jest także XIV-wieczny. gotycki kościół św. Mikołaja. Co jeszcze warto zwiedzić? Bez wątpienia Pałac Marysieńki ufundowany przez Jana III Sobieskiego. Władca ten, nim został królem Polski, piastował urząd starosty gniewskiego i właśnie w gniewie zlecił budowę zamku dla swojej żony. 

Na przyjezdnych czeka zaplecze hotelowo-gastronomiczne. Różnego rodzaju wydarzenia organizują między innymi Gniewski Dom Kultury, gniewski oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, tutejsze Muzeum Kapsla, Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna i inne jednostki. 

Gniew jest ośrodkiem turystycznym, rozwijają się tu usługi, gastronomia, handel. Produkcja przemysłowa prowadzona jest na niewielką skalę, niemniej działają tu zakład produkcji kruszyw, producenci wyrobów metalowych, kontenerów i pojemników na odpady, firmy meblowe, producent lakierów przemysłowych. Funkcjonuje tu też elektrownia wodna.

Zgodnie z rejestrem REGON (koniec stycznia 2021 r.) w Gniewie działają 639 podmioty gospodarki narodowej. Są to:

 • 609 mikrojednostek tworzących do 9 miejsc pracy, 
 • 21 mały jednostek o stanie zatrudnienia rzędu 10-49 osób, 
 • 9 średnich jednostek zatrudniających 50-249 pracowników. 

Ani w mieście, ani na terenie gminy nie ma większych zakładów pracy. 

Rynek pracy, oferty pracy – Gniew

Poziom bezrobocia w województwie pomorskim jest dość niski – stopa bezrobocia w styczniu 2021 r. wynosiła wg GUS 6,2%, była zatem nieznacznie niższa od wskaźnika obliczonego dla kraju (6,5%). Jak na tym tle wypadają okolice Gniewu? Stopa bezrobocia w powiecie tczewskim jest na poziomie 8,2%. W końcu stycznia 2021 r. w rejestrze urzędu pracy figurowało 3,6 tys. osób bezrobotnych.

Rozglądając się za posadą w pobliżu miasta Gniew, warto sprawdzić wyniki corocznej prognozy Barometr zawodów, wykonywanej na zlecenie resortu pracy dla wszystkich powiatów i województw w kraju. W 2021 r. w powiecie tczewskim wskazano aż 38 grup profesji deficytowych. Na liście znaleźli się pracownicy:

 • finansów – agenci ubezpieczeniowi, 
 • budownictwa – betoniarze i zbrojarze, brukarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, inżynierowie budownictwa, monterzy instalacji budowlanych, monterzy konstrukcji metalowych, monterzy okien i szklarze, murarze i tynkarze, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy budowlani,
 • motoryzacji, branży elektromaszynowej – blacharze i lakiernicy samochodowi, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, mechanicy pojazdów samochodowych, operatorzy obrabiarek skrawających, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki, 
 • branży metalowej – spawacze, ślusarze,
 • branż meblowej, odzieżowej i pozostałej produkcji przemysłowej – krawcy i pracownicy produkcji odzieży, masarze i przetwórcy ryb, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, robotnicy obróbki drewna i stolarze, 
 • oświaty – nauczyciele przedmiotów zawodowych, nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych,
 • opieki zdrowotnej i pomocy społecznej – fizjoterapeuci i masażyści, pielęgniarki i położne, pracownicy socjalni, psycholodzy i psychoterapeuci, ratownicy medyczni, 
 • gastronomii – kelnerzy i barmani, szefowie kuchni, 
 • transportu – magazynierzy, zaopatrzeniowcy i dostawcy, 
 • pozostałych usług – fryzjerzy, kosmetyczki, pracownicy myjni, pralni i prasowalni, sprzątaczki i pokojowe.

PUP Gniew

 • Powiatowy Urząd Pracy w Tczewie Filia w Gniewie
  Adres: ul. M. Konopnickiej 10, 80-140 Gniew
  E-mail: gdgn@pop.up.gov.pl
  Telefon: (0-58) 535-35-04, (0-58) 535-35-04

Szukaj pracy w mieście