Skórcz – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie
Skórcz jest jednym z czterech miast powiatu starogardzkiego. Pozostałe to Starogard Gdański (siedziba starostwa), Czarna Woda i Skarszewy. Odległości od Skórcza do pozostałych ośrodków miejskich w powiecie wynoszą:
- Starogard Gdański – 21 kilometrów,
- Czarna Woda – 32 kilometry,
- Skarszewy – 35 kilometrów.
W pobliżu leżą też takie miejscowości jak Kwidzyn, Grudziądz, Malbork. Stolica Pomorza oddalona jest od Skórcza o 69 kilometrów.
Dojazd do miasteczka zapewniają trasy lokalne, wojewódzkie (DW 222, DW 231). Za wschodnią granicą miasta rozciąga się także autostrada A1, a na północy – droga krajowa nr 22.
Skórcz jest małym miastem, zarówno jeśli chodzi o powierzchnię, jak i populację. Rozciąga się na terenie o wielkości 3,67 kilometra kwadratowego, który zamieszkuje 3,6 tys. osób. Obowiązują tu numer kierunkowy (+48) 58, kod pocztowy 83-220 i oznaczenie rejestracji pojazdów GST.
W miasteczku zlokalizowane są siedziby władz samorządowych:
- Urząd Miejski
Adres: ul. Główna 40, 83-220 Skórcz
Telefon: 58 582 47 54
- Urząd Gminy
Adres: ul. Dworcowa 6, 83-220 Skórcz
Telefon: 58 582 46 45
Z kolei urząd pracy właściwy dla miasta i gminy Skórcz znajduje się w Starogardzie Gdańskim:
- Powiatowy Urząd Pracy
Adres: ul. Kanałowa 3, 83-250 Starogard Gdański
Telefon: 58 562 21 46
Miejscowość jest bardzo stara, niemniej prawa miejskie uzyskała stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1934 roku. Najważniejszym zabytkiem Skórcza jest XIV-wieczny, gotycki kościół, należący do rzymskokatolickiej parafii Wszystkich Świętych w Skórczu. W miasteczku napotkać można też stare kamienice, zwraca uwagę zabytkowa, kolejowa wieża ciśnień. W miasteczku działa Miejski Ośrodek Kultury.
Okolice miasta są malownicze – na południowy-zachód rozciągają się rozległe lasy, na północny-wschód – pola uprawne. W pobliżu znajdują się też liczne jeziora, np. Głuche, Słone, Kałębie, Czarne. Ze Skórcza do wybrzeża Bałtyku (Zatoki Gdańskiej) jest około 75 kilometrów.
Rynek pracy, oferty pracy – Skórcz
Skórcz jest niewielkim ośrodkiem gospodarczym, w którym działają producenci np. mrożonek, ogrodzeń, wyrobów hutniczych, chemii budowlanej czy wyrobów mięsnych. Działa tu także tartak, przedsiębiorstwa budowlane, sklepy i punktu usługowe.
Zgodnie z rejestrem REGON ( GUS, stan na koniec lutego 2021 r.) w miasteczku działa łącznie 387 podmiotów gospodarki narodowej, wśród nich:
- 370 mikropodmiotów zatrudniających 0-9 pracowników,
- 12 małych podmiotów zatrudniających 10-49 pracowników,
- 4 średniej wielkości podmioty zatrudniające 50-249 pracowników,
- 1 duży podmiot, zatrudniający 250-999 pracowników.
Czym zajmują się zlokalizowane w Skórczu firmy? Najczęściej wskazywane sekcje PKD to:
budownictwo – firmy budowlane stanowią 21,2% wszystkich jednostek gospodarczych,
handel detaliczny, hurtowy, naprawa pojazdów samochodowych i motocykli – 19,6%,
przetwórstwo przemysłowe – 8,9%.
Poziom bezrobocia w powiecie stargardzkim nieco przewyższa średnie wojewódzką i krajową. Zgodnie z informacją GUS w lutym 2021 r. stopa bezrobocia wynosiła tu 7,8% – dla porównania, w Pomorskiem 6,3%, w Polsce 6,5%.
Praca w tej części województwa czeka w wielu branżach. Zgodnie z coroczną, ogólnopolską prognozą Barometr zawodów (wykonywaną na zlecenie resortu pracy) w powiecie starogardzkim w 2021 r. potrzebni są między innymi pracownicy opieki zdrowotnej, budownictwa, transportu, branży meblowej, oświaty, gastronomii czy sadownictwa. Na liście ukazującej deficyt poszukujących pracy kandydatów znajdują się też między innymi masarze i przetwórcy ryb, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, mechanicy samochodowi, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pracownicy socjalni i piekarze.
W powiecie wskazano także nadwyżkę kandydatów do pracy, wykonujących takie zawody jak: ekonomista, pedagog, pracownik biur podróży i organizator obsługi turystycznej. Zdecydowana większość profesji w powiecie stargardzkim znajduje się w równowadze, co oznacza, że liczba ofert pracy mniej więcej odpowiada liczbie zgłoszeń na dane stanowisko.