Praca Skórcz

Najnowsze oferty pracy: 445

Praca w Skórczu

Skórcz to niewielkie miasto w województwie pomorskim – jego południowej części, na granicy krainy Kociewia i Borów Tucholskich. Administracyjnie przynależy do powiatu starogardzkiego, jest też siedzibą władz samorządowych – miejsko-wiejskiej gminy Skórcz. 

Miasteczko jest przyjazne do życia. Czy trudno o znalezieniu w Skórczu pracy? Czym zajmują się tutejsi przedsiębiorcy? Czytaj dalej i zapoznaj się z podstawowymi społeczno-gospodarczymi informacjami na temat tej miejscowości. 

Skórcz – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Skórcz jest jednym z czterech miast powiatu starogardzkiego. Pozostałe to Starogard Gdański (siedziba starostwa), Czarna Woda i Skarszewy. Odległości od Skórcza do pozostałych ośrodków miejskich w powiecie wynoszą:

 • Starogard Gdański – 21 kilometrów, 
 • Czarna Woda – 32 kilometry,
 • Skarszewy – 35 kilometrów. 

W pobliżu leżą też takie miejscowości jak Kwidzyn, Grudziądz, Malbork. Stolica Pomorza oddalona jest od Skórcza o 69 kilometrów. 

Dojazd do miasteczka zapewniają trasy lokalne, wojewódzkie (DW 222, DW 231). Za wschodnią granicą miasta rozciąga się także autostrada A1, a na północy – droga krajowa nr 22. 

Skórcz jest małym miastem, zarówno jeśli chodzi o powierzchnię, jak i populację. Rozciąga się na terenie o wielkości 3,67 kilometra kwadratowego, który zamieszkuje 3,6 tys. osób. Obowiązują tu numer kierunkowy (+48) 58, kod pocztowy 83-220 i oznaczenie rejestracji pojazdów GST. 

W miasteczku zlokalizowane są siedziby władz samorządowych:

 • Urząd Miejski
  Adres: ul. Główna 40, 83-220 Skórcz
  Telefon: 58 582 47 54
 • Urząd Gminy
  Adres: ul. Dworcowa 6, 83-220 Skórcz
  Telefon: 58 582 46 45

Z kolei urząd pracy właściwy dla miasta i gminy Skórcz znajduje się w Starogardzie Gdańskim:

 • Powiatowy Urząd Pracy
  Adres: ul. Kanałowa 3, 83-250 Starogard Gdański
  Telefon: 58 562 21 46

Miejscowość jest bardzo stara, niemniej prawa miejskie uzyskała stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1934 roku. Najważniejszym zabytkiem Skórcza jest XIV-wieczny, gotycki kościół, należący do rzymskokatolickiej parafii Wszystkich Świętych w Skórczu. W miasteczku napotkać można też stare kamienice, zwraca uwagę zabytkowa, kolejowa wieża ciśnień. W miasteczku działa Miejski Ośrodek Kultury. 

Okolice miasta są malownicze – na południowy-zachód rozciągają się rozległe lasy, na północny-wschód – pola uprawne. W pobliżu znajdują się też liczne jeziora, np. Głuche, Słone, Kałębie, Czarne. Ze Skórcza do wybrzeża Bałtyku (Zatoki Gdańskiej) jest około 75 kilometrów. 

Rynek pracy, oferty pracy – Skórcz

Skórcz jest niewielkim ośrodkiem gospodarczym, w którym działają producenci np. mrożonek, ogrodzeń, wyrobów hutniczych, chemii budowlanej czy wyrobów mięsnych. Działa tu także tartak, przedsiębiorstwa budowlane, sklepy i punktu usługowe. 

Zgodnie z rejestrem REGON ( GUS, stan na koniec lutego 2021 r.) w miasteczku działa łącznie 387 podmiotów gospodarki narodowej, wśród nich:

 • 370 mikropodmiotów zatrudniających 0-9 pracowników,  
 • 12 małych podmiotów zatrudniających 10-49 pracowników,  
 • 4 średniej wielkości podmioty zatrudniające 50-249 pracowników,  
 • 1 duży podmiot, zatrudniający 250-999 pracowników. 

Czym zajmują się zlokalizowane w Skórczu firmy? Najczęściej wskazywane sekcje PKD to: 
budownictwo – firmy budowlane stanowią 21,2% wszystkich jednostek gospodarczych, 
handel detaliczny, hurtowy, naprawa pojazdów samochodowych i motocykli – 19,6%, 
przetwórstwo przemysłowe – 8,9%. 

Poziom bezrobocia w powiecie stargardzkim nieco przewyższa średnie wojewódzką i krajową. Zgodnie z informacją GUS w lutym 2021 r. stopa bezrobocia wynosiła tu 7,8% – dla porównania, w Pomorskiem 6,3%, w Polsce 6,5%. 

Praca w tej części województwa czeka w wielu branżach. Zgodnie z coroczną, ogólnopolską prognozą Barometr zawodów (wykonywaną na zlecenie resortu pracy) w powiecie starogardzkim w 2021 r. potrzebni są między innymi pracownicy opieki zdrowotnej, budownictwa, transportu, branży meblowej, oświaty, gastronomii czy sadownictwa. Na liście ukazującej deficyt poszukujących pracy kandydatów znajdują się też między innymi masarze i przetwórcy ryb, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, mechanicy samochodowi, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pracownicy socjalni i piekarze. 

W powiecie wskazano także nadwyżkę kandydatów do pracy, wykonujących takie zawody jak: ekonomista, pedagog, pracownik biur podróży i organizator obsługi turystycznej. Zdecydowana większość profesji w powiecie stargardzkim znajduje się w równowadze, co oznacza, że liczba ofert pracy mniej więcej odpowiada liczbie zgłoszeń na dane stanowisko. 

Szukaj pracy w mieście