Praca Pelplin

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 306

Praca w Pelplinie

Peplin to miasteczko w północnej Polsce. Administracyjnie przynależy do województwa pomorskiego i powiatu tczewskiego, jest też siedzibą władz miejsko-wiejskiej gminy.

Pelplin - atrakcje do zobaczenia

Pelplin jest godnym odwiedzenia ośrodkiem turystycznym i miastem przyjaznym do życia. Rozwija się także jako ważne centrum gospodarcze w regionie, ośrodek handlowo-usługowy, a także przemysłowy. Kto ma spore szanse na znalezienie w Pelplinie pracy? Czytaj dalej i zapoznaj się z podstawowymi informacjami na temat tej miejscowości i jej rynku pracy. 

Pelplin –  liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Pelplin to małe miasteczko – zajmuje powierzchnię 4,45 kilometra kwadratowego. Liczba jego mieszkańców wynosi około 8 tys. osób. Do miasta są przypisane numer kierunkowy (+48) 58 i kod pocztowy (83-130). Tutejsze samochody mają oznaczenie GTC na tablicach rejestracyjnych. 

Pelplin jest jednym z trzech miast powiatu Tczewskiego, obok Tczewa i Gniewu. Odległości między tymi ośrodkami nie są duże. Żeby dostać się z Pelplina do stolicy powiatu, trzeba pokonać trasę o długości około 23 kilometrów. Do Gniewu wiedzie z kolei 15-kilometrowa trasa. W pobliżu Pelplina znajdują się też takie miasta jak Starogard Gdański (15 kilometrów), Malbork (34 kilometry), Kwidzyn (40 kilometrów), Pruszcz Gdański (45 kilometrów). 

Miejscowość jest dobrze skomunikowana z regionem. Przecinają ją drogi wojewódzkie nr 229 i nr 230. W sąsiedztwie wiodą z kolei autostrada A1, drogi krajowe nr 22 i nr 91.

Pelplin jest wielowiekową miejscowością, każdego roku przyciągającą licznych turystów. Do czasów współczesnych można podziwiać tutejsze zabytki, z uwagi na które Pelplin bywa nawet nazywany Pomorskimi Atenami. Do największych atrakcji Pelplina należy XII-wieczna gotycka bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP wraz z budynkiem dawnego klasztoru cystersów. Inne ciekawe zabytki miasta to na przykład gotyckie kościoły Bożego Ciała i św. Józefa, klasycystyczny Pałac Biskupi z kompleksem parkowym. Zwracają uwagę liczne stare kamienice, w tym kamenica z zegarem. 

W miasteczku odbywają się koncerty, festiwale, spotkania z twórcami i inne wydarzenia kulturalne, rozrywkowe czy sportowe. Organizują je między innymi Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie, Pelplińskie Centrum Sportu, Miejska Biblioteka Publiczna. Odwiedzając miasteczko, warto zajrzeć także do Muzeum Diecezjalnego.

Miasto rozwija się jako ośrodek turystyczny oraz handlowo-usługowy. Przemysł prowadzony jest na niewielką skalę, niemniej w Pelplinie funkcjonują producenci np. opakowań kartonowych, orzeszków ziemnych, wyrobów z gumy, produktów mięsnych, odzieży sportowej, mebli. 

Zgodnie z rejestrem REGON (stan na koniec stycznia 2021 r.) w Pelplinie prowadzą działalność 762 podmioty gospodarki narodowej. Są to w większości mikrojednostki zatrudniające do 9 pracowników – łącznie jest ich 729. Ponadto działa tu 28 małych zakładów pracy (10-49 pracowników) i 5 średniej wielkości (50-249 zatrudnionych). 

Rynek pracy, oferty pracy – Pelplin

Stopa bezrobocia w powiecie tczewskim w styczniu 2021 r. wyniosła 8,2% (źródło: GUS). To nieco więcej niż średnia wojewódzka – 6,2%, a także krajowa – 6,5%. 

W ocenie indywidualnych szans na pracę w Pelplinie i powiecie tczewskim może pomóc też prognoza Barometr zawodów. Jest to ogólnopolskie badanie ukazujące zapotrzebowanie na powiatowych i wojewódzkich rynkach pracy. W 2021 r. w powiecie tczewskim zauważono deficyt pracowników z różnych branż. Poszukiwani są:

 • z branży finansowo-ubezpieczeniowej – agenci ubezpieczeniowi, 
 • z branży budowlanej – betoniarze i zbrojarze, brukarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, monterzy instalacji budowlanych, monterzy konstrukcji metalowych, monterzy okien i szklarze, murarze i tynkarze, robotnicy budowlani, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, inżynierowie budownictwa, 
 • z branży motoryzacyjnej, elektromaszynowej – blacharze i lakiernicy samochodowi, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki, mechanicy pojazdów samochodowych, 
 • z pozostałej produkcji przemysłowej – krawcy i pracownicy produkcji odzieży, masarze i przetwórcy ryb, operatorzy obrabiarek skrawających, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, robotnicy obróbki drewna i stolarze, spawacze, ślusarze, 
 • z branży transportowo-magazynowej – magazynierzy, zaopatrzeniowcy i dostawcy, 
 • z branży medycznej i pomocy społecznej –  fizjoterapeuci i masażyści, pielęgniarki i położne, pracownicy socjalni, psycholodzy i psychoterapeuci, ratownicy medyczni, 
 • z edukacji – nauczyciele przedmiotów zawodowych, nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, 
 • z gastronomii – kelnerzy i barmani, szefowie kuchni, 
 • z pozostałych usług – fryzjerzy, kosmetyczki, pracownicy myjni, pralni i prasowalni, sprzątaczki i pokojowe. 

PUP Pelplin

Mieszkańcy Pelplina szukający wsparcia w kwestiach związanych z zatrudnieniem, ofert pracy czy form aktywizacji zawodowej mogą rejestrować się w tczewskim urzędzie pracy - filii w Pelplinie.

 • Powiatowy Urząd Pracy w Tczewie Filia w Pelplinie
  Adres: ul. A. Mickiewicza 39, 80-130 Pelplin
  E-mail: gdpe@pop.up.gov.pl
  Telefon: (0-58) 536-16-08

Szukaj pracy w mieście