Praca Kwidzyn

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 243

Praca w Kwidzynie

Kwidzyn to miasto w województwie pomorskim, niedaleko jego granicy z województwami warmińsko-mazurskim i kujawsko-pomorskim. Stanowi lokalny ośrodek administracyjny jako siedziba władz powiatu kwidzyńskiego. Miasteczko rozciąga się w odległości kilku kilometrów od zakola Wisły, nad rzeką Liwą. 

Kwidzyn, woj. pomorskie

Miasteczko warto odwiedzić w celach wypoczynkowych. Okolica jest malownicza i zachęca do aktywnej turystyki na świeżym powietrzu – warto wybrać się np. do Rezerwatu Przyrody Kwidzyńskie Ostnice. Miasto może stanowić także punkt wypadowy do wycieczek nad oddaloną o 80 kilometrów Zatokę Gdańską. 

Kwidzyn jest ważnym ośrodkiem gospodarczym w regionie. Kto w szczególności powinien zwrócić uwagę na to miasto, szukając pracy w województwie pomorskim? Oto garść informacji na temat tutejszego rynku pracy. 

Kwidzyn – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Kwidzyn to największe miasto powiatu kwidzyńskiego – zajmuje powierzchnię 21,54 kilometra kwadratowego. Liczba mieszkańców Kwidzyna wynosi około 39 tys. osób. W mieście obowiązują numer kierunkowy (+48) 55, kody pocztowe od 82-500 do 82-505. Samochody z powiatu kwidzyńskiego można rozpoznać po literach GKW na tablicach rejestracyjnych. 

W powiecie kwidzyńskim znajduje się jeszcze jedno miasto – oddalone o 20 kilometrów Prabuty, a także liczne wsie. Z Kwidzyna stosunkowo blisko też do takich większych ośrodków miejskich w regionie jak:

 • Grudziądz – 34 kilometry, 
 • Malbork – 38 kilometrów, 
 • Starogard Gdański – 45 kilometrów, 
 • Iława – 50 kilometrów. 

Na infrastrukturę drogową Kwidzyna składają się drogi krajowe nr 50 i 99, drogi wojewódzkie nr 518, 521, 532, 588, a także liczne trasy powiatowe i gminne. W mieście działa stacja kolejowa (pociągi odjeżdżają w kierunku Malborka i Torunia). 

Ważniejsze instytucje publiczne:

 • Urząd Miejski Kwidzyn (adres: ul. Warszawska 19, 82-500 Kwidzyn, telefon: 55 646 47 00), 
 • Urząd Gminy Kwidzyn (adres: ul. Grudziądzka 30, 82-500 Kwidzyn, telefon: 55 261 41 51), 
 • Starostwo Powiatowe w Kwidzynie (adres: ul. Tadeusza Kościuszki 29B, 82-500 Kwidzyn, telefon: 55 646 50 00), 
 • Urząd Skarbowy w Kwidzynie (adres: 3 Maja 6, 82-500 Kwidzyn, telefon: 55 641 37 01).

Historia Kwidzyna jest bardzo długa – został założony już w XIII wieku. Świadectwem sięgających średniowiecza dziejów są tutejsze zabytki. Do najważniejszych należy zamek w Kwidzynie, monumentalna budowla wzorowana na zamkach krzyżackich. Kolejną ważną atrakcją jest zlokalizowana w Kwidzynie katedra, a dokładniej  – konkatedra św. Jana Ewangelisty. W tej gotyckiej świątyni mieści się udostępniona dla turystów krypta mistrzów krzyżackich. Zachowały się ponadto elementy miejskich obwarowań i inne zabytki, np. pałac Fermora, arkadowy kościół św. Trójcy, liczne domy w stylu klasycystycznym, kaplica św. ojca Pio. 

Rynek pracy, oferty pracy – Kwidzyn

Miasto jest ważnym ośrodkiem gospodarczym w regionie. Stanowi nie tylko ośrodek turystyczny, ale też centrum handlowo-usługowe dla powiatu. W Kwidzynie rozwija się także przetwórstwo przemysłowe – działają tutaj między innymi producenci elektroniki, rozruszników, mrożonek, środków czystości, akumulatorów, mebli, artykułów papierniczych, witraży, impregnatów hydrofobowych, nagrobków, maszyn, elementów budowlanych z betonu i wielu innych. 

Zgodnie z prowadzonym przez GUS rejestrem REGON (stan na koniec stycznia 2021 r.) w mieście funkcjonuje łącznie 4714 podmiotów gospodarki narodowej. Należy do nich:

 • 4528 mikrojednostek tworzących 0-9 miejsc pracy,
 • 142 małe jednostki tworzące 10-49 miejsc pracy, 
 • 37 średnich jednostek tworzących 50-249 miejsc pracy, 
 • 5 dużych jednostek tworzących 250-999 miejsc pracy,
 • 2 bardzo duże jednostki tworzące co najmniej 1000 miejsc pracy. 

Stopa bezrobocia w powiecie kwidzyńskim w styczniu 2021 r. wynosiła 7,5%, nieco przewyższała zatem średnią wojewódzką (6,2%) oraz ogólnopolską (6,5%, źródło: GUS). W styczniu 2021 r. w PUP zarejestrowanych było 2,4 tys. bezrobotnych. 

Kwidzyn przyciąga chętnych do pracy z całej gminy i powiatu. Możliwości znalezienia zatrudnienia są różnorodne. Potwierdzają to wyniki corocznego badania zapotrzebowania na rynku pracy – Barometr zawodów. Zgodnie z nim w powiecie kwidzyńskim w 2021 r. zanotowano łącznie 43 grupy profesji deficytowych, w tym 1 o dużym deficycie – kierowca samochodów ciężarowych. Tutejsi pracodawcy mają też problemy ze znalezieniem chętnych do pracy i spełniających kryteria pracowników budownictwa z różnego rodzaju uprawnieniami, motoryzacji, produkcji przemysłowej licznych branż, nauczycieli, pracowników opieki zdrowotnej, księgowości, służb mundurowych, transportu i przedstawicieli wielu innych obszarów działalności. 

Z drugiej strony w powiecie wskazano nadwyżkę szukających zatrudnienia: cukierników, ekonomistów, gospodarzy obiektów, portierów, woźnych i dozorców, pracowników administracyjnych i biurowych, pracowników biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej, rolników i hodowców, specjalistów administracji publicznej, specjalistów technologii żywności i żywienia, sprzedawców i kasjerów, techników informatyków. 

PUP Kwidzyn

 • Adres: ul. Grudziądzka 30, 82 - 500 Kwidzyn
  E-mail: sekretariat@pupkwidzyn.pl
  Telefon: (55) 267 27 00 (sekretariat)