Praca Nowe

Praca w Nowem

Nowe jest nadwiślańskim miastem położonym w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie świeckim. Stanowi siedzibę władz miejsko-wiejskiej gminy. 

Nowe warto odwiedzić w czasie urlopu. Jak z kolei wyglądają możliwości zatrudnienia i rozwoju zawodowego stwarza ta miejscowość? 

Nowe –  liczba mieszkańców, położenie, atrakcje

Nowe to jedno z dwóch miast powiatu świeckiego – kolejnym jest jego stolica, czyli Świecie. Oba miasta są od siebie oddalone o około 36 kilometrów. Nieopodal leżą także takie większe ośrodki miejskie jak Grudziądz, Kwidzyn, Starogard Gdański, Iława. 

Nowe jest dobrze skomunikowane z regionem. Przecina je droga krajowa nr 91, zapewniająca bezpośrednie połączenie z Gdańskiem, Grudziądzem czy Toruniem. Kilka kilometrów za zachodnią granicą miasteczka przebiega z kolei autostrada A1, jedna z najważniejszych arterii transportowych kraju, łącząca Wybrzeże Gdańskie ze Śląskiem. 

Miasto jest małe zarówno pod względem powierzchni, jak i populacji. Rozciąga się na terenie o wielkości 3,57 kilometra kwadratowego, który zamieszkuje 5,8 tys. osób. 

W Nowem obowiązują:

 • numer kierunkowy (+48) 52,
 • kod pocztowy 86-170,
 • kod rejestracji pojazdów CSW.

Nowe leży w malowniczej okolicy, na skraju Borów Tucholskich, wśród jezior Pojezierza Starogardzkiego. Wbrew nazwie, jest to bardzo stare miasteczko – prawa miejskie uzyskało w średniowieczu. Do dziś zachwyca tutejsza starówka z kwadratowym rynkiem, kościołem farnym pw. św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty, murami obronnymi, wieżami warownymi i bramami. Największą atrakcją miejscowości jest zamek krzyżacki, w którym obecnie mieści się centrum kultury. 

Miasteczko rozwija się jako ośrodek turystyczny, przez który wiodą liczne szlaki wycieczkowe, np. szlak jezior kociewskich, szlak bursztynowy nadwiślański, szlak tradycji kopernikowskiej i inne. Na przyjezdnych czekają pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne, punkty gastronomiczne, kąpielisko nad jeziorem. 

Rynek pracy, oferty pracy – Nowe

Nowe jest ośrodkiem handlowo-usługowym nastawionym przede wszystkim na zaspokojenie potrzeb lokalnej społeczności. Rozwija się tu także turystyka i związane z nią usługi – gastronomiczne, noclegowe. 

Zgodnie z REGON, rejestrem prowadzonym przez Główny Urząd Statystyczny (stan na koniec marca 2021 r.), w Nowem działa 339 podmiotów gospodarki narodowej, w tym:

 • 315 mikro, zatrudniających 0-9 pracowników, 
 • 19 małych, zatrudniających 10-49 pracowników,
 • 5 średnich, zatrudniających 50-249 pracowników. 

W mieście nie ma dużych zakładów pracy, niemniej jeden (o deklarowanej wielkości kadry rzędu 250-999 pracowników) znajduje się na wiejskim obszarze gminy Nowe. 

Szukając pracy w tej części województwa, warto brać pod uwagę kilka sąsiadujących miejscowości, np. w obrębie powiatu. Jakie możliwości zatrudniania czekają w powiecie aleksandrowskim?

Zgodnie z corocznym badaniem Barometr zawodów, ukazującym zapotrzebowanie na pracowników, w 2021 r. w powiecie świeckim najbardziej brakuje chętnych do pracy i zarazem mających odpowiednie kwalifikacje masarzy i przetwórców ryb. 

Lista profesji deficytowych jest jednak dłuższa. Są na niej:

 • z branży budowlanej – betoniarze i zbrojarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, monterzy konstrukcji metalowych, murarze i tynkarze, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy budowlani, 
 • z motoryzacji i różnego rodzaju produkcji przemysłowej – elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, mechanicy pojazdów samochodowych, operatorzy obrabiarek skrawających, spawacze, ślusarze, robotnicy obróbki drewna i stolarze, 
 • z transportu – kierowcy ciężarówek, 
 • z gastronomii –  szefowie kuchni, kucharze, 
 • z branży finansowej – samodzielni księgowi, 
 • z opieki zdrowotnej – lekarze, pielęgniarki i położne, 
 • z oświaty – nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów zawodowych. 

PUP Nowe 

Adres: plac Św. Rocha 5, 86-170 Nowe
Telefon: 52 33 28 421