Praca Prabuty

Najnowsze oferty pracy: 375

Praca w Prabutach

Prabuty to miejscowość znajdująca się w województwie pomorskim, przy jego granicy z województwem warmińsko-mazurskim. MIasto stanowi siedzibę władz miejsko-wiejskiej gminy. 

Miejscowość warto zwiedzić w czasie urlopu. A jakie możliwości stwarza, gdy chodzi o rozwój zawodowy? Kto ma największe szanse na znalezienie w Prabutach pracy? Zapoznaj się z krótką społeczno-gospodarczą charakterystyką Prabut. 

Prabuty – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Prabuty to jedno z dwóch miast powiatu kwidzyńskiego. Stolicą powiatu jest oddalony o 21 kilometrów Kwidzyn. Inne miasta leżące w pobliżu Prabut to na przykład Dzierzgoń (dystans 28 kilometrów), Iława (33 kilometrów), Malbork (43 kilometry). Nieco dalej są Elbląg (trasa drogowa między miastami ma około 66 kilometrów), Ostróda (66 kilometrów), Grudziądz (52 kilometry) czy Gdańsk (101 kilometrów). 

Prabuty to węzeł komunikacyjny, w którym krzyżują się trasy wojewódzkie – nr 520, 521 i 522. W pobliżu miasta przebiegają także drogi krajowe – nr 16 i 55. 

W Prabutach obowiązuje numer kierunkowy (+48) 55 oraz kod pocztowy 82-550. Tutejsze samochody mają oznaczenie GKW na tablicach rejestracyjnych. 

Miasteczko stanowi centralny ośrodek gospodarczy w gminie o charakterze głównie rolniczym. 

 • Miasto Prabuty:
  liczba mieszkańców – 8,7 tys. 
  powierzchnia – 7,29 kilometra kwadratowego.

Gmina Prabuty:

 • liczba mieszkańców – 13,2 tys. 
 • powierzchnia – 197,12 kilometra kwadratowego.

W Prabutach znajdują się siedziba władz samorządowych:

 • Urząd Miasta i Gminy w Prabutach
  Adres: ul. Kwidzyńska 2, 82-550 Prabuty
  Telefon: 55 278 20 01

Prabuty na miejsce działalności wybrało 901 podmiotów gospodarki narodowej (zgodnie z REGON, styczeń 2021 r. – źródło GUS). Wśród nich jest:

 • 5 średniej wielkości jednostek zatrudniających 50-249 pracowników,
 • 20 małych podmiotów, o kadrze rzędu 10-49 osób,
 • 876 mikrojednostek zatrudniających maksymalnie 9 osób. 

Najwięcej prabuckich podmiotów gospodarczych to:

 • sklepy, hurtownie, punkty naprawy samochodów i motocykli – stanowią 21,2% wszystkich jednostek, 
 • przedsiębiorstwa budowlane – 16,2%, 
 • firmy z branży nieruchomości – 15,3%. 

Prabuty położone są wśród licznych jezior Pojezierza Iławskiego, nad jeziorami Liwieniec i Sowica, w sąsiedztwie jeziora Dzierzgoń. Okolica jest malownicza – w pobliżu znajduje się na przykład Rezerwat Przyrody Gaudy.

Również samo miasteczko robi pozytywne wrażenie. Po sięgających średniowiecza dziejach miasta zostały liczne zabytki, w tym wiele gotyckich. Do tych najważniejszych należą strzelista konkatedra św. Wojciecha, Brama Kwidzyńska, fragmenty murów miejskich, ruiny Zamku Biskupów, fontanna Rolanda czy kościół św. Andrzeja.

Do dyspozycji mieszkańców i turystów są takie instytucje jak Prabuckie Centrum Kultury i Sportu, Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna w Prabutach, kaplica zamkowa, sala wystawowa im. Wernera Zebrowskiego w Bramie Kwidzyńskiej, Izba Muzealna Szpitala Specjalistycznego w Prabutach. 

Rynek pracy, oferty pracy – Prabuty

Stopa bezrobocia w powiecie kwidzyńskim w styczniu 2021 r. wynosiła 7,5%, przewyższała zatem nieco średnią krajową – 6,5%, a także średnią wojewódzką – 6,2% (źródło: GUS). 

Oceniając swoje szanse na pracę w tej części województwa, warto wziąć pod uwagę prognozę Barometr zawodów – badanie wykonywane na zlecenie resortu pracy i ukazujące zapotrzebowanie na lokalnych i ponadlokalnych rynkach zatrudnienia. Zgodnie z prognozą w 2021 r. w powiecie kwidzyńskim notuje się duży deficyt kierowców ciężarówek. Na liście profesji deficytowych jest jednak znacznie więcej pozycji. Poszukiwani są:

 • z branży budowlanej – betoniarze i zbrojarze, brukarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, monterzy instalacji budowlanych, monterzy konstrukcji metalowych, murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy budowlani, 
 • z branży motoryzacyjnej, elektromaszynowej – blacharze i lakiernicy samochodowi, diagności samochodowi, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, mechanicy maszyn i urządzeń, mechanicy pojazdów samochodowych, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki, 
 • z pozostałej produkcji przemysłowej – operatorzy obrabiarek skrawających, pracownicy przetwórstwa spożywczego, robotnicy obróbki drewna i stolarze, spawacze, 
 • z branży transportowo-magazynowej – kierowcy autobusów, zaopatrzeniowcy i dostawcy, magazynierzy,
 • z gastronomii – kucharze, piekarze, szefowie kuchni, 
 • z finansów – samodzielni księgowi, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, 
 • z opieki zdrowotnej i pomocy społecznej – fizjoterapeuci i masażyści, lekarze, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pielęgniarki i położne, psycholodzy i psychoterapeuci, ratownicy medyczni, 
 • z edukacji – nauczyciele języków obcych i lektorzy, nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów zawodowych, nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych 
 • z innych branż – ogrodnicy i sadownicy, pracownicy służb mundurowych, pracownicy ochrony fizycznej. 

PUP Prabuty

 • Lokalny Punkt Informacyjno-Konsultacyjny w Prabutach
  Adres: ul. Kwidzyńska 2, 82-550 Prabuty
  Telefony: 55 2460731, 55 2624177

Szukaj pracy w mieście