Ozimek – miejscowość w województwie opolskim
Ozimek to stosunkowo młode miasto – prawa miejskie uzyskał dopiero w 1962 r. Rozwinął się w XVIII wieku jako osada robotnicza przy hucie żelaza. Do pracy hutniczej wykorzystywano tutejszy młyn, a także zasoby leśne. W miasteczku nie znajdziemy wielowiekowych zabytków, niemniej warto zwiedzić położony w Ozimku kościół protestancki z początku XIX wieku. Uwagę zwraca również żeliwny most, zawieszony nad rzeką Mała Panew, również XIX-wieczny.
Dzisiejsze miasto Ozimek to ośrodek kulturalny i gospodarczy o znaczeniu lokalnym. Liczy ponad 8,9 tys. mieszkańców. Zajmuje powierzchnię 3,25 kilometra kwadratowego. Do miejscowości są przypisane:
- numer kierunkowy (+48) 77,
- kod pocztowy 46-040,
- oznaczenie tablic rejestracyjnych OPO.
Ozimek znajduje się na wschód od Opola – by dostać się z miasteczka na opolski rynek, trzeba pokonać trasę o długości około 22 kilometrów. W pobliżu Ozimka leżą też Strzelce Opolskie (dystans 24 kilometrów), Dobrodzień (20 kilometrów), Kluczbork (38 kilometrów) czy Gogolin (31 kilometrów).
Miejscowość dysponuje bardzo dobrym połączeniem drogowym z Opolem – tworzy je fragment drogi krajowej nr 46, arterii komunikacyjnej przecinającej takie miasta południowej Polski jak Częstochowa, Lubliniec, Nysa i Kłodzko. Przez Ozimek przebiega też droga wojewódzka nr 463, a także liczne drogi gminne i powiatowe.
Ozimek (woj. opolskie) – profil gospodarczy
Tradycje hutnicze są kontynuowane w mieście do dziś – największym pracodawcą jest tutejsza huta. W Ozimku rozwijane są też inne gałęzie przemysłu – elektroniczny, materiałów budowlanych, mięsny, meblowy. Miejscowość jest ośrodkiem handlu i usług.
Zgodnie z rejestrem REGON (GUS, wrzesień 2020 r.) w miasteczku funkcjonują 803 podmioty gospodarki narodowej, w tym:
- 1 duże przedsiębiorstwo (250-999 pracowników),
- 7 średnich podmiotów (50-249 pracowników),
- 22 małe jednostkI (10-49 pracowników),
- 773 mikrojednostki (0-9 pracowników).
Najwięcej w Ozimku jest:
- firm handlowych, zajmujących się naprawą pojazdów – stanowią 21,8% ogółu jednostek,
- przedsiębiorstw budowlanych – 12%,
- jednostek zajmujących się obsługą rynku nieruchomości – 10,8%,
- podmiotów prowadzących działalność profesjonalną, naukową i techniczną – 8,1%,
- zakładów przemysłowych – 7,7%.
Praca – Ozimek (opolskie)
Mieszkańcy Ozimka, którzy szukają zatrudnienia, mogą zwrócić się o pomoc do PUP w Opolu:
- Powiatowy Urząd Pracy w Opolu
Adres: Majora 'Hubala' 21, 45-266 Opole
Telefon: 77 442 29 29
W rejestrze urzędu we wrześniu 2020 r. znajdowało się około 2,6 tys. bezrobotnych z całego powiatu opolskiego. Stopa bezrobocia w tym czasie była w powiecie na poziomie 7,5%, a więc wyższym od średniej wojewódzkiej (6,8%) i krajowej (6,1%).
W Ozimku najwięcej wakatów stwarzają zakłady przemysłowe. Warto jednak pamiętać, że bliskość Opola sprawia, iż część mieszkańców Ozimka decyduje się na zatrudnienie poza miejscem zamieszkania, przede wszystkim w stolicy województwa.
Szukając w okolicy Ozimka pracy i zastanawiając się nad szansami na posadę zgodną z własnym wykształceniem, warto sprawdzać wyniki corocznej prognozy Barometr zawodów. Ukazuje ona zapotrzebowanie na lokalnych rynkach pracy. W 2020 r. w powiecie opolskim brakowało przede wszystkim przedstawicieli branż:
- budowlanej – betoniarzy i zbrojarzy, murarzy i tynkarzy, robotników budowlanych,
- maszynowej i elektromaszynowej – elektryków, elektromechaników i elektromonterów, operatorów obrabiarek skrawających, pracowników fizycznych w produkcji i pracach prostych, spawaczy, ślusarzy,
- drzewnej i meblowej – robotników obróbki drewna i stolarzy, tapicerów,
- spożywczej – masarzy i przetwórców ryb,
- transportowej – kierowców samochodów ciężarowych, magazynierów,
- opieki zdrowotnej – lekarzy, pielęgniarek i położnych,
- IT – projektantów i administratorów baz danych, programistów.
Warto zapoznać się z listą zawodów deficytowych w powiecie. Eksperci rynku pracy zanotowali również nadwyżkę przedstawicieli dwóch grup zawodów: ekonomistów, a także filozofów, historyków, politologów i kulturoznawców. Mogą oni zmagać się z dużymi trudnościami na tutejszym rynku pracy.