Praca Ozimek

Najnowsze oferty pracy: 349

Praca w Ozimku

Ozimek to mała miejscowość znajdująca się w południowej części kraju, na zachód od Opola. Miasto stanowi siedzibę wiejsko-miejskiej gminy Ozimek. Gmina ta przynależy z kolei do powiatu opolskiego w województwie opolskim, jest też częścią aglomeracji opolskiej. 

Ozimek korzysta gospodarczo z bliskości stolicy województwa. Samo miasteczko, choć nadal jest niewielkim ośrodkiem gospodarczym, zachęca do inwestowania. We wrześniu 2020 r. Urząd Miasta i Gminy razem z Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarczego i Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną zorganizowali I Ozimskie Forum Gospodarcze. 

Kto ma największe szanse na znalezienie w Ozimku pracy? Czy to dobry kierunek dla szukających pracy w województwie opolskim? Czytaj dalej i zapoznaj się z krótką charakterystyką miejscowości.

 

 

 

Ozimek – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Ozimek to stosunkowo młode miasto – prawa miejskie uzyskał dopiero w 1962 r. Rozwinął się w XVIII wieku jako osada robotnicza przy hucie żelaza. Do pracy hutniczej wykorzystywano tutejszy młyn, a także zasoby leśne. W miasteczku nie znajdziemy wielowiekowych zabytków, niemniej warto zwiedzić położony w Ozimku kościół protestancki z początku XIX wieku. Uwagę zwraca również żeliwny most, zawieszony nad rzeką Mała Panew, również XIX-wieczny. 

Dzisiejsze miasto Ozimek to ośrodek kulturalny i gospodarczy o znaczeniu lokalnym. Liczy ponad 8,9 tys. mieszkańców. Zajmuje powierzchnię 3,25 kilometra kwadratowego. Do miejscowości są przypisane:

 • numer kierunkowy (+48) 77, 
 • kod pocztowy 46-040,
 • oznaczenie tablic rejestracyjnych OPO.

Ozimek znajduje się na wschód od Opola – by dostać się z miasteczka na opolski rynek, trzeba pokonać trasę o długości około 22 kilometrów. W pobliżu Ozimka leżą też Strzelce Opolskie (dystans 24 kilometrów), Dobrodzień (20 kilometrów), Kluczbork (38 kilometrów) czy Gogolin (31 kilometrów). 

Miejscowość dysponuje bardzo dobrym połączeniem drogowym z Opolem – tworzy je fragment drogi krajowej nr 46, arterii komunikacyjnej przecinającej takie miasta południowej Polski jak Częstochowa, Lubliniec, Nysa i Kłodzko. Przez Ozimek przebiega też droga wojewódzka nr 463, a także liczne drogi gminne i powiatowe. 

Rynek pracy, oferty pracy – Ozimek

Tradycje hutnicze są kontynuowane w mieście do dziś – największym pracodawcą jest tutejsza huta. W Ozimku rozwijane są też inne gałęzie przemysłu – elektroniczny, materiałów budowlanych, mięsny, meblowy. Miejscowość jest ośrodkiem handlu i usług. 

Zgodnie z rejestrem REGON (GUS, wrzesień 2020 r.) w miasteczku funkcjonują 803 podmioty gospodarki narodowej, w tym:

 • 1 duże przedsiębiorstwo (250-999 pracowników), 
 • 7 średnich podmiotów (50-249 pracowników), 
 • 22 małe jednostkI (10-49 pracowników), 
 • 773 mikrojednostki (0-9 pracowników). 

Najwięcej w Ozimku jest:

 • firm handlowych, zajmujących się naprawą pojazdów – stanowią 21,8% ogółu jednostek, 
 • przedsiębiorstw budowlanych – 12%, 
 • jednostek zajmujących się obsługą rynku nieruchomości – 10,8%,
 • podmiotów prowadzących działalność profesjonalną, naukową i techniczną – 8,1%, 
 • zakładów przemysłowych – 7,7%.

Mieszkańcy Ozimka, którzy szukają zatrudnienia, mogą zwrócić się o pomoc do PUP w Opolu:

 • Powiatowy Urząd Pracy w Opolu
  Adres: Majora 'Hubala' 21, 45-266 Opole
  Telefon: 77 442 29 29

W rejestrze urzędu we wrześniu 2020 r. znajdowało się około 2,6 tys. bezrobotnych z całego powiatu opolskiego. Stopa bezrobocia w tym czasie była w powiecie na poziomie 7,5%, a więc wyższym od średniej wojewódzkiej (6,8%) i krajowej (6,1%). 

W Ozimku najwięcej wakatów stwarzają zakłady przemysłowe. Warto jednak pamiętać, że bliskość Opola sprawia, iż część mieszkańców Ozimka decyduje się na zatrudnienie poza miejscem zamieszkania, przede wszystkim w stolicy województwa.  

Szukając w okolicy Ozimka pracy i zastanawiając się nad szansami na posadę zgodną z własnym wykształceniem, warto sprawdzać wyniki corocznej prognozy Barometr zawodów. Ukazuje ona zapotrzebowanie na lokalnych rynkach pracy. W 2020 r. w powiecie opolskim brakowało przede wszystkim przedstawicieli branż:

 • budowlanej – betoniarzy i zbrojarzy, murarzy i tynkarzy, robotników budowlanych, 
 • maszynowej i elektromaszynowej – elektryków, elektromechaników i elektromonterów, operatorów obrabiarek skrawających, pracowników fizycznych w produkcji i pracach prostych, spawaczy, ślusarzy,
 • drzewnej i meblowej – robotników obróbki drewna i stolarzy, tapicerów,
 • spożywczej – masarzy i przetwórców ryb, 
 • transportowej – kierowców samochodów ciężarowych, magazynierów, 
 • opieki zdrowotnej – lekarzy, pielęgniarek i położnych,
 • IT – projektantów i administratorów baz danych, programistów. 

Warto zapoznać się z listą zawodów deficytowych w powiecie. Eksperci rynku pracy zanotowali również nadwyżkę przedstawicieli dwóch grup zawodów: ekonomistów, a także filozofów, historyków, politologów i kulturoznawców. Mogą oni zmagać się z dużymi trudnościami na tutejszym rynku pracy. 

Szukaj pracy w mieście