Praca Kędzierzyn-Koźle

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 221

Praca w Kędzierzynie-Koźlu

Kędzierzyn-Koźle na mapie Polski to jedno z większych miast województwa opolskiego. Znaleźć tu można zarówno atrakcyjne turystycznie i sprzyjające warunki do odpoczynku, jak i ciekawe oferty pracy u wielu lokalnych przedsiębiorców oraz w międzynarodowych firmach. Krótko mówiąc, to dobry kierunek dla urlopowiczów, ale też ludzi, którzy szukają swojego miejsca na stałe. Co warto wiedzieć o tym mieście? Jakie są jego największe atuty, kierunki rozwoju? Kto bez problemu znajdzie pracę w okolicy? Spróbujmy odpowiedzieć na te i inne pytania dotyczące miasta.

Kędzierzyn-Koźle – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Zacznijmy od tego, ile osób na dłużej związało się z zajmującym ponad 123 kilometry kwadratowe Kędzierzynem-Koźlem. Liczba mieszkańców wynosi 59 tys. (dane na 2019 r.).

Kolejny ważny, acz dla wielu osób nieoczywisty, atut miasta to jego walory turystyczne. Starając się wymówić poprawnie nazwę miasta, niejeden obcokrajowiec połamał język. Nie tylko dla Polaków ciekawym kierunkiem krótszych i dłuższych urlopów może być Kędzierzyn-Koźle. Atrakcje są bowiem zróżnicowane i zadowolą także przyjezdnych z daleka. Kędzierzyn-Koźle wziął się z połączenia w 1975 r. czterech miast: Koźla, Kędzierzyna, Kłodnicy i Sławięcic (razem z obszarem gminy Sławięcice).

Historia miasta jest burzliwa i bardzo ciekawa. Miłośnicy podążania śladami dawnych dziejów nie będą się więc nudzić. Na szczególną uwagę zasługują pozostałości po zamku w Koźlu, wybudowanego na przełomie XIII i XIV w. W zrekonstruowanej baszcie mieści się aktualnie muzeum oraz siedziba Towarzystwa Ziemi Kozielskiej. Kolejne obowiązkowe punkty zwiedzania to świetnie zachowane Kanał Kłodnicki – jeden z najstarszych w Europie – oraz zespół portowy w Koźlu. Nie sposób pominąć także pozostałości twierdzy kozielskiej, Wieży Montalemberta oraz licznych zabytkowych kościołów.

Na spragnionych relaksu wśród szumu drzew czekają parki i miejskie zieleńce. Ich obszar zajmuje aż 61 hektarów. W Sławięcicach znajduje się też park krajobrazowy z XIX w. i dom ogrodnika, wybudowany w poźnoklasycystycznym stylu. Osoby, które wolą czas wolny spędzać aktywnie, także znajdą w Kędzierzynie-Koźlu coś dla siebie. Największe wydarzenia w regionie zobaczyć można w hali widowiskowo-sportowej Azoty, a do dyspozycji mieszkańców są stadiony, boiska, strefa rekreacyjno-sportowa, baseny, siłownie, spływy kajakowe i ścieżki rowerowe. W mieście działa także Miejski Ośrodek Kultury, organizujący zajęcia stałe i wydarzenia kulturalne. Odbywają się tutaj także festiwale oraz imprezy plenerowe m.in. Dni Twierdzy Koźle z rekonstrukcją bitwy o twierdzę.

Administracyjnie miasto dzieli się na 16 osiedli: Azoty, Sławięcice, Miejsce Kłodnickie, Cisowa, Lenartowice, Przyjaźni, Blachownia, Piastów, Kuźniczka, Śródmieście, Pogorzelec, Kłodnica, Stare Miasto, Południe, Zachód. Jeśli chodzi o komunikację, to wśród największych zalet dla inwestorów wymienić należy drogi – krajowe i wojewódzkie, bliskie sąsiedztwo autostrady A4 – najdłuższej w Polsce, przebiegającej z zachodu na wschód przez południe Polski, a także odrzański szlak wodny oraz magistralę kolejową o znaczeniu międzynarodowym. Najbliższy port lotniczy znajduje się w Katowicach, kolejne we Wrocławiu i Krakowie.

Lokalizacja miasta bez wątpienia sprzyja rozwojowi gospodarczemu. Kędzierzyn-Koźle z Opolem dzieli 56 km, z Katowicami zaledwie 64 km, a z Krakowem 136 km. Niedaleko jest też do granicy z Czechami (55 km do przejścia granicznego Pietrowice Głubczyckie), a podróż do czeskiej Ostrawy autem zajmuje około 1 godz. 20 min. (miasta dzieli 75 km).

Rynek pracy, oferty pracy – Kędzierzyn-Koźle

Pierwszym i naturalnym skojarzeniem z hasłem: praca – Kędzierzyn-Koźle i okolice jest branża chemiczna. To tutaj ulokowały się duże polskie i zagraniczne przedsiębiorstwa, dające możliwość zatrudnienia mieszkańcom miasta i korzystające ze sprzyjających warunków do rozwoju biznesu. O te dbają m. in. Kędzierzyńsko-Kozielski Park Przemysłowy oraz wspierający początkujących przedsiębiorców Kędzierzyńsko-Kozielski Inkubator Przedsiębiorczości. Włodarze miasta dokładają wielu starań, by region był postrzegany, jako atrakcyjny i przyjazny przedsiębiorcom. Dostrzegli to m.in. inwestorzy z Grecji, Niemiec, Holandii czy Wielkiej Brytanii, obierając Kędzierzyn-Koźle za miejsce prowadzenia produkcji.

Jak wskazali eksperci rynku pracy w corocznym badaniu Barometr zawodów, w 2020 r. w powiecie nie ma żadnego zawodu nadwyżkowego. Do profesji deficytowych należą z kolei: agenci ubezpieczeniowi, betoniarze i zbrojarze, cieśle i stolarze budowlani, cukiernicy, diagności samochodowi, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, fizjoterapeuci i masażyści, fryzjerzy, graficy komputerowi, inżynierowie budownictwa, inżynierowie elektrycy i energetycy, kosmetyczki, mechanicy, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, pracownicy obsługi ruchu szynowego, ochrony fizycznej, przetwórstwa metali i inni.

Jak widać, w Kędzierzynie-Koźlu oferty pracy znajdzie wiele osób, zarówno z wykształceniem zawodowym, średnim, jak i po studiach. Stopa bezrobocia w powiecie w kwietniu 2020 r. wyniosła 7,7%, w Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowanych było 2600 osób.

PUP Kędzierzyn-Koźle:

Adres: ul. Anny 11, 47-200 Kędzierzyn-Koźle
E-mail: opke@praca.gov.pl
Telefon: 77 482-70-41, 77 482-70-42, 77 482-70-43