Praca Krapkowice

Najnowsze oferty pracy: 424

Praca w Krapkowicach

Krapkowice to miasto położone mniej więcej w połowie drogi między Wrocławiem a Katowicami. Znajduje się w województwie opolskim, stanowi ośrodek administracyjny – siedzibę władz powiatu krapkowickiego oraz miejsko-wiejskiej gminy Krapkowice. 

Jest to ważny ośrodek gospodarczy i kulturalny w regionie. Krapkowice leżą w obrębie Podstrefy Gliwickiej Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Bardzo korzystne położenie, dające dostęp do rynków zbytu południowej Polski, tereny przygotowane do prowadzenia działalności, zaplecze biurowe i udogodnienia podatkowe zwiększają potencjał inwestycyjny tej miejscowości. 

Krapkowice - miasto między Wrocławiem i Katowicami

Kto ma największe szanse na znalezienie w Krapkowicach pracy? Czytaj dalej i zapoznaj się z sytuacją na tutejszym rynku zatrudnienia. 

Krapkowice – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Krapkowice są jednym z większych miast województwa opolskiego. Zajmują powierzchnię 21 kilometrów kwadratowych. Znajdują się w Kotlinie Raciborskiej (na Nizinie Śląskiej), nad Odrą i jej dopływem – Osobłogą. W obrębie miasta prócz terenów wysoko zurbanizowanych znajdują się także pola uprawne. Odpowiada to krajobrazowi całego powiatu krapkowickiego, w którym dominują grunty rolne, a w północno-zachodniej jego części – lasy.

Liczba mieszkańców Krapkowic wynosi około 16,7 tys. osób. Do miasta są przypisane:

 • numer kierunkowy (+48) 77, 
 • kody pocztowe – 47-300 i 47-303, 
 • oznaczenie rejestracji pojazdów – OKR. 

Krapkowice stanowią ważny węzeł komunikacyjny w regionie. Przebiegają tędy drogi krajowe nr 45 i autostrada A4, a także drogi wojewódzkie nr 409, nr 415, nr 416, nr 423, nr 424. 

Krapkowice są jednym z trzech miast powiatu krapkowickiego, pozostałe to Gogolin (znajdujący się po drugiej stronie Odry, centra miast dzieli tylko 5 kilometrów) oraz Zdzieszowice (dystans 15 kilometrów). Na terenie powiatu są także 2 gminy wiejskie – Strzeleczki i Walce. Powiat zajmuje łączną powierzchnię 442,35 kilometra kwadratowego i zamieszkuje go 63,7 tys. osób. 

W Krapkowicach, centrum administracyjnym regionu, znajdują się:

 • Urząd Miasta Krapkowice 
  Adres: 3 Maja 17, 47-303 Krapkowice
  Telefon: 77 446 68 00
 • Krapkowice – Starostwo Powiatowe
  Adres: Jana Kilińskiego 1, 47-303 Krapkowice
  Telefon: 77 407 43 00

Warto wspomnieć również o historii Krapkowic. Otrzymały prawa miejskie w 1284 roku. Przez wieki miejscowość zamieszkiwali przedstawiciele kilku narodowości (Polacy, Niemcy, Żydzi), a także wyznań. Do dziś można zobaczyć w Krapkowicach zamek (obecnie znajduje się w nim szkoła), zachował się fragment murów obronnych wraz z basztą, czyli Wieżą Bramy Górnej. Na uwagę zasługuje też wielowiekowa świątynia – kościół św. Mikołaja. 

Miejscowość stanowi centrum kulturalne oraz sportowe w regionie. O ciekawą ofertę dla dzieci i młodzieży dba dom kultury Krapkowice:

 • Krapkowicki Dom Kultury
  Adres: Prudnicka 7, 47-300 Krapkowice
  Telefon: 77 446 03 12

Rynek pracy, oferty pracy – Krapkowice

Krapkowice stanowią jeden z ważniejszych ośrodków gospodarczych w Opolskiem. Rozwija się tu przemysł – papierniczy, motoryzacyjny (związany z produkcją komponentów do autobusów czy pociągów), obuwniczy, meblarski, elementów budowlanych (produkcja rusztowań dla przemysłu, a także okien, bram itp.), spożywczy i inny. Działa tu także dystrybutor kruszyw kopalnianych, producent farb graficznych, wiele firm budowlanych. 

Krapkowice to także centrum handlu i usług. Część mieszkańców utrzymuje się również z rolnictwa i agroturystyki. 

Zgodnie z rejestrem REGON (GUS, 30.09.2020 r.) w Krapkowicach funkcjonuje 1758 podmiotów gospodarki narodowej, w tym:

 • 1 duże przedsiębiorstwo zatrudniające co najmniej 1000 pracowników, 
 • 20 średniej wielkości jednostek o kadrze rzędu 50-249 pracowników, 
 • 67 małych podmiotów tworzących 10-49 miejsc pracy, 
 • 1670 mikrojednostek zatrudniających do 9 pracowników. 

Poziom bezrobocia w powiecie krapkowickim jest na poziomie ogólnopolskiego. We wrześniu 2020, zgodnie z GUS, stopa bezrobocia w powiecie wynosiła 6,1%. Jest to wartość niższa od tej wyliczonej dla województwa opolskiego (6,8%). 

Stosunkowo niska stopa bezrobocia to dobry prognostyk dla osób szukających zatrudnienia w okolicy. Do kogo najczęściej kierowane są w Krapkowicach oferty pracy? By odpowiedzieć na to pytanie, można sięgnąć do corocznego badania Barometr zawodów, wykonywanego na zlecenie resortu pracy. Przykładowo, w 2020 r. w powiecie krapkowickim największe zapotrzebowanie pracodawców dotyczy:

 • elektryków, elektromechaników i elektromonterów,
 • kelnerów i barmanów 
 • kucharzy, 
 • robotników budowlanych, 
 • spawaczy,
 • ślusarzy.

Lista zawodów deficytowych w powiecie jest długa. Figurują na niej przedstawiciele branż budowlanej, transportowej, medycznej, gastronomicznej, finansowej i innych. 

Jednocześnie w powiecie krapkowickim wskazano jedną grupę profesji nadwyżkowych. Duże trudności ze znalezieniem zatrudnienia mogą mieć osoby wykonujące zawód kasjera i sprzedawcy. 

PUP Krapkowice

Adres: ul. Kilińskiego 1a, 47-303 Krapkowice
E-mail: info@krapkowice.praca.gov.pl
Telefon: 77 446 66 30

Szukaj pracy w mieście