Oferty Tygodnia

Praca Kluczbork Najnowsze oferty pracy: 42

Praca w Kluczborku

Kluczbork – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Kluczbork (woj. opolskie) jest zlokalizowany w granicach historycznej krainy Dolnego Śląska, nad rzeką Stobrawą. Otrzymał prawa miejskie w 1274 roku. Współcześnie stanowi siedzibę władz miejsko-wiejskiej gminy Kluczbork oraz powiatu kluczborskiego.

 • Urząd Miasta Kluczbork
  Adres: Katowicka 1, 46-200 Kluczbork
  Telefon: 77 418 14 81
 • Starostwo Powiatowe w Kluczborku
  Adres: Katowicka 1, 46-203 Kluczbork
  Telefon: 77 418 52 18

Kluczbork – powierzchnia:

 • miasto – 12,36 kilometra kwadratowego,
 • gmina – 217 kilometrów kwadratowych. 

Kluczbork – liczba mieszkańców:

 • miasta – około 23,5 tys. osób, 
 • gminy – 36,6 tys. osób.

Miasto ma długie dzieje, których świadectwem są znajdujące się w Kluczborku zabytki. Zachwycać i zachęcać do spacerów może całe stare miasto z rynkiem, ratuszem i okolicznymi kamienicami. Nieopodal znajdują się Brama Krakowska i baszta (pozostałości znajdującego się niegdyś w Kluczborku zamku), barokowy ewangelicki kościół Chrystusa Zbawiciela. Warto odwiedzić także tutejsze instytucje kultury, przybliżające historię Kluczborka i organizujące różnego rodzaju wydarzenia, spotkania, warsztaty, koncerty itp. jak Muzeum im. Jana Dzierżona, Miejska, Gminna Biblioteka Publiczna, Młodzieżowy Dom Kultury im. S. Wyspiańskiego. Miejscowość bywa też nazywana polską stolicą reggae – atrakcją Kluczborka jest odbywający się tu festiwal, który przyciąga wielbicieli tego gatunku muzycznego z Polski i zagranicy.

Kluczbork stanowi największe miasto północnej części województwa opolskiego. Powiat kluczborski graniczy z województwami świętokrzyskim i wielkopolskim. W powiecie, prócz jego stolicy, znajdują się także miasta Byczyna (dystans między miejscowościami to 17 kilometrów) oraz Wołczyn (14 kilometrów). Na krajobraz powiatu składają się przede wszystkim tereny wiejskie oraz lasy. 

Nieopodal Kluczborka znajdują się także miasta – Olesno (19 kilometrów), Praszka (22 kilometry). Nieco dalej jest Namysłów (38 kilometrów), Wieluń (42 kilometry), Opole (47 kilometrów). 

Kluczbork stanowi ważny węzeł komunikacyjny. Krzyżują się tu trasy ogólnopolskie – drogi krajowe nr 11 (Bytom-Kołobrzeg), nr 42 (Namysłów – Starachowice) i nr 45 (Złoczew – Racibórz). W miejscowości łączą się także ponadlokalne linie kolejowe, zapewniające komunikację z takimi miastami jak Lubliniec, Oleśnica, Wrocław czy Poznań. 

Miasto stanowi ważny ośrodek przemysłowy – rozwija się tu przede wszystkim branża maszynowa, włókiennicza, rolno-spożywcza. W Kluczborku działają ponadto liczne przedsiębiorstwa budowlane, miejscowość jest także ważnym ośrodkiem handlu oraz usług. 

Liczba podmiotów gospodarki narodowej wg GUS (REGON, 30.09.2020 r.):

 • miasto Kluczbork – 2982 (w tym 3 duże zatrudniające 250-999 pracowników), 
 • obszar wiejski gminy – 1135 (brak dużych jednostek),
 • powiat kluczborski – 6480 (4 duże zatrudniające 250-999 pracowników). 

 Rynek pracy, oferty pracy – Kluczbork

Mieszkańcy miasta i okolic szukający zatrudnienia mogą zgłaszać się do zlokalizowanego w Kluczborku urzędu pracy:

 • Powiatowy Urząd Pracy w Kluczborku
  Adres: Sienkiewicza 22B, 46-200 Kluczbork
  Telefon: 77 447 13 88

W jego rejestrze we wrześniu 2020 r. znajdowało się 1,7 tys. osób bezrobotnych. W tym czasie stopa bezrobocia wynosiła 8,3%, a więc była wyższa niż średnia wojewódzka (6,8%) i krajowa (6,1%). 

O możliwościach znalezienia pracy w Kluczborku i okolicy informuje między innymi coroczne badanie wykonywane na polecenie resortu pracy Barometr zawodów. Przykładowo, w 2020 r. w powiecie kluczborskim największe zapotrzebowanie na rynku pracy dotyczyło:

 • pracowników budownictwa – betoniarzy i zbrojarzy, monterów instalacji budowlanych, monterów konstrukcji metalowych, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych;
 • pracowników motoryzacji, branży maszynowej i innej produkcji przemysłowej – elektryków, elektromechaników i elektromonterów, operatorów obrabiarek skrawających, robotników obróbki drewna i stolarzy, spawaczy, tapicerów, 
 • pracowników transportu – kierowców autobusów, kierowców samochodów ciężarowych, magazynierów, 
 • pracowników gastronomii – kucharzy, pomocy kuchennych,
 • pracowników opieki zdrowotnej – lekarzy, pielęgniarek i położnych,
 • pracowników handlu – sprzedawców i kasjerów. 

Powyższe profesje znajdują się na liście dużego deficytu w powiecie kluczborskim. Warto zapoznać się też z obszerną listą zawodów określanych jako deficytowe. 

W powiecie zanotowano także nadwyżkę specjalistów należących do dwóch grup zawodowych – ekonomistów i specjalistów technologii żywności i żywienia.

PUP Kluczbork

Adres: ul. Sienkiewicza 22b, 46-200 Kluczbork
E-mail: opkl@praca.gov.pl