Oferty Tygodnia

Praca Opole Najnowsze oferty pracy: 287

Praca w Opolu

Sytuacja na opolskim rynku pracy – stopa bezrobocia

By zapoznać się z możliwościami znalezienia pracy w Opolu i okolicy, na początek warto wziąć pod uwagę tutejsze wskaźniki dotyczące rynku pracy. W samej stolicy województwa stopa bezrobocia utrzymuje się na bardzo niskim poziomie. Zgodnie z informacją Wojewódzkiego Urzędu Pracy (raport Informacja o sytuacji na rynku pracy w województwie opolskim w lipcu 2020 r.) stopa bezrobocia w mieście w lipcu 2020 r. wynosiła 3,6%. Jest to wzrost o 0,1 pkt procentowy w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Niemniej wskaźnik bezrobocia przybrał znacznie niższą wartość w porównaniu do powiatu opolskiego: 9,2%, województwa opolskiego – 6,8% oraz całej Polski – 6,1%.

Na tle pozostałych powiatów województwa opolskiego stolica wypada następująco:

Opole - bezrobocie (GUS)

 

W całym województwie opolskim w lipcu 2020 r. zarejestrowanych było 24 818 bezrobotnych, a więc o 181 mniej niż w czerwcu 2020 roku. Jednocześnie jest to wzrost o 4471 osób w porównaniu do lipca 2019 r. W lipcu 2019 r. stopa bezrobocia w Opolskiem wynosiła 5,7%.

Województwo opolskie – przeciętne wynagrodzenie

Ważnym wskaźnikiem, pozwalającym zorientować się o stanie gospodarki i rynku pracy na tle innych części kraju, jest podawane co miesiąc przez Główny Urząd Statystyczny przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. W czerwcu 2020 r. wartość ta dla całej Polski wynosiła 5286 zł brutto, a najwyższa była w województwie mazowieckim – 6236 zł brutto.

Jeśli chodzi o województwo opolskie, przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2020 r. wyniosło 4726 zł. Zarobki w poszczególnych sekcjach gospodarki wyglądają następująco:

 

Oprac. własne na podst. GUS
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w woj. opolskim
Ogółem 4726 zł
Informacja i komunikacja 5781 zł
Przemysł 4958 zł
Przetwórstwo przemysłowe 4946 zł
Obsługa rynku nieruchomości 4805 zł
Handel, naprawa pojazdów 4658 zł
Budownictwo 4576 zł
Transport i gospodarka magazynowa 4230 zł
Zakwaterowanie i gastronomia 3044 zł

 

Oferty pracy w Opolu i okolicy

Praca w Opolu czeka na przedstawicieli różnych branż, co ma związek ze znaczną dywersyfikacją tutejszej gospodarki, opierającej się nie tylko na przemyśle wydobywczym i energetycznym, charakterystycznych dla Górnego Śląska, ale również dobrze rozwiniętym sektorze usługowym. Na terenie miasta najmocniej rozwijają się nowoczesne usługi dla biznesu. Widać to wyraźnie w rosnącym rynku call center. Opole to jeden z najważniejszych ośrodków wspierających dla stolicy Polski w wyżej wymienionym zakresie.

Co ważne, poszerzający się rynek usługowy stał się dobrym rynkiem pracy dla młodych ludzi poszukujących pracy dla studentów w Opolu. Dla wielu z nich specjalista ds. obsługi klienta to pierwsze w życiu stanowisko.

Ośrodek gospodarczy usług call center w Opolu to także miejsce pracy dla mieszkańców o różnym stopniu wykształcenia. Sektory typowo sprzedażowe generują tutaj największe zatrudnienie. Bez wątpienia jest to branża umożliwiająca znalezienie pracy w Opolu od zaraz. Na dużą uwagę w kontekście możliwości rozwijania kariery zasługują również specjalistyczne usługi dla biznesu, które generują wiele etatów dla opolan.

W Opolu praca czeka zatem przede wszystkim na studentów, marketingowców, pracowników obsługi klienta, sprzedawców, ale nie tylko. Zauważalne jest też zapotrzebowanie na specjalistów w branży IT – programistów, projektantów i administratorów baz danych, testerów oprogramowania, analityków i innych.

Wiele ofert pracy z Opola dotyczy też stanowisk w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Taka sytuacja nie dziwi – na gospodarczej mapie miasta wybijają się branże automatyki przemysłowej, spożywczej, motoryzacyjnej, metalowej, maszynowej, materiałów budowlanych. Działają tu centra outsourcingowe, rozwija się transport i logistyka, a także instytucje otoczenia biznesu i nauki.

Z kolei osoby szukające dodatkowej pracy w Opolu powinny zwrócić uwagę na zapotrzebowanie generowane przez gastronomię, branżę opiekuńczą, handel detaliczny i hurtowy.

Praca w Opolu – Barometr zawodów

Rokroczna prognoza wykonywana na polecenie resortu pracy pozwala zorientować się, w jakich branżach czeka najwięcej ofert zatrudniania w danym powiecie, województwie oraz w całym kraju. Kto zatem ma szansę znaleźć w Opolu pracę od zaraz w 2020 r., a którzy specjaliści powinni liczyć się ze sporą konkurencją na rynku?

 

Źródło: barometrzawodow.pl
Zapotrzebowanie na pracowników w Opolu
Duży deficyt Nadwyżka
betoniarze i zbrojarze, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, lekarze, magazynierzy, masarze i przetwórcy ryb, murarze i tynkarze, operatorzy obrabiarek skrawających, pielęgniarki i położne, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, projektanci i administratorzy baz danych, programiści, robotnicy budowlani, robotnicy obróbki drewna i stolarze, spawacze, ślusarze, tapicerzy ekonomiści,
filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy

 

Opolskie przedsiębiorstwa – REGON

Opole to ważny ośrodek gospodarczy południowej Polski. Zgodnie z danymi REGON (sierpień 2020 r.) miasto na swoją siedzibę wybrało łącznie 21 948 podmiotów gospodarki narodowej. Są to jednostki różnej wielkości. W mieście funkcjonuje:

    • 6 dużych podmiotów zatrudniających co najmniej 1000 pracowników,
    • 27 dużych podmiotów o kadrze rzędu 250-999 zatrudnionych,
    • 161 średnich jednostek obejmujących od 50 do 249 pracowników,
    • 662 małych podmiotów deklarujących zatrudnienie od 10 do 49 osób,
    • 21 092 mikrojednostek do 9 osób.

Najwięcej – 4272 podmiotów – zajmuje się handlem i naprawą pojazdów. Na drugim miejscu, w liczbie 2817, są podmioty prowadzące działalność profesjonalną, naukową i techniczną. Sporo jest także firm budowlanych – 2203, obsługujących rynek nieruchomości – 2086, usługowych – 1483 czy zakładów przetwórstwa przemysłowego – 1442.

Opole - firmy wg REGON

 

Do ważnych opolskich pracodawców należą między innymi Global Steering Systems, International Automotive Components, Polaris (motoryzacja), Famet, Remak, Kelvion (przemysł maszynowy),  Zott, Nutricia, Animex, Prawdziwe Lody (branża spożywcza), Atos Polska, Asseco Poland (IT), Sindbad (transport autokarowy), Itaka (turystyka).

Wielu przedsiębiorców korzysta z udogodnień – ulg podatkowych, przestrzeni biurowych, nieruchomości, terenów uzbrojonych – Podstrefy Opole Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej INVEST-PARK. W prowadzeniu działalności pomaga także Park Naukowo-Technologiczny w Opolu, wspierający innowacyjne inicjatywy biznesowe i organizujący współpracę między przedsiębiorcami i naukowcami. W ramach parku funkcjonuje także Inkubator Przedsiębiorczości.

Ciekawe miejsca w Opolu

Opole to także ośrodek pełen zabytkowych zakątków, malowniczych uliczek, które przyciągają turystów. Dlatego też baza turystyczna miasta poszerza się, oferując coraz więcej atrakcji. Wprowadza to nowe obszary w rozwoju gospodarki lokalnej, mobilizuje mieszkańców do otwierania działalności, ma wpływ na jakość życia.

Zatrzymując się na weekend czy dłuższy pobyt w Opolu, co warto zwiedzić w pierwszej kolejności? Wrażenie robi przede wszystkim najstarsza część miasta wraz z gotycką Bazyliką katedralną Podwyższenia Krzyża Świętego, Kościół Świętej Trójcy, X-wieczny Kościół Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha. Koniecznie trzeba zwiedzić Wieżę Zamku Górnego, obejrzeć neorenesansowy ratusz, przespacerować się ul. Krakowską wiodącą od dworca do Rynku Starego Miasta. Do innych atrakcji tego wyjątkowego miasta należą na przykład ogród zoologiczny na wyspie Bolko (jeden z dwóch zoo w kraju, w którym można zobaczyć goryle). Turystów przyciąga Młynówka, zwana również polską Wenecją – zakole Odry przebiegające przez centrum miasta. Znajduje się tu ścieżka rowerowa, kładka, a także zabytkowy most groszowy.

Edukacja dzieci i uczelnie wyższe w Opolu

Oświata i działalność naukowa mają ogromne znaczenie dla rozwijania potencjału miasta.
Dzieci i młodzież pobierają naukę w szkołach publicznych i prywatnych, w tym w podstawówce katolickiej, liceum dwujęzycznym, szkołach specjalnych. Ponadto Opole stanowi ważny ośrodek akademicki regionu. Studenci kształcą się na Uniwersytecie Opolskim, Politechnice Opolskiej, w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej, Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych, a także kilku uczelniach niepublicznych. Miasto jest atrakcyjne dla młodych ludzi również ze względu na ciekawą ofertę kulturalną.

Atrakcje i oferta kulturalna Opola

Co można robić w Opolu w czasie wolnym i w ramach hobby? Na uwagę zasługują przede wszystkim festiwale – słynny Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, a także Festiwal Filmowy Opolskie Lamy, Opole Songwriters Festival i wiele innych wydarzeń cyklicznych. W mieście działają Amfiteatr Tysiąclecia, Teatr Dramatyczny, Opolski Teatr Lalki i Aktora, Filharmonia Opolska. Ważne miejsce dla życia kulturalnego miasta stanowią Muzeum Śląska Opolskiego, Muzeum Polskiej Piosenki czy Galeria Sztuki Współczesnej. Nie brakuje tu bibliotek, kin, galerii sztuki, kawiarni, knajpek. Wielbiciele piłki nożnej kibicują kilkunastu tutejszym drużynom, rozwijają się kluby łyżwiarstwa figurowego, hokeja na lodzie, kolarstwa czy sztuk walki.

Powiatowy Urząd Pracy w Opolu

Opole to bez wątpienia miasto, w którym trudno się nudzić, a jednocześnie życie płynie tu nieco wolniej niż w większych ośrodkach miejskich. Z drugiej strony oferuje dobre perspektywy na rozwój zawodowy. Bez wątpienia warto szukać w Opolu i okolicy pracy. W znalezieniu zatrudnienia lub stażu oraz rozwiązywaniu innych kwestii związanych z zatrudnieniem pomagają tutejsze instytucje rynku pracy.

    • Powiatowy Urząd Pracy w Opolu
Adres: Majora „Hubala” 21, 45-266 Opole
Telefon: 77 442 29 29

    • Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu
Adres: Głogowska 25, 45-315 Opole
Telefon: (+48) 77 441 67 01