Praca Opole

Najnowsze oferty pracy: 527

Praca w Opolu

Opole to stolica województwa opolskiego. Jego historia sięga średniowiecza. Dziś rozwija się jako nowoczesny ośrodek gospodarczy, naukowy, a także kulturalny i administracyjny. Słynie również z bogatej oferty turystycznej.

Opole stanowi ważny ośrodek administracyjny. Samo ma status miasta na prawach powiatu, jest też siedzibą władz powiatu opolskiego i władz wojewódzkich. Znajdują się tu zatem: Urząd Miasta Opola, Opolski Urząd Wojewódzki, Urząd Statystyczny w Opolu, Izba Administracji Skarbowej w Opolu, Opolski Urząd Celno-Skarbowy, Powiatowy Urząd Pracy, Wojewódzki Urząd Pracy, Miejskie Centrum Świadczeń w Opolu i inne urzędy. Na czele władzy wykonawczej stoi Prezydent Miasta, ponadto opolanie wybierają 25 członków Rady Miasta, a także 8 z 30 radnych do Sejmiku Województwa Opolskiego.

Co można robić w Opolu w czasie wolnym i w ramach hobby? Na uwagę zasługują przede wszystkim festiwale – słynny Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, a także Festiwal Filmowy Opolskie Lamy, Opole Songwriters Festival i wiele innych wydarzeń cyklicznych. W mieście działają Amfiteatr Tysiąclecia, Teatr Dramatyczny, Opolski Teatr Lalki i Aktora, Filharmonia Opolska. Ważne miejsce dla życia kulturalnego miasta stanowią Muzeum Śląska Opolskiego, Muzeum Polskiej Piosenki czy Galeria Sztuki Współczesnej. Nie brakuje tu bibliotek, kin, galerii sztuki, kawiarni, knajpek. Wielbiciele piłki nożnej kibicują kilkunastu tutejszym drużynom, rozwijają się kluby łyżwiarstwa figurowego, hokeja na lodzie, kolarstwa czy sztuk walki.

Opole to także ośrodek pełen zabytkowych zakątków, malowniczych uliczek, które przyciągają turystów. Dlatego też baza turystyczna miasta poszerza się, oferując coraz więcej atrakcji. Wprowadza to nowe obszary w rozwoju gospodarki lokalnej, mobilizuje mieszkańców do otwierania działalności, ma wpływ na jakość życia.

Opole, woj. opolskie

Co warto zwiedzić w pierwszej kolejności, zatrzymując się na weekend czy dłuższy pobyt w Opolu, co warto zwiedzić w pierwszej kolejności? Wrażenie robi przede wszystkim najstarsza część miasta wraz z gotycką Bazyliką katedralną Podwyższenia Krzyża Świętego, Kościół Świętej Trójcy, X-wieczny Kościół Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha. Koniecznie trzeba zwiedzić Wieżę Zamku Górnego, obejrzeć neorenesansowy ratusz, przespacerować się ul. Krakowską wiodącą od dworca do Rynku Starego Miasta. Do innych atrakcji tego wyjątkowego miasta należą na przykład ogród zoologiczny na wyspie Bolko (jeden z dwóch zoo w kraju, w którym można zobaczyć goryle). Turystów przyciąga Młynówka, zwana również polską Wenecją – zakole Odry przebiegające przez centrum miasta. Znajduje się tu ścieżka rowerowa, kładka, a także zabytkowy most groszowy.

Miasto stanowi centrum życia gospodarczego regionu. Z uwagi na bliskość południowej granicy, rozbudowaną infrastrukturę transportową, dostęp do szerokich rynków zbytu, a także wykwalifikowaną kadrę, wykształconą na przykład na opolskich uczelniach, miasto stanowi bardzo atrakcyjne miejsce dla inwestycji. Działa tu wiele firm, w tym dużych podmiotów z kapitałem polskim i zagranicznym. Rozwój gospodarczy przekłada się na możliwości rozwoju zawodowego. Kto ma największe szanse na znalezienie w Opolu pracy? Czytaj dalej i poznaj gospodarczą charakterystykę miasta.

OPOLE – POŁOŻENIE GEOGRAFICZNE, LICZBA MIESZKAŃCÓW, KOMUNIKACJA

Opole na mapie Polski można znaleźć w obrębie historycznej krainy Górnego Śląska, nad Odrą. Leży kilkanaście kilometrów od autostrady A4, prowadzącej z zachodu na wschód kraju i należącej do ważnej trasy europejskiej. Z innych części Polski do Opola można dojechać, wybierając między innymi jedną z wiodących tu dróg krajowych – nr 45, 46, 94 – czy wojewódzkich – nr 414, 423, 435, 454, 459. Miasto jest zlokalizowane pomiędzy dwoma dużymi portami lotniczymi o zasięgu międzynarodowym: we Wrocławiu oraz Katowicach-Pyrzowicach.

Opole rozciąga się na powierzchni 148,88 km². Jest zlokalizowane w centrum województwa, na Nizinie Śląskiej. Stolica województwa opolskiego nie należy do najludniejszych polskich miast – pod względem wielkości populacji znajduje się na 27 pozycji. Liczba mieszkańców Opola (zgodnie z informacją GUS) wynosi około 128 tys. Gęstość zaludnienia to z kolei 859,4 os./km².

Miejscowość dzieli się na 13 dzielnic oznaczonych cyframi rzymskimi. Nowy podział administracyjny obowiązuje od 2019 r., niemniej wielu mieszkańców wciąż posługuje się wcześniejszymi nazwami dzielnic. Przykładowo, Dzielnica VIII to wcześniejsze Śródmieście, Dzielnica IX – Stare Miasto, a Dzielnica X – Nadodrze.

W mieście obowiązuje strefa numeracyjna 77, tablice rejestracyjne pojazdów zaczynają się od liter OP. Żeby wysłać przesyłkę do Opola, należy wybrać właściwy kod pocztowy w przedziale od 45-001 do 45-960.

OPOLE – RYNEK PRACY, BEZROBOCIE, BAROMETR ZAWODÓW

By zapoznać się z możliwościami znalezienia pracy w Opolu i okolicy, na początek warto wziąć pod uwagę tutejsze wskaźniki dotyczące rynku pracy. W samej stolicy województwa stopa bezrobocia utrzymuje się na bardzo niskim poziomie. Zgodnie z informacją Wojewódzkiego Urzędu Pracy (raport Informacja o sytuacji na rynku pracy w województwie opolskim w lipcu 2020 r.) stopa bezrobocia w mieście w końcówce kwietnia 2022 r. wynosiła 3,2%. Wskaźnik bezrobocia przybrał niższą wartość w porównaniu do powiatu opolskiego: 5,9%, województwa opolskiego – 5,9% oraz całej Polski – 5,2%. 

Bezrobotni w Opolskiem

Praca w Opolu czeka na przedstawicieli różnych branż. Ma to związek ze znaczną dywersyfikacją tutejszej gospodarki, opierającej się nie tylko na przemyśle wydobywczym i energetycznym, charakterystycznych dla Górnego Śląska, ale również dobrze rozwiniętym sektorze usługowym. Na terenie miasta najmocniej rozwijają się nowoczesne usługi dla biznesu. Widać to wyraźnie w rosnącym rynku call center. Opole to jeden z najważniejszych ośrodków wspierających dla stolicy Polski w wyżej wymienionym zakresie.

Co ważne, poszerzający się rynek usługowy stał się dobrym rynkiem pracy dla młodych ludzi poszukujących pracy dla studentów w Opolu. Dla wielu z nich specjalista ds. obsługi klienta jest pierwszym w życiu stanowiskiem.

Ośrodek gospodarczy usług call center w Opolu to także miejsce pracy dla mieszkańców o różnym stopniu wykształcenia. Sektory typowo sprzedażowe generują tutaj największe zatrudnienie. Bez wątpienia jest to branża umożliwiająca znalezienie pracy w Opolu od zaraz. Na dużą uwagę w kontekście możliwości rozwijania kariery zasługują również specjalistyczne usługi dla biznesu, które generują wiele etatów dla opolan.

W Opolu praca czeka zatem przede wszystkim na studentów, marketingowców, pracowników obsługi klienta, sprzedawców, ale nie tylko. Zauważalne jest też zapotrzebowanie na specjalistów w branży IT – programistów, projektantów i administratorów baz danych, testerów oprogramowania, analityków i innych.

Wiele ofert pracy z Opola dotyczy też stanowisk w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Taka sytuacja nie dziwi – na gospodarczej mapie miasta wybijają się branże spożywczej, motoryzacyjnej, metalowej, maszynowej, materiałów budowlanych, automatyki przemysłowej. Działają tu centra outsourcingowe, rozwija się transport i logistyka, a także instytucje otoczenia biznesu i nauki.

Osoby szukające dodatkowej pracy w Opolu powinny zwrócić uwagę na zapotrzebowanie generowane przez gastronomię, branżę opiekuńczą, handel detaliczny i hurtowy.

Rokroczna prognoza Barometr zawodów wykonywana na polecenie resortu pracy pozwala zorientować się, w jakich branżach czeka najwięcej ofert zatrudniania w danym powiecie, województwie oraz w całym kraju. Kto zatem ma szansę znaleźć w Opolu pracę od zaraz w 2022 r., a którzy specjaliści powinni liczyć się ze sporą konkurencją na rynku?

Duży deficyt szukających pracy Nadwyżka szukających pracy
kierowcy samochodów ciężarowych 
lekarze
pielęgniarki i położne
ekonomiści
filolodzy i tłumacze
filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy
pedagodzy


W Opolu notuje się bardzo wiele zawodów deficytowych. Oprócz wyżej wymienionych (lekarzy, pielęgniarek i położnych, kierowców ciężarówek) są to między innymi:

  • w branży IT – administratorzy stron internetowych, analitycy, testerzy i operatorzy systemów komputerowych, graficy komputerowi, specjaliści ds. projektowania, wdrażania i doskonalenia produktów i usług cyfrowych, programiści, projektanci baz danych, 
  • w branży budowlanej – inżynierowie budownictwa, kierownicy budowy, monterzy instalacji budowlanych, operatorzy maszyn, technicy budownictwa z różnego rodzaju umiejętnościami, pracownicy robót wykończeniowych i robotnicy, 
  • w handlu i obsłudze klienta – sprzedawcy i kasjerzy, pracownicy sprzedaży internetowej, pracownicy telefonicznej i elektronicznej obsługi klienta, ankieterzy, teleankieterzy, przedstawiciele handlowi, 
  • w branży TSL – kierowcy autobusów, magazynierzy, zaopatrzeniowcy i dostawcy, spedytorzy i logistycy.

Bardzo wiele propozycji zatrudnienia czeka też w oświacie, przetwórstwie przemysłowym czy w gastronomii. Warto sprawdzić pełne wyniki badania Barometr zawodów.  

STUDIA OPOLE – NAJCZĘŚCIEJ WYBIERANE KIERUNKI STUDIÓW

Do kierunków studiów, cieszących się w ostatnich latach ogromną popularnością (wg statystyk prowadzonych przez resort szkolnictwa wyższego) należą między innymi informatyka, psychologia, prawo, kierunek lekarski i zarządzanie. Są to także kierunki bardzo chętnie wybierane przez kandydatów na studia w Opolu. Warto pamiętać, że oferta tutejszych uczelni jest bardzo różnorodna, a oświata i działalność naukowa mają ogromne znaczenie dla rozwijania potencjału miasta. Dzieci i młodzież pobierają naukę w szkołach publicznych i prywatnych, w tym w podstawówce katolickiej, liceum dwujęzycznym, szkołach specjalnych. Ponadto Opole stanowi ważny ośrodek akademicki regionu. Studenci kształcą się na Uniwersytecie Opolskim, Politechnice Opolskiej, w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej, Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych, a także kilku uczelniach niepublicznych. Miasto jest atrakcyjne dla młodych ludzi również ze względu na ciekawą ofertę kulturalną.

PRACA DLA STUDENTA OPOLE

Opole jest jednym z większych ośrodków akademickich w Polsce. Osoby pobierające naukę zasilają tutejsze firmy. Gdzie czeka praca dla studenta? Warto sprawdzić dostępne opcje zatrudnienia w biurze karier swojej uczelni, a także szukać etatu na własną rękę. Studenci chętnie widziani są na stanowiskach związanych z obsługą klienta (w sklepach, lokalach gastronomicznych, punktach usługowych), w ochronie, obsłudze ruchu turystycznego, przy opiece nad dziećmi lub zwierzętami domowymi. 

PRACA DORYWCZA OPOLE

Dla osób szukających pracy dorywczej Opole jest dobrym wyborem. Oferty zatrudnienia dodatkowego często dotyczą np. pilnowania mienia, opieki nad dzieckiem / osobą starszą / zwierzęciem domowym, sprzątania, organizacji wydarzeń. łatwo także o zlecenia dla copywriterów, grafików. W niepełnym wymiarze godzin można zatrudnić się też w gastronomii czy w transporcie (przewóz osób, dostawy). 

OPOLE – ŚREDNIE WYNAGRODZENIE 

Ważnym wskaźnikiem, pozwalającym zorientować się o stanie gospodarki i rynku pracy na tle innych części kraju, jest podawane co miesiąc przez Główny Urząd Statystyczny przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. W końcówce kwietnia 2022 r. wartość ta dla całej Polski wynosiła 6626,95 zł brutto.

Jeśli chodzi o województwo opolskie, przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w tym samym okresie wyniosło 6251,65 zł. 

Wynagrodzenie w Opolu

FIRMY OPOLE

Opole to ważny ośrodek gospodarczy południowej Polski. Zgodnie z danymi REGON (kwiecień 2022 r.) miasto na swoją siedzibę wybrało łącznie 22 865 podmiotów gospodarki narodowej. Są to jednostki różnej wielkości. W mieście funkcjonuje:

    • 5 dużych podmiotów zatrudniających co najmniej 1000 pracowników,
    • 27 dużych podmiotów o kadrze rzędu 250-999 zatrudnionych,
    • 162 średnie jednostki obejmujące od 50 do 249 pracowników,
    • 641 małych podmiotów deklarujących zatrudnienie od 10 do 49 osób,
    • 22 030 mikrojednostek do 9 osób.

Do ważnych opolskich pracodawców należą między innymi Global Steering Systems, International Automotive Components, Polaris (motoryzacja), Famet, Remak, Kelvion (przemysł maszynowy),  Zott, Nutricia, Animex, Prawdziwe Lody (branża spożywcza), Atos Polska, Asseco Poland (IT), Sindbad (transport autokarowy), Itaka (turystyka).

Wielu przedsiębiorców korzysta z udogodnień – ulg podatkowych, przestrzeni biurowych, nieruchomości, terenów uzbrojonych – Podstrefy Opole Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej INVEST-PARK. W prowadzeniu działalności pomaga także Park Naukowo-Technologiczny w Opolu, wspierający innowacyjne inicjatywy biznesowe i organizujący współpracę między przedsiębiorcami i naukowcami. W ramach parku funkcjonuje także Inkubator Przedsiębiorczości.

PUP OPOLE

Opole to miasto, w którym trudno się nudzić, a jednocześnie życie płynie tu nieco wolniej niż w większych ośrodkach miejskich. Z drugiej strony oferuje dobre perspektywy na rozwój zawodowy. Bez wątpienia warto szukać w Opolu i okolicy pracy. W znalezieniu zatrudnienia lub stażu oraz rozwiązywaniu innych kwestii związanych z zatrudnieniem pomagają tutejsze instytucje rynku pracy.

Powiatowy Urząd Pracy w Opolu

adres: Majora „Hubala” 21, 45-266 Opole

telefon: 77 442 29 29

e-mail: opop@praca.gov.pl

 

Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu

adres: Głogowska 25, 45-315 Opole

telefon: (+48) 77 441 67 01

e-mail: ciz@wup.opole.pl

Źródła: GUS, Urząd Statystyczny w Opolu, Barometr zawodów

Szukaj pracy w mieście