Praca Kolonowskie

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 203

Praca w Kolonowskiem

Kolonowskie to miasteczko w południowej części Polski, w powiecie strzeleckim w województwie opolskim, nieopodal granicy z województwem śląskim. Miejscowość stanowi siedzibę władz miejsko-wiejskiej gminy Kolonowskie. 

Przez miasteczko przepływa rzeka Mała Panew. Ponadto w jego granicach – prócz zurbanizowanego centrum – znajdują się rozległy tereny leśne. Zalesiona jest również większa część gminy. Bogactwo naturalne wyznacza kierunki działalności gospodarczej w tych okolic. Kolonowskie to centrum przemysłu drzewnego (działają tu między innymi tartaki). Rozwijają się także turystyka i agroturystyka, usługi związane ze sportem i rekreacją, np. wypożyczalnie sprzętu wodnego. 

Miasteczko otoczone zielenią stanowi przyjazne miejsce do życia i oferuje wiele ciekawych form wypoczynku. Jak z kolei wygląda sytuacja na tutejszym rynku zatrudnienia? Zapoznaj się ze społeczno-gospodarczą charakterystyką miasta i dowiedz się, czy łatwo znaleźć w Kolonowskiem pracę. 

Kolonowskie – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Kolonowskie to młode miasto, prawa miejskie otrzymało w 1973 roku. Nazwa miejscowości pochodzi od nazwiska hrabiego Filipa Colonny, członka włoskiego rodu, który osiedlił się tu pod koniec XVIII wieku i zlecił wybudowanie huty (funkcjonowała do 1921 roku). Dawne biuro zakładu – jedyny obiekt huty zachowany do dziś – znajduje się w rejestrze zabytków. Obecnie ma tutaj siedzibę Izba Regionalna Historii Lokalnej w Kolonowskiem. Warto zwrócić uwagę na znajdujący się przed tym drewnianym domem pomnik założyciela miasta – Filipa Colonny. 

Współcześnie Kolonowskie to ośrodek przemysłu, handlu i usług, przede wszystkim o znaczeniu lokalnym. 

Miasteczko pełni funkcje administracyjne. Znajduje się w nim Urząd Miasta i Gminy Kolonowskie (adres: ul. Księdza Czerwionki 39, 47-110 Kolonowskie, telefon: 77 461 11 40). 

Jest to także ośrodek religijny – w mieście działa rzymskokatolicka parafia Kolonowskie. Wierni spotykają się w kościele pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny.

Liczba mieszkańców Kolonowskiem wynosi około 3,3 tys. mieszkańców. Chcąc się dodzwonić do miasteczka, należy wybrać numer kierunkowy (+48) 77. Przesyłki adresuje się z kodem pocztowym 47-110. Kolonowskie samochody są rejestrowane z oznaczeniem OST. 

Miasto zajmuje powierzchnię 55,84 kilometra kwadratowego. Jest zlokalizowane w odległości około 35 kilometrów od Opola, 22 kilometry od Strzelec Opolskich, 26 kilometrów od Lublińca, 31 kilometrów od Olesna i 32 kilometry od Toszka. Niewielkie odległości między miejscowościami to ważna zaleta okolicy. Z tego atutu korzystają między innymi kolonowscy przedsiębiorcy dystrybuujący produkty na rynku zbytu obejmującym zarówno woj. opolskie, jak i śląskie. 

Rynek pracy, oferty pracy – Kolonowskie

Jak wspomniano na wstępie, w Kolonowskiem rozwinięty jest przemysł. Działają tu tartaki, producenci kartonów, konstrukcji stalowych, wyrobów mięsnych, okien i drzwi i inni. W miasteczku zarejestrowanych jest łącznie 208 podmiotów gospodarki narodowej (REGON, 30.09.2020 r.). Są to w przeważającym stopniu mikrojednostki do 9 zatrudnionych (196), a ponadto 9 małych podmiotów (10-49 pracowników) i 3 średniej wielkości (50-249 pracowników). 

Czym zajmują się kolonowskie firmy? Najwięcej podmiotów gospodarki wybrało sekcje PKD:

  • handel i naprawa pojazdów – 43 jednostki, 
  • budownictwo – 36 jednostek,
  • przetwórstwo przemysłowe – 29 jednostek, 
  • działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 14 jednostek, 
  • pozostałe usługi – 14 jednostek, 
  • rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo – 14 jednostek, 
  • transport i gospodarka magazynowa – 13 jednostek. 

Szukający zatrudnienia kolonowszczanie mogą zwracać się o pomoc do Powiatowego Urzędu Pracy w Strzelcach Opolskich (adres: ul. Gogolińska 2A, 47-100 Strzelce Opolskie, telefon: 77 462 18 00). We wrześniu 2020 r. w rejestrze urzędu znajdowało się 1,4 tys. osób bezrobotnych. 

Warto zauważyć, że stopa bezrobocia w powiecie jest bardzo niska, szczególnie na tle województwa. Zgodnie z informacją GUS wskaźnik dla powiatu we wrześniu 2020 r. był na poziomie 5,3%. W tym samym czasie stopa bezrobocia w Opolskiem wynosiła 6,8%.