Praca Brzeg

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 202

Praca w Brzegu

Brzeg – miasto powiatowe położone w województwie opolskim, niedaleko jego zachodniej granicy. Jest zlokalizowane na historycznej krainie Dolnego Śląska, nad Odrą. 

Brzeg (opolskie) - zabytki

Kto ma największe szanse na znalezienie w Brzegu pracy? Czy miasto i jego okolice stwarzają korzystne warunki dla rozwoju kariery i życia? Czytaj dalej i zapoznaj się ze społeczno-gospodarczymi warunkami panującymi w Brzegu. 

Brzeg – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Brzeg zajmuje powierzchnię 14,6 kilometra kwadratowego. Miejscowość jest zlokalizowana w połowie drogi między Wrocławiem a Opolem, przy trasie łączącej obie stolice województw – drodze krajowej nr 94. Wrocław jest przy tym oddalony od Brzegu o 42 kilometry, Opole – o 43 kilometry. Taka lokalizacja stanowi ważny atut Brzegu, zachęca do inwestowania w mieście, poszerza rynki zbytu dla przedsiębiorców. 

Brzeg stanowi węzeł komunikacyjny. Wspomniana DK 94 łączy się na terenie miasta z DK 39. Do Brzegu wiodą drogi wojewódzkie nr 401, nr 457 i nr 460, a także liczne drogi lokalne. Na południe od granic miejscowości przebiega z kolei autostrada A4. 

Nieopodal Brzegu znajdują się takie miasta jak Oława (oddalona o 17 kilometrów), Grodków (dystans 24 kilometry), Strzelin (34 kilometry), Namysłów (22 kilometry). 

Brzeg jako siedziba władz powiatowych pełni funkcje administracyjne. Powiat brzeski rozciąga się na 876,52 kilometra kwadratowego. Prócz miasta Brzeg należą do niego gminy miejsko-wiejskie Grodków, Lewin Brzeski, wiejskie: Lubsza, Olszanka, Skarbimierz.

Liczba mieszkańców Brzegu wynosi ponad 36 tys. osób. Populacja powiatu to blisko 90 tys. osób. 

W Brzegu znajdują się:

 • Urząd Miasta Brzeg
  Adres: Robotnicza 12, 49-300 Brzeg
  Telefon: 77 416 99 70
 • Starostwo powiatowe w Brzegu
  Adres: Robotnicza 20, 49-300 Brzeg
  Telefon: 77 444 79 00
 • Urząd Skarbowy w Brzegu
  Adres: Składowa 2, 49-305 Brzeg
  Telefon: 77 400 52 00
 • Powiatowy Urząd Pracy w Brzegu
  Adres: Armii Krajowej 32, 49-300 Brzeg
  Telefon: 77 444 13 90

Do miasta są przypisane:

 • oznaczenie tablic rejestracyjnych samochodów – OB, 
 • numer kierunkowy – (+48) 77, 
 • kody pocztowe – 49-300 do 49-306. 

Miejscowość ma długie dzieje – prawa miejskie nadano jej już w XIII wieku. Po wielowiekowej historii zostało wiele ciekawych zabytków, które do dziś zachwycają i zwiększają turystyczny potencjał miasta. Są to przede wszystkim:

 • zamek w Brzegu, siedziba Piastów Śląskich z XIII wieku, niekiedy nazywana “śląskim Wawelem”; obecnie znajduje się tu Muzeum Piastów Śląskich, 
 • renesansowy ratusz z XVI w., siedziba władz miasta,
 • gotycki kościół św. Mikołaja, 
 • barokowy kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, 
 • gotycki kościół św. apostołów Piotra i Pawła.

Zabytki zwiększają atrakcyjność miejscowości. Potencjał turystyczny Brzegu jest jednym z ważnych czynników kreujących gospodarkę tych okolic. 

Rynek pracy, oferty pracy – Brzeg

Brzeg to znacznej wielkości ośrodek gospodarczy, w którym zlokalizowanych jest wiele zakładów przemysłowych, działających na lokalnych i ogólnopolskich rynkach. Jeśli chodzi o produkcję przemysłową, rozwija się tu branża maszynowa i elektromaszynowa, a także spożywcza. Miejscowość stanowi także ważny ośrodek handlowo-usługowy w regionie. 

Zgodnie z rejestrem REGON (koniec września 2020 r.) w Brzegu funkcjonuje 4151 podmiotów gospodarki narodowej. Zdecydowaną większość stanowią mikrojednostki zatrudniające maksymalnie 9 osób (jest ich 3963). W mieście funkcjonują ponadto liczne małe podmioty o stanie zatrudnienia 10-49 pracowników (147). Nie brakuje też jednostek średniej wielkości o kadrze rzędu 50-249 osób (w Brzegu działa ich 37), oraz dużych, tworzący od 250 do 999 miejsc pracy (4). 

Czym zajmują się brzeskie firmy? Najwięcej jest jednostek handlowych i oferujących naprawę pojazdów samochodowych. Stanowią łącznie 21,3% ogółu podmiotów gospodarki. Na drugim miejscu są podmioty prowadzące działalność związana z obsługą rynku nieruchomości (16,8%), na trzecim przedsiębiorstwa budowlane (13,5%). Sporo jest także jednostek prowadzących działalność profesjonalną, naukową i techniczną (8,7%) oraz zakładów przetwórstwa przemysłowego (7,4%). 

Profil gospodarczy miasta cechuje znaczne zróżnicowanie. Przekłada się ono na możliwości na tutejszym rynku pracy. Do kogo kierowane są oferty pracy w Brzegu i powiecie brzeskim? Informacji na ten temat dostarcza między innymi badanie Barometr zawodów, wykonywane we wszystkich powiatach i województwach w kraju na zlecenie resortu pracy. Prognoza opracowywana jest co roku. Przykładowo, w 2020 r. w powiecie brzeskim zanotowano największy deficyt chętnych do pracy i spełniających wymagania pracodawców magazynierów.

Na liście profesji deficytowych znaleźli się przedstawiciele branż budowlanej, transportowej, gastronomicznej, medycznej czy maszynowej. Brakuje też między innymi pracowników socjalnych, ochroniarzy, pracowników służb mundurowych, personelu sprzątającego, kosmetyczek, fryzjerów czy specjalistów ds. rachunkowości i księgowości. 

Z drugiej strony z problemami na brzeskim rynku pracy muszą się liczyć przedstawiciele zawodów nadwyżkowych – w powiecie brzeskim w 2020 r. są to ekonomiści oraz specjaliści technologii żywności i żywienia.

PUP Brzeg

Adres: ul. Armii Krajowej 32, 49-300 Brzeg
E-mail: opbr@praca.gov.pl
Telefon: (77) 444 13 90 do 93