Praca Zawadzkie

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 297

Praca w Zawadzkiem

Zawadzkie to małe miasto w województwie opolskim. Przynależy do powiatu strzeleckiego i stanowi siedzibę miejsko-wiejskiej gminy Zawadzkie. 

Zawadzkie to niewielki ośrodek gospodarczy. Kto może liczyć na znalezienie tu zatrudnienia? Czytaj dalej i zdecyduj, czy warto brać pod uwagę to miasto, szukając pracy w województwie opolskim. 

Zawadzkie – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Zawadzkie leży na granicy między województwami opolskim i śląskim, w historycznej krainie Górnego Śląska. Taka lokalizacja stanowi atut miejscowości – daje dostęp do rozległych rynków zbytu oraz zaplecza technologiczno-przemysłowego miast konurbacji górnośląskiej, pozwala mieszkańcom korzystać z poszerzonego rynku pracy. Z drugiej strony Zawadzkie to mała, pełna uroku miejscowość otoczona naturą. 

Miasto jest położone w odległości około 20 kilometrów od Strzelec Opolskich i 22 kilometrów od Lublińca. Nieopodal miasteczka znajdują się też między innymi Toszek (23 kilometry), Tarnowskie Góry (35 kilometrów), Kolonowskie (9 kilometrów), Dobrodzień (20 kilometrów). Żeby dostać się z miasteczka do Opola, należy pokonać trasę o długości około 44 kilometrów, a do Katowic – 68 kilometrów.

Zawadzkie przecinają drogi wojewódzkie. Główną arterią komunikacyjną w mieście jest DW nr 901. Łączy się ona z DW 426 i DW 463. Północną granicę miasta wyznacza rzeka Mała Panew. 

Miasteczko rozwinęło się z osady robotniczej zlokalizowanej przy tutejszej hucie. Prawa miejskie Zawadzkie otrzymało w 1962 r. Nie znajdziemy tu zatem wielu zabytków, niemniej warto zwrócić uwagę na przykład na XIX-wieczny kościół ewangelicko-augsburski Marcina i Katarzyny Luter. 

Zawadzkie znajduje się w zielonej okolicy – lasy stanowią zarówno znaczną część miasta, jak i całej gminy. Miasteczko może być atrakcyjnym miejscem do życia dla osób ceniących wypoczynek na łonie natury. Do dyspozycji mieszkańców jest też infrastruktura sportowa. Różnego rodzaju wydarzenia sportowe i kulturalne organizuje Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji. 

Zawadzkie zajmuje powierzchnię 16,52 kilometra kwadratowego. Liczba jego mieszkańców to około 7,4 tys. osób. Do miasta są przypisane:

 • numer kierunkowy – (+48) 77,
 • kod pocztowy – 47-120, 
 • oznaczenie rejestracji pojazdów – OST. 

Miejscowość pełni funkcje administracyjne, społeczne i kulturalne. Znajdują się tu:

 • Urząd Miejski w Zawadzkiem (adres: ul. Dębowa 13, 47-120 Zawadzkie), 
 • Dom Pomocy Społecznej (adres: ul. Czarna 2, 47-120 Zawadzkie), 
 • Dom Kultury (adres: ul. 1 Maja 26, 47-120 Zawadzkie), 
 • Centrum Informacji Turystycznej (adres: Dworcowa 3, 47-120 Zawadzkie), 
 • Biblioteka Publiczna Miejsko – Gminna (adres: ul. Dębowa 13, 47-120 Zawadzkie).

Rynek pracy, oferty pracy – Zawadzkie

Historia Zawadzkiego jest nierozerwalnie związana z przemysłem ciężkim. Działalność hutnicza jest kontynuowana w miasteczku do dziś, niemniej rozwijane są też inne gałęzie przemysłu (produkcja mebli, okien i drzwi, lodów, odkuwek matrycowych, powłok laminowanych i in.). 

Zgodnie z rejestrem REGON (GUS, koniec października 2020 r.) w Zawadzkiem funkcjonuje łącznie 512 podmiotów gospodarki narodowej, w tym:

 • 7 średnich (50-249 pracowników), 
 • 19 małych (kadra rzędu 10-49 osób), 
 • 486 mikro (maksymalnie 9 zatrudnionych). 

W mieście nie ma dużych zakładów pracy. Nie znajdziemy ich także na terenie całej gminy Zawadzkie. Szersze możliwości zatrudnienia dają na przykład pobliskie Strzelce Opolskie (5 dużych przedsiębiorstw, w tym jedno zatrudniające co najmniej 1000 osób i łącznie 1863 podmioty gospodarki narodowej). 

Z uwagi na niewielki rynek pracy w samym Zawadzkiem, część mieszkańców decyduje się na poszerzenie poszukiwań pracy o sąsiednie miejscowości. Stopa bezrobocia w całym powiecie strzeleckim jest przy czym niska – w październiku 2020 r. wg GUS wyniosła 5,2%. Dla porównania, średnia dla województwa w tym samym okresie to 6,7%, a dla kraju – 6,1%. 

Bezrobotni mieszkańcy Zawadzkiego mogą korzystać ze wsparcia PUP w Strzelcach Opolskich: 

 • Powiatowy Urząd Pracy w Strzelcach Opolskich 
  Adres: ul. Gogolińska 2A, 47-100 Strzelce Opolskie
  Telefon: 77 462 18 00

W październiku 2020 r. w rejestrze urzędu pracy znajdowało się łącznie 1,4 tys. bezrobotnych. 

Szukaj pracy w mieście