Praca Tuszyn

Najnowsze oferty pracy: 457

Praca w Tuszynie

Tuszyn – liczba mieszkańców, położenie, atrakcje

Tuszyn to nieduże, 7-tysięczne miasto w centralnej Polsce. Leży w województwie łódzkim, w powiecie łódzkim wschodnim, jest siedzibą miejsko-wiejskiej gminy. Jego historia jest długa i ciekawa, sięga XIII w. Pierwszą wzmiankę o Tuszynie datuje się na 1223 r., a lokację miejską, nadaną przez Władysława Jagiełłę, na 1416 r. Miasto prężnie się rozwijało, aż do 1655 r., kiedy to podczas potopu szwedzkiego Tuszyn został spalony i doszczętnie zniszczony. Zaczął odradzać się gospodarczo pod koniec XVII wieku, głównie dzięki napływowi ludności pochodzenia żydowskiego. Jak miasto wygląda dziś?

Miejscowość zajmuje powierzchnię 23 kilometrów kwadratowych. Kod pocztowy dla Tuszyna to 95-080, a strefa numeracyjna 42. Tablice rejestracyjne w powiecie łódzkim wschodnim zaczynają się od ELW. Przede wszystkim kluczowe dla strategii rozwoju miasta jest jego położenie. Tuszyn to część aglomeracji łódzkiej. Od Łodzi dzieli go odległość 20 km.

Miasta aglomeracji są dobrze skomunikowane, co ułatwia podejmowanie aktywności zawodowej w sąsiednich miejscowościach czy ogólnie pracę w województwie łódzkim. Tuszyn ma dostęp do Autostrady A1 oraz drogi krajowej nr 91 prowadzącej z Gdańska do Częstochowy.

Tuszyn – miasto ma także cenione w powiecie i poza jego granicami atrakcje turystyczne. Wypocząć tu można na łonie przyrody. W okolicy są rozległe tereny leśne, w tym dwa rezerwaty przyrody Molenda i Wolbórka. Przez Tuszyn prowadzi turystyczny Szlak Okrężny Wokół Łodzi. Jest to czerwony szlak pieszy, którego długość liczy łącznie 175 km. Letników przyciąga kąpielisko Tuszyn-Młynek, a poszukiwacze zabytków z pewnością zwrócą uwagę na kościół w Tuszynie (parafia pw. św. Witalisa Męczennika) oraz liczne domy z XIX w.

Jeśli chodzi o rekreację i sport, to właśnie tutejszy zalew jest ważnym punktem na planie miasta. Na terenie kąpieliska znajduje się wakepark, można wypożyczyć rowerki wodne. Tutaj też odbywają się w latem w Tuszynie imprezy. Poza tym do dyspozycji mieszkańców jest hala sportowa, kryty basen, stadion miejski i boiska.

Rynek pracy, oferty pracy – Tuszyn

Miasto jest ważnym w regionie ośrodkiem handlowym. Targowe hale w Tuszynie, a także pobliskich Głuchowie i Rzgowie, od lat wpisane są w lokalny krajobraz. Odzieżowe hurtownie w Tuszynie zaopatrują sprzedawców w całym województwie. W profilu gospodarczym miasta znajduje się także drobny przemysł, przede wszystkim włókienniczy, drzewny i spożywczy.

Jak wygląda rynek pracy w mieście Tuszyn? Woj. łódzkie w maju 2020 r. odnotowało 65,8 tys. bezrobotnych (stopa bezrobocia – 6%). W powiecie łódzkim liczba osób bez pracy w rejestrze PUP wynosiła 2 tys., a stopa bezrobocia 6,9%. Wartość jest więc o niecały procent wyższa niż w porównaniu z województwem i z całą Polską (także 6%).

Nie oznacza to bynajmniej, że w tej okolicy i w samym Tuszynie praca jest nie do znalezienia. Większych trudności z podjęciem zatrudnienia nie powinni mieć przedstawiciele zawodów deficytowych. Zgodnie z badaniem Barometr zawodów w powiecie łódzkim wschodnim niedobór kandydatów dotyczy głównie nauczycieli praktycznej nauki zawodu i przedmiotów zawodowych, pracowników opieki medycznej i służb mundurowych, elektryków, elektromechaników i elektromonterów, kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych. Praca w Tuszynie bądź okolicznych miejscowościach czeka też na kucharzy, magazynierów, masarzy i przetwórców ryb, robotników budowlanych oraz operatorów obrabiarek skrawających.

Wielu informacji o tym, jak rozwija się gospodarka w poszczególnych rejonach Polski, dostarczają statystyki dotyczące rejestru REGON. W maju 2020 r. na terenie Tuszyna było zarejestrowanych 996 podmiotów. W mieście rozwija się mała przedsiębiorczość. Brak tu dużych firm, które zatrudniałyby więcej niż 250 osób. W 944 podmiotach pracuje maksymalnie po 9 osób, w 44 pomiędzy 10 a 49. 8 największych pracodawców w mieście deklaruje liczbę kadry w przedziale od 50 do 249. W Tuszynie nie ma przedsiębiorstw państwowych ani spółek akcyjnych. 748 podmiotów to osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, liczba spółek wynosi łącznie 163, a spółdzielnie są 3. Dominujące branże to: handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, przetwórstwo przemysłowe, budownictwo, działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, pozostała działalność usługowa, a także transport i gospodarka magazynowa.

Szukaj pracy w mieście