Praca Zelów

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 360

Praca w Zelowie

Zelów – liczba mieszkańców, położenie, atrakcje

Zelów (województwo łódzkie) jest jednym z dwóch miast powiatu bełchatowskiego, siedzibą miejsko-wiejskiej gminy. Liczy około 7,5 tysiąca mieszkańców i rozciąga się na obszarze 10,75 km². Kod pocztowy w mieście to 97-425, numer kierunkowy (+48) 44, a oznaczenie tablic rejestracyjnych – EBE. Co warto wiedzieć o tej miejscowości? Jak rozwija się gospodarczo i jakie można znaleźć w mieście i gminie Zelów oferty pracy?

Mimo tego, że prawa miejskie Zelów otrzymał dopiero w 1957 r., historia miejscowości jest długa. Nawiązuje do niej aktualny herb Zelowa, obowiązujący od 1973 roku. Ukazuje on pół ukoronowanego srebrnego orła po jednej stronie i brązowe czółenko tkackie na tle ceglanego muru po drugiej stronie. Herb odzwierciedla charakter miasta, odnosi się do tradycji i tutejszych czeskich osadników, którzy trudnili się tkactwem. Osadnictwo na zelowskich ziemiach sięga XIII w. Pierwsza pisemna wzmianka o nim pochodzi z 1402 r. Aż do końcówki XVIII w. Zelów był szlachecką wsią, której mieszkańcy zajmowali się głównie rolnictwem. W XIX w. majątek zelowski wykupili Czesi, którzy rozwinęli tu włókiennictwo i tkackie rękodzieło.

A czym charakteryzuje się współczesna gospodarka tego regionu? Czy tkackie tradycje są utrzymywane przez zelowskich rzemieślników? Na tutejszy profil gospodarczy składają się zróżnicowane pod względem wielkości firmy. W mieście działa 618 podmiotów gospodarki narodowej (stan rejestru REGON na 31.05.2020 r.). 600 to samozatrudnieni bądź mikrojednostki do 9 pracowników. W 14 podmiotach zatrudnionych jest między 10 a 49 osób. W mieście są też większe firmy. 3 pracodawców utrzymuje od 50 do 249 miejsc pracy, a jeden, największy zakład między 250 a 999. Sektor publiczny reprezentuje 26 podmiotów, 474 to osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą.

Zelów to ośrodek handlowo-usługowy, z wyraźnie zaznaczoną branżą budowlaną i przetwórstwem przemysłowym. Wiele firm zajmuje się też transportem i gospodarką magazynową, działalnością profesjonalną, naukową i techniczną. Warto podkreślić, że dużym pracodawcą w całym regionie jest bełchatowski kompleks energetyczny. W mieście utrzymały się także tkackie i włókiennicze tradycje. W Zelowie działają m.in. zakłady materiałów opatrunkowych.

Miejscowość leży w centralno-południowym obszarze województwa łódzkiego. Przez miasto prowadzi droga wojewódzka nr 484 (Łask, Buczek, Zelów, Bełchatów, Kamieńsk), która łączy się z autostradą A1. Zelów leży 15 km od Bełchatowa – siedziby powiatu, 52 km od Łodzi, ok. 200 km od Wrocławia. Podróż do Warszawy samochodem zajmuje zelowianom około 2 godziny – miasta dzieli ok. 180 km.

Warto dodać, że Zelów jest objęty Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną, która napędza rynek pracy w województwie łódzkim i znacznie rozwija gospodarczo region. Inwestorzy, którzy lokują swoją działalność na terenie strefy, otrzymują szerokie wsparcie, m.in. merytoryczne i finansowe – w postaci preferencyjnych warunków wynajmu powierzchni inwestycyjnych, zniżek i ulg podatkowych. To spokojne, ale niepozbawione atrakcji miasteczko. O krzewienie kultury dbają Dom Kultury w Zelowie, biblioteka publiczna oraz Muzeum Braci Czeskich. Nie brakuje też terenów do rekreacji i uprawiania sportu.

Rynek pracy, oferty pracy – Zelów

Na kogo czeka tu praca? Zelów i okolice – w granicach powiatu bełchatowskiego – cechuje deficyt wielu różnych zawodów. Zgodnie z przygotowywanym raz do roku na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej badaniem Barometr zawodów deficyt dotyczy m.in. branży budowlanej. Na lokalnym rynku brakuje na przykład betoniarzy i zbrojarzy, brukarzy, cieśli i stolarzy budowlanych, dekarzy i blacharzy, ale też inżynierów budownictwa czy operatorów oraz mechaników sprzętu do robót ziemnych i innych. W okolicy i Zelowie firmy rekrutują też pracowników biurowych – ds. rachunkowości i księgowości, samodzielnych księgowych oraz sekretarki i asystentki. Niedobór dotyczy także branży produkcyjnej (inżynierów chemików i chemików, monterów konstrukcji metalowych, elektryków elektromechaników i elektromonterów, operatorów obrabiarek skrawających), spawaczy, ślusarzy i lakierników. Praca w Zelowie lub nieodległych miejscowościach czeka także na kierowców, kucharzy, pielęgniarki i położne.

Zelów (woj. łódzkie) podlega pod Powiatowy Urząd Pracy w Bełchatowie. Ten, w maju 2020 r. miał w swoich rejestrach około 2900 osób. Stopa bezrobocia nie była wysoka – wynosiła 5,4%. Średnia dla województwa, a także dla całej Polski w tym okresie to 6,0%. 

Szukaj pracy w mieście