Praca Ryglice

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 241

Praca w Ryglicach

Ryglice to miasteczko położone w powiecie tarnowskim, w województwie małopolskim. Miejscowość znajduje się w malowniczej okolicy na Pogórzu Ciężkowickim, u stóp gór. To stosunkowo młode miasto, które stanowi lokalny ośrodek gospodarczy i administracyjny. Z uwagi na bogactwo naturalne i bliskość popularnych szczytów, ma także spory potencjał turystyczny. 

Ryglice w województwie małopolskim

Ryglice (woj. małopolskie) stanowi siedzibę władz miejsko-wiejskiej gminy. Gmina Ryglice obejmuje również takie wsie jak: Bistuszowa, Joniny, Kowalowa, Lubcza, Uniszowa, Wola Lubecka i Zalasowa. W większości są to tereny rolnicze oraz lasy (łącznie 92% powierzchni). Ryglice to jedyna miejscowość w gminie mająca status miasta. 

Kto ma szansę na znalezienie zatrudnienia w Ryglicach i okolicy? Poznaj społeczno-gospodarczy profil gminy.

Ryglice – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Ryglice (małopolskie) liczą około 2,8 tys. mieszkańców. Gęstość zaludnienia jest tu bardzo niska (niespełna 113 osób na kilometr kwadratowy). Powierzchnia miasteczka to z kolei 25,15 kilometrów kwadratowych. Żeby dodzwonić się do Ryglic, należy wybrać numer kierunkowy (+48) 14. Paczki i listy adresuje się z kodem 33-160. Z kolei tablice rejestracyjne ryglickich samochodów można rozpoznać po pierwszych literach KTA.

Warto wspomnieć o historii Ryglic. Prawa miejskie otrzymywały dwukrotnie, pierwszy raz w XIX wieku i po raz kolejny – w 2001 r. Dzieje miejscowości sięgają jednak średniowiecza – rozwijała się jako wieś, w której kwitł handel, działali rzemieślnicy. W czasie potopu szwedzkiego w Ryglicach wojska szwedzkie zostały pokonane – na upamiętnienie zwycięstwa sił polskich potok przepływający przez miasto nazwano: Szwedka. 

Gmina Ryglice znajduje się na południowy-wschód od Tarnowa. Centra obu miast dzieli odległość około 25 kilometrów. Ten niewielki dystans miasteczka od stolicy powiatu poszerza możliwości zatrudnienia – część mieszkańców Ryglic decyduje się na pracę w tarnowskich przedsiębiorstwach. 

W okolicy Ryglic znajdują się także takie większe miejscowości jak: Dębica, Jasło, Gorlice, Nowy Sącz, Brzesko. By dostać się z miasteczka do Rzeszowa, trzeba pokonać 82-kilometrową trasę. Z kolei stolica Małopolski jest oddalona o mniej więcej 119 kilometrów. Dojazd do miejscowości zapewniają drogi powiatowe i gminne. Nie wiedzie przez Ryglice żadna trasa kolejowa – najbliższa stacja znajduje się w Tuchowie. 

W miasteczku rozwija się drobna przedsiębiorczość. Nie znajdziemy tu dużych zakładów o rozbudowanych strukturach, a przede wszystkim mikroprzedsiębiorstwa, firmy rodzinne. Zgodnie z rejestrem REGON (stan w sierpniu 2020 r.) na terenie miasta funkcjonuje łącznie 205 podmiotów gospodarki narodowej, w tym:

 • 9 małych jednostek (od 10 do 49 pracowników), w tym 5 z sektora prywatnego, 
 • 196 mikropodmiotów (do 9 pracowników), w tym 181 z sektora prywatnego. 

Jeśli chodzi o branże, na jakie stawiają rygliczanie, najwięcej jest firm handlowych i zajmujących się naprawą pojazdów. Na drugim miejscu znajduje się przetwórstwo przemysłowe, na trzecim – przedsiębiorstwa budowlane.

Rynek pracy, oferty pracy – Ryglice

Stopa bezrobocia w powiecie tarnowskim jest nieco wyższa od średniej dla Polski. Zgodnie z informacją Głównego Urzędu Statystycznego w sierpniu 2020 r. wyniosła 6,9% (średnia dla kraju w tym samym okresie to 6,1%). Bezrobotnych obsługuje Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie. 

Zastanawiając się nad podjęciem w Ryglicach pracy, warto wziąć pod uwagę zapotrzebowanie na powiatowym rynku pracy. Obrazuje je wykonywane każdego roku na zlecenie resortu pracy badanie Barometr zawodów. Zgodnie z prognozą w 2020 r. w powiecie tarnowskim zanotowano kilkadziesiąt profesji deficytowych. Pracodawcy mają trudności ze znalezieniem chętnych do podjęcia zatrudnienia i jednocześnie spełniających warunki pracowników branż budowlanej, technologicznej, finansowej czy motoryzacyjnej. Za mało jest też pracowników sektora budżetowego – nauczycieli czy pracowników opieki zdrowotnej. 

Na liście zawodów deficytowych znajdują się między innymi: 

 • administrator stron internetowych,
 • bibliotekoznawca, bibliotekarz i specjalista informacji naukowej,
 • diagnosta samochodowy,
 • kierowca autobusu, operator obrabiarek skrawających,
 • operator urządzeń dźwigowo-transportowych,
 • pracownik ochrony fizycznej,
 • robotnik obróbki drewna i stolarz,
 • spawacz,
 • szef kuchni.

Z kolei ze znalezieniem zatrudnienia w gminie Ryglice i okolicy (w obrębie powiatu) mogą mieć trudności ekonomiści, fizjoterapeuci i masażyści oraz specjaliści administracji publicznej. 

PUP Ryglice

Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie Lokalny Punkt Informacyjno-Konsultacyjny w Ryglicach
Adres: ul. ks. Wyrwy 2, 33-160 Ryglice pok. 7
E-mail: krta@praca.gov.pl
Telefon: (14) 644-36-39 lub 608 054 803