Tuchów to miasteczko położone w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. Stanowi siedzibę władz miasta i gminy Tuchów. To wielowiekowa miejscowość, która korzysta gospodarczo z bliskości Tarnowa i sama stanowi ośrodek handlu, usług i przemysłu o znaczeniu lokalnym. Zarazem znajduje się w okolicy atrakcyjnej przyrodniczo.

Jakie możliwości rozwoju zawodowego oferują te strony? Czytaj dalej i dowiedz się, czy szukając pracy w Małopolsce, warto brać pod uwagę Tuchów i okolice.
Tuchów – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie
Liczba mieszkańców Tuchowa wynosi około 6,6 tys. osób. Miasteczko rozciąga się na powierzchni 18,1 km². Żeby dodzwonić się do Tuchowa, trzeba wybrać numer kierunkowy (+48) 14. Z kolei przesyłki powinno się adresować z kodem pocztowym 33-170. Tuchowskie rejestracje pojazdów można rozpoznać po pierwszych literach KTA.
Tuchów znajduje się na południe od Tarnowa – miasta dzieli około 17-kilometrowa trasa. Z Tuchowa blisko również do Ciężkowic (nieco ponad 17 km), Zakliczyna (23 km), Ryglic (8 km), Gorlic (34 km).
Samo miasteczko połączone jest z regionem gęstą siecią dróg lokalnych – gminnych i powiatowych. Przebiega przez nie także droga wojewódzka nr 977, umożliwiająca szybki dojazd do Tarnowa na północy i do Ciężkowic na południu.
Okolice Tuchowa nie stanowią terenów wysoce zurbanizowanych. Tutejszym bogactwem są lasy, wzgórza, pomniki przyrody, a więc to, co może przyciągać turystów. W miasteczku zaczyna się ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna Tuchowski Las. Przyjezdni i mieszkańcy mają do dyspozycji Tuchowski szlak rzeźb, pomników i miejsc, które warto zobaczyć – przewodnik turystyczny pomagający lepiej poznać miejscowość i okolice. Do miejsc godnych zobaczenia należą na przykład:
- Muzeum Miejskie w Tuchowie,
- Ratusz z XIX w.,
- Grupa Muz Tuchowskich, Grupa Grunwaldzka i inne – drewniane rzeźby,
- zabytkowy budynek Towarzystwa Gimnastycznego Sokół,
- bazylika mniejsza w Tuchowie wraz z salami muzealnymi,
- kościół św. Jakuba st. ap.,
- Pomnik Ofiar Hitleryzmu.
Tuchów to bardzo stare miasto. Został założony na początku XII wieku, a prawa miejskie uzyskał w 1340 r. z nadania króla Kazimierza Wielkiego. Już wówczas został ustanowiony tuchowski herb, na którym widnieją rysunki krzyżujących się kluczy z mieczem po środku i innymi elementami. Herb ten – w nieco zmodyfikowanej formie – wciąż należy do symboli miasta.
Dużych przedsiębiorstw nie znajdziemy ani w mieście, ani w gminie Tuchów. Zgodnie z rejestrem REGON (stan w końcu sierpnia 2020 r.) w miasteczku funkcjonuje łącznie 637 podmiotów gospodarki narodowej, w gminie miejsko-wiejskiej – 1343, w tym:
- 5 podmiotów w mieście i 6 na terenie gminy jest średniej wielkości (50-249 pracowników).
- 28 jednostek w mieście i 53 w gminie deklaruje kadrę rzędu 10-49 osób.
- Pozostałe podmioty gospodarki narodowej obejmują do 9 zatrudnionych (604 w mieście i 1284 w gminie).
Najwięcej tuchowskich podmiotów zajmuje się handlem i naprawą pojazdów (146). Sporo jest także firm budowalnych (99) oraz prowadzących działalność w zakresie przetwórstwa przemysłowego (101).
Rynek pracy, oferty pracy – Tuchów
Na kogo czeka zatem praca w Tuchowie? Przede wszystkim zatrudnienia warto szukać w obrębie całego powiatu, gdyż to zwiększa szansę na znalezienie ofert odpowiadających preferencjom i doświadczeniu. O możliwościach rozwoju zawodowego wiele mówią wyniki prognozy Barometr zawodów, czyli badania przeprowadzanego na polecenie resortu pracy.
W 2020 r. w powiecie tarnowskim notuje się duże zapotrzebowanie na pracowników z wielu branż, na przykład:
- technologicznej – potrzebni są administratorzy stron internetowych, graficy komputerowi, projektanci i administratorzy baz danych, programiści;
- gastronomicznej – pracodawcy szukają szefów kuchni, piekarzy;
- budowlanej – w deficycie są między innymi betoniarze i zbrojarze, brukarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, inżynierowie budownictwa, kierownicy budowy, monterzy instalacji budowlanych, monterzy konstrukcji metalowych, murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych, robotnicy budowlani;
- finansowej – praca czeka na pracowników ds. rachunkowości i księgowości, samodzielnych księgowych;
- produkcji przemysłowej i motoryzacji – luki w zatrudnieniu dotyczą diagnostów samochodowych, inżynierów elektryków i energetyków, operatorów obrabiarek skrawających, robotników obróbki drewna i stolarzy, spawaczy;
- transportowej – za mało jest też chętnych do podjęcia pracy kierowców autobusów, kierowców ciężarówek, magazynierów, spedytorów i logistyków.