Miasto i gmina Brzostek – podstawowe informacje
Brzostek (podkarpackie) znajduje się w powiecie dębickim. Stanowi gminę wiejsko-miejską. Władze samorządowe mają siedzibę w Urzędzie Miasta i Gminy, znajdującym się przy zabytkowym rynku (adres: Rynek 1, 39-230 Brzostek, tel.: 14 683 01 11).
Miejscowość zajmuje powierzchnię 8,76 kilometra kwadratowego. Jej populacja to niecałe 2,7 tys. mieszkańców. Do Brzostka są przypisane:
- numer kierunkowy – (+48) 14,
- kod pocztowy – 39-230,
- oznaczenie rejestracji pojazdów – RDE.
Gmina Brzostek rozciąga się na powierzchni 122,62 kilometra kwadratowego. Mieszka w niej 13,1 tys. osób. Gmina ma charakter w znacznej mierze wiejski – użytki rolne stanowią około ⅔ jej powierzchni. Sporo jest tu także lasów, w tym należących do otuliny Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego. Warto wybrać się rezerwatu przyrody Kamera w gminie Brzostek.
Miejscowość znajduje się zatem w atrakcyjnej turystycznie okolicy. Brzostek jest dobrze skomunikowany z regionem. Przecina jgo droga krajowa nr 73, zapewniająca bezpośrednie połączenie z Pilznem (oddalonym o 14 kilometrów), Kołaczycami (dystans 9 kilometrów) i Jasłem (19 kilometrów), a pośrednie – przez Pilzno – również z powiatową Dębicą (trasa ma łącznie 26 kilometrów).
Droga ta stanowi główną arterię komunikacyjną w mieście. Drogami lokalnymi – powiatowymi i gminnymi – można natomiast dostać się z Brzostka na przykład do Tuchowa (32 kilometry) czy Ropczyc (również 32 kilometry).
W Brzostku znajdują się instytucje użytku publicznego – społeczne, kulturalne, takie jak:
- Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
Adres: Mysłowskiego 7, 39-230 Brzostek
Telefon: 14 683 03 77
- Biblioteka Publiczna Gminna
Adres: Rynek 25, 39-230 Brzostek
Telefon: 14 683 03 16
- Centrum Kultury i Czytelnictwa
Adres: 20-go Czerwca 4, 39-230 Brzostek
Telefon: 14 683 03 15
Brzostek – firmy, sytuacja gospodarcza
Brzostek to niewielki ośrodek gospodarczy. Zgodnie z rejestrem REGON (stan na 31.10.2020 r.) w mieście funkcjonuje 269 podmiotów gospodarki narodowej, w większości mikro i małych. Jedyna średniej wielkości jednostka, tj. zatrudniająca od 50 do 249 osób, to placówka budżetowa.
W Brzostku najwięcej jest firm zajmujących się handlem lub naprawą pojazdów (60), budownictwem (49) oraz transportem i gospodarką magazynową (29).
Brzostek – oferty pracy
Jak widać, rynek pracy w Brzostku jest ograniczony, dlatego część mieszkańców szuka zatrudnienia w okolicznych miejscowościach. Możliwości znalezienia pracy w całym powiecie dębickim są przy tym spore, o czym świadczy tutejszy niski poziom bezrobocia – stopa bezrobocia obliczona dla powiatu dębickiego należy do najniższych w województwie.
Stopa bezrobocia wg GUS (31.10.2020 r.):
- powiat dębicki – 5,6%,
- woj. podkarpackie – 8,9%,
- Polska – 6,1%.
Gdzie szukać pracy w Brzostku i okolicy? By zorientować się, jakie jest zapotrzebowanie lokalnego rynku pracy, warto sprawdzić wyniki corocznego badania Barometr zawodów. Przykładowo w 2020 r. w powiecie dębickim najbardziej poszukiwani są:
- pracownicy budowlani – betoniarze i zbrojarze, brukarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, inżynierowie budownictwa, kierownicy budowy, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pracownicy ds. budownictwa drogowego, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy budowlani, technicy budownictwa;
- pracownicy motoryzacji, produkcji przemysłowej – diagności samochodowi, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, inżynierowie chemicy i chemicy, inżynierowie elektrycy i energetycy, kierownicy ds. produkcji, lakiernicy, masarze i przetwórcy ryb, mechanicy pojazdów samochodowych, monterzy maszyn i urządzeń, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, operatorzy obrabiarek skrawających, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, robotnicy obróbki drewna i stolarze, spawacze, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki, ślusarze;
- pracownicy transportu – kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych, magazynierzy, spedytorzy i logistycy, zaopatrzeniowcy i dostawcy;
- pracownicy gastronomii – kucharze, piekarze;
- pracownicy oświaty – nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedszkoli, nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych;
- pracownicy opieki zdrowotnej i pomocy społecznej – farmaceuci, fizjoterapeuci i masażyści, lekarze, logopedzi i audiofonolodzy, pielęgniarki i położne, psycholodzy i psychoterapeuci;
- pracownicy branży finansowej i administracji – pracownicy ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych, samodzielni księgowi;
- pracownicy handlu – pracownicy sprzedaży internetowej, przedstawiciele handlowi;
- inni – geodeci i kartografowie, pracownicy ochrony fizycznej.