Praca Kartuzy

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 330

Praca w Kartuzach

Kartuzy to miasto znajdujące się na Kaszubach, w malowniczej okolicy, wśród lasów i licznych jezior, na skraju Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Z miejscowości blisko do Zatoki Gdańskiej – około 30 kilometrów. 

Kartuzy administracyjnie należą do województwa pomorskiego i stanowią siedzibę władz powiatu kartuskiego oraz gminy miejsko-wiejskiej. Jest to ciekawa miejscowość, która przyciąga turystów, stanowi ważne centrum kulturalne w regionie oraz rozwija się jako ośrodek handlowo-usługowy, a także przemysłowy, związany głównie z branżą drzewną i rolno-spożywczą. 

Kartuzy na Kaszubach

Co jest unikatowego w Kartuzach? Miejscowość ma długie dzieje, których świadectwem są ciekawe zabytki – przede wszystkim monumentalna, gotycka kolegiata Wniebowzięcia NMP zakonu Kartuzów (od których miasto wzięło nazwę). Uwagę zwraca także budynek Muzeum Kaszubskiego, XIX-wieczny kościół św. Kazimierza, gotycki gmach dawnego refektarza klasztornego, w którym dziś mieści się  Galeria „Refektarz”. Odwiedzający miasteczko turyści mają możliwość poznania dziejów i bogatej kultury tego regionu. Warto odwiedzić wspomniane muzeum i galerię, a także wybrać się na spacer szlakami turystycznymi – Kaszubskim i Kartuskim. 

Kartuzy to ciekawa destynacja turystyczna. A jakie możliwości rozwoju zawodowego stwarza to miasto? Kto ma spore szanse na znalezienie w Kartuzach pracy? Oto garść społeczno-gospodarczych danych na temat tej miejscowości. 

Kartuzy – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Kartuzy są niewielkim miastem – zajmują powierzchnię 6,8 kilometra kwadratowego, które zamieszkuje około 14,5 tys. osób. W Kartuzach obowiązują:

 • numer kierunkowy – (+48) 58,
 • kod pocztowy  – 83-300,
 • oznaczenie rejestracji pojazdów – GKA.

Miasto jest siedzibą starostwa powiatowego. Powiat kartuski rozciąga się na terenie o wielkości 1121 kilometra kwadratowego, jego populacja wynosi natomiast 139,4 tys. mieszkańców. W powiecie, prócz Kartuz, znajduje się miasto Żukowo oraz liczne wsie. 

Kartuzy są dobrze skomunikowane z okolicznymi miejscowościami. Na infrastrukturę transportową miasta powiatowego składają się drogi wojewódzkie – nr 211, 224, 228, a także trasy lokalne. Na południe od miasta przebiega droga krajowa nr 20. 

Z Kartuz niedaleko jest do Trójmiasta – by dostać się do Sopotu, należy pokonać trasę o długości 30 kilometrów, do Gdańska są 33 kilometry, a do Gdyni 39 kilometrów. Dość blisko Kartuz leżą ponadto Lębork (dystans 45 kilometrów), Wejherowo (39 kilometrów) czy Bytów (57 kilometrów). 

W Kartuzach rezydują władze samorządowe:

 • Urząd Miejski w Kartuzach
  Adres: ul. Generała Józefa Hallera 1, 83-300 Kartuzy
  Telefon: 58 694 52 00
 • Starostwo Powiatowe w Kartuzach
  Adres: ul. Dworcowa 1, 83-300 Kartuzy
  Telefon: 58 681 03 28

Rynek pracy, oferty pracy – Kartuzy

Kartuzy rozwijają się jako ośrodek handlowo-usługowy. Działają tu ponadto przedsiębiorstwa budowlane, zakłady przemysłowe. Wszystkie podmioty gospodarki narodowej (zgodnie z rejestrem REGON – stan na koniec stycznia 2021 r.) są w Kartuzach 1923. Są to:

 • mikrojednostki zatrudniające 0-9 pracowników – łącznie 1836
 • małe jednostki zatrudniające 10-49 pracowników– 63,
 • średnie jednostki zatrudniające 50-249 pracowników – 23,
 • duże jednostki zatrudniające 250-999 pracowników – 1.

Najwięcej jest w Kartuzach:

 • przedsiębiorstw budowlanych – stanowią 19,7% wszystkich podmiotów gospodarczych, 
 • sklepów, hurtowni, punktów naprawy pojazdów – 18,9%, 
 • jednostki prowadzące działalność profesjonalną, naukową i techniczną – 9,4%, 
 • zakładów przemysłowych – 9,2%.

O bardzo dobrej sytuacji na kartuskim rynku pracy świadczy niska stopa bezrobocia notowana w powiecie – w styczniu 2021 r. wg GUS wskaźnik bezrobocia w powiecie kartuskim był na poziomie 4,2%. To znacznie mniej od średnich wojewódzkiej (6,2%) i krajowej (6,5%). 

Na kogo czekają oferty? Zapotrzebowanie w powiecie kartuskim obrazuje na przykład badanie Barometr zawodów – prognoza wykonywana na zlecenie resortu pracy we wszystkich regionach w kraju. Przykładowo w 2021 r. w powiecie kartuskim zanotowano wiele profesji deficytowych. Brakuje między innymi pracowników branż budowlanej, medycznej, edukacyjnej, motoryzacyjnej, transportowej czy gastronomicznej. 

W powiecie zauważono zarazem nadwyżkę poszukujących pracy kucharzy oraz pracowników biur podróży i organizatorów obsługi turystycznej.

PUP Kartuzy

Mieszkańcy szukający wsparcia w kwestiach związanych z zatrudnieniem mają do dyspozycji Powiatowy Urząd Pracy w Kartuzach:

PUP Kartuzy
Adres: ul. Mściwoja II 4, 83-300 Kartuzy
Telefon: 58 694 09 01

Szukaj pracy w mieście