Praca Skarszewy

Najnowsze oferty pracy: 411

Praca w Skarszewach

Skarszewy są miastem w centralnej części woj. pomorskiego, w powiecie starogardzkim. Stanowią lokalny ośrodek administracyjny jako siedziba władz miejsko-wiejskiej gminy. 

Skarszewy - miejsca do zobaczenia

Skarszewy warto odwiedzić w celach turystycznych. Jak natomiast wygląda sytuacja gospodarcza w miasteczku i kto powinien bez trudu znaleźć w Skarszewach pracę? Oto garść podstawowych informacji na temat tej miejscowości, które pozwolą podjąć decyzję, czy brać ją pod uwagę w czasie szukania pracy w województwie pomorskim. 

Skarszewy – pliczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Skarszewy są jednym z czterech miast powiatu starogardzkiego, pozostałe to: Starogard Gdański (siedziba władz powiatowych), Czarna Woda i Skórcz. Odległości między tymi miejscowościami nie są duże. Ze Skarszew do Starogardu Gdańskiego jest 14 kilometrów. Żeby dostać się z miasteczka do Czarnej Wody, należy pokonać 37 kilometrów. Z kolei Skórcz jest oddalony o 35 kilometrów. Inne większe miasta w pobliżu Skarszew to na przykład Tczew, Kościerzyna, Pruszcz Gdański, Malbork. 

Skarszewy mają długą historię – uzyskały status miasta w 1320 roku. Do czasów współczesnych zachowało się wiele zabytków, zarówno średniowiecznych, jak i późniejszych. Można zobaczyć pozostałości murów miejskich, baszty – Wysoką, Skazańców, Szkolną. Do ciekawych zabytków Skarszew należą na przykład kościół św. Michałą Archanioła i kościół św. M.M. Kolbego (rzymskokatolickie parafie). W mieście znajdował się zamek joannitów – współcześnie jest to siedziba Gminnego Ośrodka Kultury. Skarszewy mogą poszczycić się także licznymi interesującymi artefaktami w Skarszewskim Centrum Ekspozycji Historycznych. Warto przejść się żelaznym mostem nad Wietcisą, pospacerować po rynku. 

Również okolice Skarszew są atrakcyjne, pełne jezior i lasów. W granicach miasteczka znajdują się na przykład jeziora Borówno Wielkie i Małe Borówno, w pobliżu między innymi Jezioro Godziszewskie. W regionie przebiega wiele tras krajoznawczych, ścieżek rowerowych, rozbudowana jest także tutejsza infrastruktura turystyczna. Odległość miasta od wybrzeża Bałtyku wynosi około 45 kilometrów.

Na infrastrukturę transportową Skarszew składają się droga wojewódzka nr 224 i trasy lokalne. Ponadto na wschód od miasta przebiega autostrada A1, a na południe – droga krajowa nr 22. Najbliższy międzynarodowe lotnisko znajduje się w Gdańsku – by dostać się do Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy, trzeba pokonać trasę o długości mniej więcej 49 kilometrów. 

Liczba mieszkańców Skarszew wynosi około 7,1 tys. osób. Powierzchnia miasta to z kolei 11,96 kilometra kwadratowego. Żeby dodzwonić się do Skarszew, należy wybrać numer kierunkowy (+48) 58. Przesyłki adresowane są z kodem pocztowym 83-250. Samochody z powiatu starogardzkiego można rozpoznać po literach GST na tablicach rejestracyjnych. 

W Skarszewach znajduje się siedziba władz samorządowych:

 • Urząd Miejski w Skarszewach
  Adres: plac gen. Hallera 18, 83-250 Skarszewy
  Telefon: 58 588 22 01

Bezrobotni i poszukujący wsparcia w sprawach zawodowych mieszkańcy Skarszew mogą rejestrować się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Starogardzie Gdańskim:

 • PUP Starogard Gdański
  Adres: ul. Kanałowa 3, 83-250 Starogard Gdański
  Telefon: 58 562 21 46

O pomoc można się również zwrócić do takiej instytucji jak:

 • Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
  Adres: ul. Szkolna 9, 83-250 Skarszewy
  Telefon: 58 588 24 36

Rynek pracy, oferty pracy – Skarszewy

Skarszewy nie są typową miejscowością turystyczną, niemniej bez trudu znaleźć tu można gospodarstwa agroturystyczne, pensjonaty. W miasteczku rozwija się handel i różnego rodzaju usługi, w tym budowlane. Jeśli chodzi o przemysł, w Skarszewach działalność prowadzą na przykład producenci okien i drzwi, materaców, łóżek tapicerowanych, wyrobów z tworzyw sztucznych, folii, mebli i inni. 

Zgodnie z rejestrem REGON (stan na koniec lutego 2021 r., źródło: GUS) w Skarszewach działa 731 podmiotów gospodarki narodowej, w tym:

 • 680 mikro, zatrudniających 0-9 pracowników,
 • 47 małych, zatrudniających 10-49 pracowników, 
 • 4 średnie, zatrudniające 50-249 pracowników.

W mieście nie ma dużych zakładów pracy, jednak jedno duże przedsiębiorstwo prowadzi działalność na terenie gminy Skarszewy. 

Powiat starogardzki cechuje wyższa od średnich wojewódzkiej i krajowej stopa bezrobocia. Wskaźnik bezrobocia w mieście w końcu lutego 2021 r. był na poziomie 7,8%. Dla porównania, stopa bezrobocia w woj. pomorskim w tym samym czasie wynosiła 6,3%, a w Polsce – 6,5%. 

Kto zatem ma szanse na znalezienie w tej części województwa pomorskiego pracy? Odpowiedzi na to pytanie udziela między innymi prognoza zapotrzebowania na rynku pracy – Barometr zawodów. Zgodnie z tym badaniem, wykonywanym co roku na zlecenie resortu pracy, w 2021 r. w powiecie starogardzkim notuje się liczne zawody deficytowe. Największe zapotrzebowanie dotyczy pracowników:

 • budownictwa – betoniarzy i zbrojarzy, 
 • różnego rodzaju produkcji przemysłowej – pracowników fizycznych wykonujących proste prace, spawaczy, 
 • transportu – kierowców ciężarówek, 
 • opieki zdrowotnej – fizjoterapeutów i masażystów, lekarzy, pielęgniarek i położnych, ratowników medycznych, 
 • finansów – samodzielnych księgowych, 
 • pracowników służb mundurowych.

Lista profesji deficytowych jest jednak znacznie dłuższa i warto się z nią zapoznać. 

Szukaj pracy w mieście