Praca Stawiski

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 206

  • Specjalista ds. Umawiania Spotkań B2B

    Sunday Polska Sp. z o.o.   podlaskie praca zdalna
    siedziba firmy: Warszawa
    specjalista (mid)  umowa zlecenie   23,00 zł brutto/godz.  rekrutacja online
    1 godz.
  • Inspektor ds. BHP

    MULTiSERWIS Sp. z o.o.   podlaskie
    relokacja do:
    Oferta pojawiła się w wynikach wyszukiwania ponieważ pracodawca zapewnia pomoc w relokacji do miejsca pracy. Jeśli nie chcesz widzieć ofert z relokacją, możesz je wyłączyć w filtrach „więcej -> oferty bez relokacji”.
    Francja
    specjalista mid / senior
    2 godz.

Praca w Stawiskach

Stawiski leżą w północno-wschodniej Polsce, w województwie podlaskim, niedaleko jego granicy z województwem warmińsko-mazurskim. To nieduże miasto, administracyjnie przynależne do powiatu kolneńskiego, jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Stawiski.

Stawiski uzyskały prawa miejskie dwukrotnie – po raz pierwszy w 1702 r. i po raz drugi (po utracie statusu w 1871 r. po upadku Powstania Styczniowego) w 1919 r. Jako wieś funkcjonowały już w XV w. Od XVII społeczność miejscowości współtworzyły Polacy i Żydzi. W II połowie XIX w. ludność żydowska stanowiła ok. 90% mieszkańców Stawisk.

Współczesne Stawiski to nieduże miasto – lokalny ośrodek administracyjny i gospodarczy. Co warto o nim wiedzieć, zwłaszcza poszukując tu zatrudnienia? Jakie firmy działają w Stawiskach?

Stawiski – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Stawiski (woj. podlaskie) liczą 2,2 tys. mieszkańców. Miasto rozciąga się na terenie 13 kilometrów kwadratowych i leży w odległości:
    • 17 km od siedziby władz powiatu – Kolna,
    • 88 km od stolicy województwa podlaskiego – Białegostoku,
    • 170 km od Warszawy.

Niedaleko od Stawisk położone są m.in. Jedwabne, Szczuczyn, Nowogród, Łomża, Biała Piska, Pisz czy Grajewo.

Gmina Stawiski złożona jest z miasta i 37 sołectw. Ok. 75% powierzchni gminy zajmują użytki rolne, niemal 20% – użytki leśne.

Stawiski są jednym z dwóch miast w powiecie kolneńskim, który tworzą: miejska gmina Kolno, miejsko-wiejska gmina Stawiski, wiejskie gminy: Kolno, Grabowo, Mały Płock, Turośl.

Miasto leży nad rzeką Dzierzbią będącą dopływem Pisy, na Wysoczyźnie Kolneńskiej. Do tutejszych atrakcji można zaliczyć zabytki, np. zespół klasztorny franciszkanów, park dworski czy zespół poczty.

Stawiski są dobrze skomunikowane w skali lokalnej i ponadregionalnej. Biegną tędy droga krajowa nr 61 (jej fragment stanowi obwodnicę miasta) relacji Warszawa – Augustów, drogi wojewódzkie nr 647 (relacji Dęby – Stawiski), nr 648 (Miastkowo – Przytuły). 

Niedaleko od miasta przebiega też droga krajowa nr 63 (Perły przy granicy z obwodem kaliningradzkim – przejście graniczne polsko-białoruskie Sławatycze-Domaczewo). 

Rynek pracy, oferty pracy – Stawiski

W sierpniu 2020 r. stopa bezrobocia wg danych GUS wynosiła:
    • w Polsce – 6,1%,
    • w województwie podlaskim – 7,7%,
    • w powiecie kolneńskim – 13,7%.

Powiat kolneński od lat figuruje na czele listy powiatów w Podlaskiem cechujących się wysoką stopą bezrobocia.

Zgodnie z danymi PUP podsumowującymi I półrocze 2020 r. zarejestrowane jako bezrobotne były 2272 osoby, w tym 1033 kobiety. W szczególnej sytuacji na rynku pracy znajdowało się 2049 mieszkańców powiatu. Wśród nich najwięcej było osób długotrwale bezrobotnych – 1493.

W mieście Stawiski liczba bezrobotnych wynosiła 147 osób (84 kobiety). Wielu zarejestrowanych w PUP mieszkańców pozostawało w szczególnej sytuacji na rynku pracy – 126, z czego największym problemem okazało się długotrwałe bezrobocie, którym dotknięta była grupa 95 osób.

Stawiski to nieduża miejscowość, a tutejszy rynek pracy jest nierozbudowany. W mieście działa 199 podmiotów gospodarki narodowej (stan REGON na 31 sierpnia 2020 r.). Poza siedmioma są to jednostki mikro-, czyli samozatrudnieni bądź zatrudniający do 9 pracowników (na 192 takie podmioty, 9 należy do sektora publicznego). 6 pracodawców (1 firma prywatna i 5 jednostek budżetowych) utrzymuje między 10 a 49 miejsc pracy, a jeden (z sektora publicznego) od 50 do 249.

Jak widać, dużą rolę w kształtowaniu lokalnego rynku pracy odgrywa sektor publiczny. Działające w mieście jednostki budżetowe to m.in. Urząd Miejski, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu, placówki oświatowe, czy Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.

Zarówno w mieście, jak i w gminie nie ma dużych zakładów pracy. Część mieszkańców Stawisk decyduje się na szukanie zatrudnienia w sąsiednich miejscowościach.

Sekcje PKD, w których zarejestrowanych jest ponad 10 podmiotów w Stawiskach to:

  • handel i naprawa pojazdów – 63 podmioty,
  • budownictwo – 35 podmiotów,
  • pozostałe usługi – 17 podmiotów,
  • przetwórstwo przemysłowe – 15 podmiotów,
  • działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 11 podmiotów.

Jak zostało wspomniane, powiat kolneński cechuje wysoka stopa bezrobocia, najwyższa na całym Podlasiu. W Stawiskach działają głównie firmy handlowo-usługowe, a zakładami pracy, które generują najwięcej miejsc zatrudnienia, są jednostki budżetowe.

Aby dowiedzieć się, kto ma największe szanse na pracę w Podlaskiem czy konkretniej w województwie kolneńskim, warto sięgnąć po Barometr zawodów. Zgodnie z badaniem, w powiecie rynek jest stosunkowo zrównoważony. Mała jest zarówno liczba zawodów deficytowych (liczba dostępnych ofert przewyższa liczbę kandydatów o odpowiednich kwalifikacjach), jak i nadwyżkowych (znaczna liczba kandydatów, przy małej liczbie ofert pracy).

źródło: www.barometrzawodow.pl
Zawody deficytowe Zawody nadwyżkowe
dentyści 
kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych 
lekarze 
nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych 
pielęgniarki i położne 
pracownicy ds. rachunkowości i księgowości 
pracownicy ds. techniki dentystycznej 
ratownicy medyczni 
spawacze 
sprzedawcy i kasjerzy
mechanicy pojazdów samochodowych 
operatorzy obrabiarek skrawających 
piekarze 
rolnicy i hodowcy 
technicy mechanicy