Grajewo leży nad rzeką Ełk, w północno-wschodniej Polsce. Przynależy do województwa podlaskiego, jest siedzibą powiatu i wiejskiej gminy Grajewo.
Miasto leży na pograniczu Podlasia, Mazur i Kurpiowszczyzny. Jest ośrodkiem administracyjnym, edukacyjnym i kulturalnym dla mieszkańców powiatu i sąsiadujących z nim gmin. To także rozwinięty rynek pracy, na którym funkcjonują przedsiębiorstwa różnej wielkości, reprezentujące zróżnicowane branże.
Jakich specjalistów szukają grajewskie firmy? Jakie sektory gospodarki można uznać tu za rozwojowe i co ma do zaoferowania ta część Podlasia pracownikom i przedsiębiorcom?
Grajewo – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie
Grajewo (woj. podlaskie) zamieszkuje 21,9 tys. osób. Powierzchnia miasta to prawie 19 kilometrów kwadratowych, rozciągających się na Wysoczyźnie Kolneńskiej. Wiele miast w województwie podlaskim charakteryzuje się rozległymi terenami rolniczymi. Należy do nich też Grajewo, w którym użytki rolne zajmują ok. 60% terenu. Miejscowość jest natomiast słabo zalesiona.
Grajewo to największe z miast w powiecie, do którego należą też:
- gmina miejsko-wiejska Rajgród,
- gmina miejsko-wiejska Szczuczyn,
- gmina wiejska Grajewo,
- gmina wiejska Radziłów,
- gmina wiejska Wąsosz.
Grajewo i okolice mają potencjał turystyczny, związany m.in. z położeniem miejscowości na obszarze Zielonych Płuc Polski i bliskością Biebrzańskiego Parku Narodowego.
Do sieci komunikacyjnej miasta zaliczają się poza drogami lokalnymi – powiatowymi i gminnymi – odcinki dwóch dróg krajowych nr 61 (Warszawa – Augustów) oraz nr 65 (Gołdap – Bobrowniki). Grajewo leży 80 km od Białegostoku i prawie 230 km od Warszawy. Miasto otwartym pierścieniem otacza wiejska gmina Grajewo, a dopełnia go gmina wiejska Prostki, w województwie warmińsko-mazurskim. Niedaleko leżące miejscowości to np. Ełk, Rajgród, Szczuczyn czy Goniądz.
Rynek pracy, oferty pracy – Grajewo
Wg danych Głównego Urzędu Statystycznego Grajewo – gmina miejska stanowi siedzibę dla 1993 podmiotów gospodarki narodowej (dane na 31.08.2020 r.). W zdecydowanej większości są to prywatne mikroprzedsiębiorstwa, ale nie tylko.
Struktura własności podmiotów zarejestrowanych w REGON w Grajewie wygląda następująco:
- sektor prywatny – 1878 podmiotów, z czego 1537 osób fizycznych,
- sektor publiczny – 71 podmiotów.
Wg przewidywanej liczby pracujących podmioty można podzielić na liczące:
- od 0 do 9 pracowników – 1919 podmiotów,
- od 10 do 49 pracowników – 58 podmiotów,
- do 50 do 249 pracowników – 15 podmiotów,
- 1000 pracowników lub więcej – 1 podmiot.
Wśród największych zakładów przemysłowych działających na terenie Grajewa wymienić należy m.in. przedsiębiorstwo z branży produktów drewnopochodnych (z zagranicznym kapitałem), producent paleciaków, wózków transportowych i urządzeń warsztatowych czy spółdzielnia mleczarska – będąca zarazem największym przedsiębiorstwem w branży mleczarskiej w Polsce. W zakładzie pracuje ponad 2 tys. osób. W mieście działa też sporo firm handlowych, usługowych i produkcyjnych. Rozwinięta jest również branża budowlana i drobne przetwórstwo przemysłowe.
Tereny inwestycyjne w Grajewie obejmuje Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna, rozciągająca się w trzech województwach: podlaskim, warmińsko-mazurskim i mazowieckim. Podstrefa Grajewo to łącznie 20,2 ha terenów przeznaczonych na inwestycje. Przedsiębiorcy, którzy uzyskają zezwolenie na działalność w ramach SSE, mogą korzystać z preferencyjnych warunków prowadzenia działalności.
Stopa bezrobocia w województwie podlaskim od lat utrzymuje się powyżej średniej krajowej. W sierpniu 2020 r., wg danych Głównego Urzędu Statystycznego, wskaźnik bezrobocia rejestrowanego wynosił 6,1% w Polsce, 7,7% na Podlasiu. W powiecie grajewskim aktywizacja zawodowa mieszkańców jest ważnym zadaniem Powiatowego Urzędu pracy, a bezrobocie to problem społeczny mający wpływ na dużą grupę mieszkańców. Stopa bezrobocia w sierpniu 2020 r. wyniosła tu 12,1%, w powiecie było ok. 2,1 tys. bezrobotnych.
Zgodnie ze statystykami Powiatowego Urzędu Pracy w omawianym okresie w rejestrze bezrobotnych znalazło się 1062 mieszkańców samego miasta Grajewa, w tym 546 kobiet. Liczba osób uprawnionych do pobierania zasiłku wynosiła 236 (120 kobiet).
887 grajewian było w trudnej sytuacji na rynku pracy. W strukturze wieku tych bezrobotnych przeważały osoby do 30 r.ż. – 283. Osób długotrwale bezrobotnych było w rejestrze 608.
PUP Grajewo:
Adres: ul. Strażacka 6 A, 19-200 Grajewo
E-mail: bigr@praca.gov.pl sekretariat@pupgrajewo.pl
Telefon: (86) 261-30-11.