Praca Pisz

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 312

Praca w Piszu

Pisz to jedno z miast w województwie warmińsko-mazurskim. Stanowi ośrodek administracji powiatu piskiego i siedzibę władz miejsko-wiejskiej gminy.

Pisz i okolice to tereny atrakcyjne turystycznie. Lasy, jeziora stwarzają dobre warunki do aktywnego wypoczynku.

Pisz - warmińsko-mazurskie

W strukturze branżowej miasta i gminy ważne miejsce zajmują turystyka oraz związane z nią usługi – noclegowe, gastronomiczne. Pisz jest także ośrodkiem handlu i usług, z rozwiniętym przemysłem drzewnym. To największy rynek pracy w powiecie. Należy jednak podkreślić, że region boryka się z wysoką stopą bezrobocia.

W jakich branżach znaleźć można wakaty w Piszu? Co warto wiedzieć o okolicy, szczególnie jeśli przeglądamy oferty pracy w województwie warmińsko-mazurskim?

Pisz  – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

W Piszu mieszka 19,2 tys. osób. Miasto leży w południowo-wschodniej części województwa, rozciąga się w południowo-wschodniej części Równiny Mazurskiej, na obrzeżach Puszczy Piskiej, nad rzeką Pisą wypływającą z jeziora Roś. 

Do gminy poza miastem należą 43 sołectwa. Powierzchnia gminy to 634 kilometry kwadratowe, co stanowi 48,3% powierzchni powiatu i 2,6% obszaru województwa. Pod względem powierzchni to największa gmina w Polsce. W gminie mieszka 27,7 tys. osób.

Na infrastrukturę komunikacyjną miasta składa się siatka dróg powiatowych i gminnych. Przez Pisz prowadzą także dwie drogi krajowe: DK nr 58 i DK nr 63, a także linia kolejowa relacji Olsztyn – Ełk.

Pisz leży:

 • 50 km od Łomży,
 • 52 km od Giżycka,
 • 54 km od Ełku,
 • 110 km od Olsztyna,
 • 203 km od Warszawy.

W całej gminie ważne miejsce w przekroju branżowym zajmuje turystyka. Okolica jest niezwykle malownicza, ok. połowę powierzchni gminy stanowią lasy. Puszcza Piska, czyste rzeki i jeziora, łącznie z największymi w Polsce Śniardwami, stwarzają idealne warunki do odetchnięcia od zgiełku miasta i odpoczynku na łonie natury. W gminie działają liczne hotele, ośrodki wypoczynkowe, pensjonaty i gospodarstwa agroturystyczne. Jakie atrakcje oferuje Pisz, co warto zobaczyć? Przede wszystkim w tych okolicach odnajdą się miłośnicy żeglarstwa, sportów wodnych, wędkarstwa, ale też wycieczek rowerowych czy jazdy konnej. 

Duża część miasta uległa zniszczeniom podczas II wojny światowej. Wśród zabytków, które się zachowały, są m.in. kościół p.w. św. Jana Chrzciciela, ratusz, ruiny krzyżackiego zamku w Piszu i dom królewski.

Rynek pracy, oferty pracy  – Pisz

Ze względu na dużą lesistość gmina stwarza dogodne warunki do rozwoju przemysłu drzewnego. Ten sektor generuje wiele miejsc pracy i jest reprezentowany przez producentów mebli i elementów meblarskich m.in. dla znanego szwedzkiego koncernu meblowego. W Piszu działa też największa fabryka sklejki w Polsce.

Ponadto w mieście i okolicy funkcjonują małe zakłady wytwórcze, warsztaty rzemieślnicze. Pisz to jednak przede wszystkim ośrodek handlowo-usługowy dla leśnictwa i obsługi ruchu turystycznego.

W mieście zarejestrowanych w REGON (wg stanu na koniec marca 2021 r.) jest 1858 podmiotów gospodarki narodowej. Są wśród nich jednostki różnej wielkości:

 • 1786 mikropodmiotów – zatrudniających do 9 osób bądź opartych na samozatrudnieniu,
 • 55 małych jednostek – liczących między 10 a 49 pracowników,
 • 16 średnich zakładów pracy – generujących od 50 do 249 miejsc pracy,
 • 1 duży pracodawca – z kadrą rzędu 250-999 pracowników.

W jakich branżach działa najwięcej firm w Piszu? Najliczniej reprezentowane sekcje PKD to:

 • handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle – 369 podmiotów,
 • budownictwo – 236 podmiotów,
 • działalność związana z obsługą rynku nieruchomości – 225 podmiotów,
 • pozostała działalność usługowa – 164 podmioty,
 • opieka zdrowotna i pomoc społeczna – 152 podmioty,
 • działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 142 podmioty.

Rynek pracy w województwie warmińsko-mazurskim od wielu lat cechuje się bezrobociem przewyższającym poziom krajowy. W marcu 2021 r. wskaźnik bezrobocia rejestrowanego wyliczony przez GUS dla kraju wynosił 6,4%, dla województwa natomiast – 10,5%. Powiat piski odnotował jeszcze wyższą wartość stopy bezrobocia – 15,4%. W działającym w Piszu urzędzie pracy zarejestrowanych było w tym czasie 3,1 tys. osób bezrobotnych.

Mieszkańcy wszystkich miejscowości w powiecie piskim poszukujący wsparcia w aktywizacji zawodowej mogą uzyskać je w Powiatowym Urzędzie Pracy w Piszu (adres: ul. Zagłoby 2, 12-200 Pisz).

PUP Pisz:

Adres: ul. Zagłoby 2, 12-200 Pisz
E-mail: olpi@praca.gov.pl
Telefon: 87-42-52-430.

Szukaj pracy w mieście