Praca Suwałki

Praca w Suwałkach

Postaw na Suwałki. Praca czeka tu bowiem na specjalistów z różnych dziedzin. Zróżnicowany rynek pracy, ciekawa oferta kulturalna, przyjazne warunki mieszkaniowe – to niewątpliwe atuty tej miejscowości. Czy trudno jest zdobyć pracę w Suwałkach od zaraz?

Suwałki – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Suwałki na mapie Polski znajdują się w północno-wschodniej części kraju, w województwie podlaskim.

To miasto z tradycjami, które przez wieki rozwijało się na styku kultur i różnych wpływów politycznych. Założone przez zakon kamedułów, stanowi najważniejszy ośrodek historycznej Suwalszczyzny. Suwałki otrzymały prawa miejskie z XVIII wieku z rąk Augusta II Mocnego. Należały do Wielkiego Księstwa Litewskiego, w okresie rozbiorów dostały się pod panowanie Prus, a w czasach Królestwa Kongresowego były stolicą Guberni Suwalskiej. Do reformy administracyjnej stanowiły jedno z 49 miast wojewódzkich.

Obecnie Suwałki są stolicą powiatu suwalskiego. Liczba mieszkańców miasta wynosi blisko 70 tys., a powierzchnia to 66 kilometrów kwadratowych.

Jeśli chodzi o największe atrakcje, Suwałki przyciągają przede wszystkim osoby ceniące sobie kontakt z naturą i wypoczynek na świeżym powietrzu. Mieszkańcy wypoczywają nad Zalewem Arkadia, nad przepływającą przez miejscowość rzeką Czarna Hańcza. Rozległa miejska plaża to popularne miejsce spędzania wolnego czasu dla starszych i młodszych. Warto również pamiętać, że w bezpośrednim sąsiedztwie miasta znajduje się Jezioro Wigry i malowniczy Wigierski Park Narodowy. Po relaksującym trekkingu lub wycieczce rowerowej warto zajrzeć na rynek.

Suwałki to również miejsce urodzenia Marii Konopnickiej. Od jej imienia swoją nazwę wzięło kolejne popularne miejsce na planie Suwałk, czyli Plac Marii Konopnickiej wraz z pomnikiem pisarki, a także figurkami sympatycznych krasnoludków, bohaterów baśni O krasnoludkach i o sierotce Marysi. Plac leży również na szlaku turystycznym im. Marii Konopnickiej Krasnoludki są na świecie. Do innych ciekawych miejsc należą między innymi zabytkowe budowle sakralne. Warto zwiedzić takie kościoły w Suwałkach, jak klasycystyczna konkatedra św. Aleksandra z XIX w. i ewangelicko-augsburski kościół św. Trójcy. Interesująco prezentuje się też XIX-wieczna Cerkiew Wszystkich Świętych.

Osoby zainteresowane kulturą i historią okolicy powinny zajrzeć do muzeum w Suwałkach. Cenne przedmioty, zabytki i materiały edukacyjne ujęto w kilku zbiorach tematycznych: Archeologia, Geologia, Etnografia, Sztuka i Historia. Warto na koniec dodać, że choć niektórych odstrasza pogoda w Suwałkach – miasto bywa nazywane polskim biegunem zimna – w rzeczywistości średnie temperatury powietrza nie odbiegają znacznie od tych spotykany w reszcie kraju. Miasto stwarza warunki do spokojnego życia, relaksu po pracy i przede wszystkim rozwijania się w wybranym kierunku. Warto wziąć je pod uwagę, planując karierę zawodową.

Rynek pracy, oferty pracy – Suwałki

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, w końcu kwietnia 2020 r. w Powiatowym Urzędzie Pracy w Suwałkach zarejestrowanych było około 1,8 tys. osób. Stopa bezrobocia wyniosła 6,1%, a więc była zbliżona do wartości dla całej Polski (5,8%) oraz wyraźnie niższa od wskaźnika bezrobocia dla województwa podlaskiego (7,4%).

W Suwałkach oferty pracy czekają na dużą grupę przedstawicieli tak zwanych zawodów deficytowych. Są to profesje, które – zgodnie z ogólnopolskim badaniem Barometr zawodów – cechują się największym zgłaszanym zapotrzebowaniem wśród pracodawców w danym regionie. W Suwałkach w 2020 r. zanotowano aż 30 grup takich zawodów. Tutejsze firmy poszukują w szczególności osób gotowych do podjęcia pracy w budownictwie, w branży motoryzacyjnej czy IT. Brakuje pracowników służby zdrowia, nauczycieli szkół specjalnych, jak i pracowników produkcji oraz służb mundurowych. Wyraźny deficyt kadry zaobserwowano także w usługach – wciąż za mało jest w Suwałkach szefów kuchni i kucharzy, a także fryzjerów. Warto dodać, że najmniejsze szanse na zatrudnienie mają osoby zainteresowane pracą biurową i administracyjną, ale też pedagodzy, ekonomiści i rolnicy.

Suwałki są zróżnicowane gospodarczo, jednak ważną rolę odgrywa tutaj przemysł – przede wszystkim budowlany, drzewny i przetwórstwa spożywczego. Z uwagi na atrakcyjne usytuowanie przy granicy z trzema państwami – Białorusią, Litwą i Rosją (Obwód Kaliningradzki), tutejsi inwestorzy eksportują towary na rynek wschodni. Przedsiębiorców wspierają liczne instytucje, przede wszystkim Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Park Naukowo-Technologiczny Polska-Wschód w Suwałkach, Stowarzyszenie Samorządów Polskich Euroregionu „Niemen” i inne organizacje. W rozwoju w zakresie usług turystycznych pomaga na przykład Suwalska Izba Rolniczo-Turystyczna.

Lokalne przedsiębiorstwa zdobywają krajowe i międzynarodowe nagrody, niektóre posługują się prestiżowymi certyfikatami ISO. Zgodnie z rejestrem REGON w maju 2020 r. w samym mieście zarejestrowanych było 7093 podmiotów gospodarki narodowej, w tym 54 średniej wielkości i 3 dużej (jedno z nich zatrudnia ponad 999 osób).

Szanse na rozwój kariery są znaczne. Warto zgłosić się do miejscowego PUP-u i samodzielnie przeglądać oferty pracy. Suwałki i okolice to jednak nie tylko życie zawodowe, ale też atrakcyjne miejsce do życia. Dlaczego? Decydują o tym otoczenie zabytków, zieleni, różnorodna oferta kulturalno-rozrywkowa, jak i inwestycje miasta mające na celu poprawę jakości życia.

PUP Suwałki:

Adres: Tadeusza Kościuszki 71a, 16-400 Suwałki
E-mail: jbielous@pup.suwalki.pl