Praca Brzeziny

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 356

Praca w Brzezinach

Miasto i gmina Brzeziny leżą w województwie łódzkim, około 20 km w kierunku wschodnim od Łodzi. To siedziba powiatu ulokowana w dolinie rzeki Mrożycy i nieopodal Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich. Co poza walorami przyrodniczymi ma do zaoferowania miasto Brzeziny i jego najbliższa okolica? Jak wygląda tutejszy rynek pracy? Czy to miejsce przyjazne mieszkańcom, otwarte na inwestorów i turystów?

Brzeziny – liczba mieszkańców, położenie, atrakcje

Powiat Brzeziny sąsiaduje z powiatami: łowickim, skierniewickim, tomaszowskim, łódzkim wschodnim oraz zgierskim. Miasto zamieszkuje 12,5 tys. osób, a jego powierzchnia obejmuje około 21 km². Gęstość zaludnienia wynosi 579 osób na km². Nie jest to zatem duża miejscowość. Tablice rejestracyjne brzezińskich pojazdów rozpoczynają się (od 2020 r.) od liter EBR. W mieście obowiązuje kod pocztowy 95-060 i strefa numeracyjna 46.

Brzeziny leżą w centralnej części kraju, a mieszkańcy mogą korzystać z rozbudowanej sieci drogowej. Przez miasto biegnie jedna droga krajowa – nr 72 z Turka przez Uniejów, Łódź, Brzeziny właśnie, do Rawy Mazowieckiej, a także trzy drogi wojewódzkie: nr 704 (z Jamna, przez Kołacin do Brzezin), nr 708 (z Ozorkowa do Brzezin) oraz 715 na linii Brzeziny, Budziszewice, Ujazd. Najbliższe międzynarodowe lotnisko – Port Lotniczy Łódź im. Władysława Reymonta – jest oddalone od Brzezin o 30 km.

Historia miejscowości jest złożona i długa. Lokację miejską nadano Brzezinom w XIV w. Przez wieki była to osada targowa, leżąca na szlaku handlowym, a także ośrodek włókienniczy i piwowarski. W XVI w. wytyczono śródmieście z odchodzącymi od niego ulicami.

Jakie ślady historii można dziś znaleźć w mieście? Przede wszystkim jest nim układ urbanistyczny z rynkiem z czasów średniowiecza – dzisiejszy Plac Jana Pawła II – wraz z neorenesansowymi kamienicami. W pałacyku w stylu angielskich pałacyków myśliwskich z XIX w. mieści się dziś Muzeum Regionalne w Brzezinach. Zabytkowe są także znajdujące się w Brzezinach Kościół Podwyższenia Świętego Krzyża wzniesiony w stylu gotyckim, barokowy Kościół św. Ducha i drewniany Kościół pw. św. Anny z XVIII w., a także Zespół klasztoru Reformatów.

W Brzezinach atrakcje turystyczne to nie tylko zabytki. Jak zostało wspomniane na wstępie, sporo tu terenów zielonych, sprzyjających rekreacji na łonie przyrody. Na północy od centrum miasta oraz na terenie doliny rzeki Mrożycy znajdują się kompleksy leśne. Brzezinianie mogą też rozwijać swoje różnorodne sportowe pasje. W mieście działa Centrum Kultury Fizycznej, jest tutaj wybór obiektów sportowych – kryta pływalnia, stadion miejski, boiska. Z kolei o kulturę w mieście dbają, poza wspomnianym wyżej muzeum regionalnym, także Centrum Promocji i Kultury oraz miejska biblioteka. CPiK zajmuje się organizacją imprez otwartych jak np. Dni Brzezin, warsztaty muzyczne czy dożynki.

Rynek pracy, oferty pracy – Brzeziny

Miasto leży w granicach Aglomeracji Łódzkiej, a także obszaru metropolitalnego Łodzi. Czy zatem w związku z rozbudowaną infrastrukturą drogową i sąsiedztwem atrakcyjnej biznesowo Łodzi Brzeziny są popularnym wyborem wśród przedsiębiorców? W obrębie miasta działa 1419 podmiotów gospodarki narodowej (rejestr REGON, stan na 31.05.2020 r.). Zdecydowana większość z nich zajmuje się handlem hurtowym i detalicznym lub naprawą pojazdów samochodowych. Popularne branże to także przetwórstwo przemysłowe, usługi, budownictwo oraz działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, a także opieka zdrowotna i pomoc społeczna. Ze wszystkich zarejestrowanych w mieście podmiotów 1355 to mikrojednostki. 60 pracodawców zatrudnia między 10 a 49 osób. Stan zatrudnienia w przedziale 50-249 zadeklarowały 3 podmioty, a jeden zapewnia 250-999 miejsc pracy.

Powiatowy Urząd Pracy Brzeziny w maju 2020 r. odnotowywał 0,9 tys. osób bezrobotnych. Stopa bezrobocia dla powiatu jest wyższa niż w województwie łódzkim, wynosi 7,5%, a wojewódzka średnia to 6,0%. Także w obrębie kraju stopa bezrobocia w tym okresie przyjęła wartość 6%.

Nie oznacza to jednak, że lokalny rynek pracy jest zamknięty na poszukujące zatrudnienia osoby. Jak wynika z badania Barometr zawodów 2020 r., w powiecie brzezińskim dostrzegalny przez pracodawców jest deficyt 11 grup zawodów. Należą do nich: elektryk, elektromechanik i elektromonter, mechanik, kierowcy autobusów, samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, krawiec oraz pracownik produkcji odzieży, magazynier, operator i mechanik sprzętu do robót ziemnych, monter konstrukcji metalowych. W Brzezinach koło Łodzi pracę powinni znaleźć także masarze i przetwórcy ryb, kucharze oraz opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej. Jak widać, zawody deficytowe w powiecie wymagają głównie wykształcenia zawodowego bądź technicznego i często także aktualnych uprawnień oraz ukończonych kursów. Wielu brzezinian podejmuje też zatrudnienie w samej Łodzi bądź którymś z jej satelickich miast.

PUP Brzeziny

Adres: ul. Sienkiewicza 11, 95-060 Brzeziny

E-mail: lobr@praca.gov.pl; sekretariat@pup-brzeziny.pl

Telefon: 46 874 25 23; 46 833 21 70.

Szukaj pracy w mieście