Praca Tychowo

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 322

Praca w Tychowie

Tychowo to miasteczko w północnej części Polski, oddalone o około 45 kilometrów od Bałtyku. Znajduje się w województwie zachodniopomorskim, powiecie białogardzkim, na południe od Koszalina i na północny-zachód od Szczecinka. 

Tychowo przez wieki rozwijało się jako wieś – status miasta uzyskało dopiero w 2010 roku. Znajduje się tu kilka ciekawych zabytków. Nie zachował się pałac rodziny von Kleist, niemniej wciąż można pospacerować po parku pałacowym z XVIII wieku. Znajdziemy w nim liczne stare drzewa, w tym wiele ponadstuletnich. Warto odwiedzić także kościół pw. MB Wspomożenia Wiernych, należący do rzymskokatolickiej parafii w Tychowie. Ciekawostką miasta jest największy w Polsce głaz narzutowy – Trygław.

Tychowo - atrakcje turystyczne

 Miasteczko jest przyjazne, życie w nim toczy się spokojnie. Czy trudno o znalezienie w Tychowie pracy? Czytaj dalej i zapoznaj się z najważniejszymi społeczno-gospodarczymi informacjami dotyczącymi Tychowa. 

Tychowo – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Jak wspomniano na wstępie, miasto Tychowo znajduje się w powiecie białogardzkim. To jeden z trzech ośrodków miejskich tego powiatu, obok Białogardu (siedziby starostwa powiatowego) i Karlina. Odległość między Tychowem a Białogardem wynosi około 21 kilometrów, a do Karlina jest z miasteczka 29 kilometrów. 

Komunikację z Tychowem zapewniają drogi wojewódzkie nr 167 i 169, a także trasy lokalne. W odległości nieco ponad 20 kilometrów od miasta przebiega krajowa 11, łącząca Koszalin z Poznaniem.

Tychowo to małe miasto – zajmuje powierzchnię zaledwie 3,96 kilometra kwadratowego. Liczba mieszkańców także nie jest duża – wynosi 2,5 tys. osób. 

 • Tychowo (zachodniopomorskie):
  numer kierunkowy – (+48) 94,
  kod pocztowy – 78-220.

Znajduje się tu siedziba władz miejsko-wiejskiej gminy Tychowo.

 • Urząd Miejski w Tychowie
  Adres: ul. Bobolicka 17, 78-220 Tychowo
  Telefon: 94 311 51 30

Tychowa nie można mylić z innymi miejscowościami o tej samej nazwie. Dwie wsie Tychowo również leżą w województwie zachodniopomorskim – w powiatach sławieńskim i stargardzkim. 

Do dyspozycji mieszkańców Tychowa są placówki kulturalne i sportowe – jak Gminny Ośrodek Kultury w Tychowie, Biblioteka Publiczna Gminy im. L. Szenwelda, Muzeum Zimnej Wojny (we wsi Podborsko, gmina Tychowo), hala sportowa, boiska. Do spacerów, wycieczek krajoznawczych zachęca zielona okolica – przez Tychowo wiodą dwa szlaki turystyczne – Solny oraz im. Józefa Chrząszczyńskiego.

Miasteczko stanowi mały ośrodek gospodarczy. Rozwijają się tu przede wszystkim handel i usługi, a także budownictwo. W Tychowie działalność prowadzą także producenci mebli, ryb wędzonych, czarnego czosnku i inni. 

Zgodnie z rejestrem REGON (stan na koniec grudnia 2020 r.) funkcjonuje tu 220 podmiotów gospodarki narodowej, w tym:

 • 3 średniej wielkości (50-249 pracowników),
 • 12 małych (10-49 pracowników), 
 • 205 mikro (0-9 pracowników). 

Ani w mieście, ani w obrębie całej gminy nie ma dużych zakładów pracy. 

W Tychowie najwięcej podmiotów zajmuje się:

 • handlem lub naprawą pojazdów samochodowych – 16,4% wszystkich jednostek,
 • budownictwem – 14,5%,
 • przetwórstwem przemysłowym – 11,8%.

Rynek pracy, oferty pracy – Tychowo

Lokalny rynek pracy jest mały, dlatego część tychowian decyduje się na zatrudnienie w okolicznych miejscowościach. Osoby szukające posady mogą liczyć na wsparcie Powiatowego Urzędu Pracy w Białogardzie:

 • PUP Białogard
  Adres: ul. Świdwińska 21a, 78-200 Białogard
  Telefon: 94 311 31 00

W grudniu 2020 r. stopa bezrobocia w powiecie białogardzkim jest wysoka – zgodnie z danymi GUS, grudzień 2020 r. – wyniosła 18,5%. Dla porównania, w woj. zachodniopomorskim bezrobocie było na poziomie 8,3%, a średnia ogólnopolska – 6,2%.

Szukając w Tychowie pracy, warto sprawdzić listę zawodów deficytowych w powiecie, opublikowaną w ramach badania Barometr zawodów. W 2021 r. w powiecie białogardzkim brakuje:

 • pracowników budownictwa, planowania przestrzennego – brukarzy, geodetów i kartografów, monterów instalacji budowlanych, murarzy i tynkarzy, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, pracowników robót wykończeniowych w budownictwie, robotników budowlanych, 
 • pracowników motoryzacji, branży maszynowej i innej produkcji przemysłowej – elektryków, elektromechaników i elektromonterów, masarzy i przetwórców ryb, mechaników pojazdów samochodowych, monterów maszyn i urządzeń, operatorów obrabiarek skrawających, operatorów urządzeń dźwigowo-transportowych, robotników obróbki drewna i stolarzy, spawaczy, ślusarzy, tapicerów, 
 • pracowników gastronomii – cukierników, kucharzy, piekarzy, pomocy kuchennych, 
 • pracowników transportu – kierowców autobusów, kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, krawców i pracowników produkcji odzieży, magazynierów, 
 • nauczycieli, pracowników opieki społecznej – nauczycieli języków obcych i lektorów, nauczycieli nauczania początkowego, nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących, nauczycieli przedszkoli, nauczycieli szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, opiekunów osoby starszej lub niepełnosprawnej, pracowników socjalnych, psychologów i psychoterapeutów, 
 • innych pracowników – pracowników ds. rachunkowości i księgowości, operatorów maszyn rolniczych i ogrodniczych, pracowników ds. ochrony środowiska i bhp, pracowników ochrony fizycznej, pracowników poligraficznych, robotników leśnych, specjalistów ds. zarządzania zasobami ludzkimi i rekrutacji.

Szukaj pracy w mieście