Praca Koszalin
Koszalina na mapie należy szukać tuż przy linii brzegowej Bałtyku, w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim. Miasto wciąż się rozwija, przyciągając inwestorów poszukujących dogodnych warunków do prowadzenia biznesu, pracowników migrujących po lepszą pracę i turystów, którzy szukają tu odpoczynku oraz niezapomnianych wrażeń. Co im wszystkim ma do zaoferowania miasto? Kto z łatwością znajdzie oferty w Koszalinie? W co się tutaj inwestuje i jak można spędzić czas po godzinach?
Jeśli chodzi o podstawowe dane liczbowe charakteryzujące Koszalin, liczba mieszkańców wynosi ponad 107 300 osób, a gęstość zaludnienia to 1091 osób na km2. Prawie 60% mieszkańców jest w wieku produkcyjnym. Powierzchnia Koszalina zajmuje 98 km2, to drugie pod względem wielkości miasto Pomorza Zachodniego.
Koszalin to zielone miasto. Parki, lasy i zieleńce – jak Park im Książąt Pomorskich, Las Bukowy czy Las na Górze Chełmskiej – zajmują 40% jego powierzchni. Odpoczynek na łonie przyrody, sport i rekreacja na świeżym powietrzu to aktywności, których koszalinianom nie brakuje. Sięgającą XIX w. historię miasta odzwierciedlają zabytki Koszalina, znajdujące się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. Zabytkowe są Katedra Niepokalanego Poczęcia NMP wzniesiona w 1333 r., XV-wieczny Domek Kata, Kaplica św. Gertrudy, Młyn i Pałac Młynarza, stacja kolejki wąskotorowej, widokowa wieża na Górze Chełmskiej, Park Miejski im. Książąt Pomorskich, kościoły, wille, domy i wiele więcej. Park Miejski im. Książąt Pomorskich. W rejestrze zabytków znajduje się także cały staromiejski rynek w Koszalinie. Co więcej, w mieście prężnie działają instytucje kultury, takie jak filharmonia w Koszalinie, teatry, kina, amfiteatr i muzea.
Koszalin jest jednym z większych centrów gospodarczych regionu. Sprzyja temu rozbudowana sieć dróg w bliskim sąsiedztwie: drogi krajowej nr 6 na linii Szczecin – Gdańsk oraz nr 11, łączącej Górny Śląsk z Poznaniem i Kołobrzegiem. W pobliżu znajduje się także węzeł drogi ekspresowej S6 i miejskiej obwodnicy, która łączy drogę krajową nr 11 z międzynarodową E-28 (Berlin-Kaliningrad). Kolejny atut komunikacyjny Koszalina to niedaleka odległość od portów morskich – w Darłowie – 38 km oraz w Kołobrzegu – 45 km. W mieście działa też kolej, a najbliższe lotnisko znajduje się w odległości 115 km (Port Lotniczy Szczecin-Goleniów im. NSZZ „Solidarność”).
Rynek pracy Koszalin
Atutami Koszalina są przyjazna przedsiębiorczości polityka miasta i działające w nim instytucje otoczenia biznesu, do których zaliczają się Fundacja Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości (CIP), Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., Izba Przemysłowo-Handlowa, Północna Izba Gospodarcza w Koszalinie, Koszaliński Inkubator Przedsiębiorczości Sp. z o. o., Centrum Biznesu, Fundusz Rozwoju Przedsiębiorczości. Miasto przyciąga inwestorów także dostępnością uzbrojonych terenów i działek, które czekają na zagospodarowanie pod hale przemysłowe, magazyny, lokale usługowe i zabudowę mieszkaniową.
Koszalin objęty jest Podstrefą Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, zatem przedsiębiorcy mogą korzystać z preferencyjnych warunków prowadzenia biznesu, zwolnień podatkowych. W obrębie SSE działają w Koszalinie firmy reprezentujące, w tym przemysł elektromaszynowy, drzewny, logistykę i dystrybucję, branżę tworzyw sztucznych, badania i rozwój nowych technologii (np. inteligentne systemy przechowywania). Dużą rolę na lokalnym rynku ogrywają też przedsiębiorstwa sektora spożywczego oraz firmy handlowe i usługowe.
Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie, stopa bezrobocia w maju 2020 r. w Koszalinie wyniosła 5,7%, co stanowi wartość mniejszą niż w całym województwie (8,0%). W mieście zarejestrowanych było 2940 osób, w tym 1458 kobiet. Bezrobocie nie odbiega więc od krajowego, a praca w Koszalinie i okolicach jest dostępna dla przedstawicieli wielu profesji.
Aktualne oferty pracy w Koszalinie
Eksperci rynku pracy w badaniu Barometr zawodów prognozowali, że w 2020 r. deficyt zawodów w Koszalinie będzie dotyczył zwłaszcza pracowników branży budowlanej i gastronomii, operatorów maszyn w produkcji, kierowców, nauczycieli, pracowników przetwórstwa spożywczego, masarzy i przetwórców ryb, krawców, spedytorów i logistyków, psychologów, psychoterapeutów i innych.
Jak widać, praca w Koszalinie od zaraz czeka przede wszystkim na osoby z wykształceniem technicznym bądź zawodowym, jednak specjaliści z dyplomem wyższych uczelni także mają szansę na zatrudnienie, zawodów z nieco mniejszym deficytem na tutejszym rynku jest wiele. Młodzi ludzie, których interesuje praca dla studenta w Koszalinie, również mogą znaleźć pracodawcę, który spełni ich oczekiwania. Choć miasto nie jest dużym ośrodkiem akademickim, działają tu szkoły wyższe, także publiczne – wśród nich tutejsza Politechnika i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie – oraz zamiejscowe wydziały polskich uczelni.
W samym Koszalinie zgodnie z rejestrem REGON działają 17 684 podmioty. Oczywiście najwięcej wśród nich jest firm mikro, zatrudniających do 9 osób – 17 171 (97,1%). Od 250 do 999 pracowników ma 18 przedsiębiorstw, a 1000 i więcej osób znajduje zatrudnienie w 2 podmiotach (dane na 31.05.2020 r.). W mieście zdecydowały się zainwestować duże firmy z zagranicznym kapitałem, np. z Danii, Szwecji, Szwajcarii, Niemiec i Portugalii.
Najnowsze oferty pracy Koszalin
Aktualne ogłoszenia dotyczące posady w Koszalinie można znaleźć między innymi na stronach internetowych firm zlokalizowanych w mieście, w serwisach rekrutacyjnych, takich jak Praca.pl. Nasz portal proponuje Ci kompleksową pomoc w znalezieniu najlepszego miejsca pracy, odpowiadającego Twoim preferencjom, niezależnie, czy chcesz pracować w e-commerce, jako mechanik, magazynier czy na każdym innym stanowisku pracy. Znajdziesz tu wysokie jakościowo ogłoszenia z wyczerpującymi opisami stanowisk. Możesz sprawdzić, kim są pracodawcy, w jakiego rodzaju działalności się specjalizują, oraz nawiązywać z nimi kontakt za pośrednictwem portalu. Na Praca.pl masz możliwość aplikowania na wybraną posadę dosłownie jednym kliknięciem. Jako zalogowany użytkownik będziesz śledzić historię swoich rekrutacji i zarządzać nimi, możesz też wykorzystać takie narzędzia jak Job Alert, Kalkulator Wynagrodzeń brutto-netto czy Kreator CV. Praca.pl to bezpieczny portal, dba o odpowiednie przetwarzanie danych osobowych i weryfikację ogłoszeniodawców.
Gdzie jeszcze możesz zaaplikować na wymarzoną posadę? Warto sprawdzać anonse na portalach społecznościowych oraz śledzić ogłoszenia zamieszczane na lokalnych stronach internetowych oraz w prasie lokalnej.
Rekrutacja w Koszalinie – co trzeba wiedzieć
W czasie rekrutacji do pracy ważne jest przede wszystkim przygotowanie odpowiedniego CV oraz listu motywacyjnego, które pozwolą wyróżnić się spośród innych kandydatów. Pracodawcy najczęściej cenią osoby z doświadczeniem w danej branży oraz posiadające niezbędne kwalifikacje i umiejętności. Ważne są także cechy takie jak samodzielność, umiejętność pracy w zespole, komunikatywność oraz chęć rozwoju i poszerzania swoich umiejętności. Przed rozmową kwalifikacyjną warto również dokładnie zapoznać się z ofertą oraz z profilem firmy, aby lepiej przygotować się do pytań zadawanych przez pracodawcę.
Praca zdalna Koszalin
W Koszalinie można znaleźć wiele ofert dotyczcych pracy w trybie home office lub hybrydowym. Najczęściej takie ogłoszenia pojawiają się w firmach z branży IT, marketingowej, finansowej oraz w administracji publicznej. Do poszukiwanych zawodów związanych z pracą na home office lub hybrydowo należą m.in.:
- specjalista IT – osoba zajmująca się projektowaniem, programowaniem i naprawą aplikacji, tworzeniem stron internetowych, dbaniem o bezpieczeństwo informatyczne w firmie. Zdalnie pracują też zwykle testerzy oprogramowania, zaś hybrydowo osoby przeprowadzające modernizację systemów i wdrażanie nowych rozwiązań technologicznych (często przeprowadzają szkolenia w siedzibie firmy);
- specjalista do spraw marketingu internetowego – osoba odpowiedzialna za prowadzenie działań marketingowych w sieci, przygotowywanie strategii marketingowych oraz kampanii reklamowych online. W zakresie obowiązków jest najczęściej realizacja celów marketingowych, prowadzenie ewidencji i analizy kampanii;
- pracownik obsługi klienta i sprzedaży – przedstawiciel handlowy, doradca, osoba zajmująca się obsługą klienta w trybie zdalnym, poprzez kanały internetowe i telefoniczne. W przypadku opiekuna klienta w zakresie obowiązków aktywne pozyskiwanie nowych klientów, utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami. Do osoby zajmującej się e-commerce / handlem online należy bieżąca obsługa sklepu internetowego, osiąganie celów sprzedażowych;
- księgowy/księgowa – osoba odpowiedzialna za prowadzenie księgowości firmy, rozliczanie podatków oraz przygotowywanie raportów finansowych;
- pracownik administracyjny – osoba zajmująca się obsługą biura, przyjmowaniem telefonów, korespondencją, organizacją spotkań, planowaniem działań firmy z wykorzystaniem ERP lub innego oprogramowania, a także pracująca zdalnie w trybie hybrydowym.
Oferty pracy w trybie home office lub hybrydowym w Koszalinie można znaleźć w serwisach internetowych z ofertami pracy oraz na stronach internetowych firm z różnych branż.
Praca fizyczna Koszalin: pracownik produkcji, elektryk, monter
W Koszalinie można znaleźć wiele ofert pracy fizycznej. Najczęściej takie stanowiska są związane z produkcją, budownictwem, przemysłem spożywczym, energetycznym i grzewczym, logistyką czy obsługą maszyn. Do poszukiwanych zawodów związanych z pracą fizyczną należą chociażby:
- konstruktor / monter – osoba zajmująca się montażem i demontażem różnego rodzaju konstrukcji i urządzeń, np. urządzeń pomiarowych, części zamiennych maszyn, instalacji sanitarnych;
- pracownik magazynu – osoba odpowiedzialna za przyjmowanie, rozładunek, składowanie i wysyłkę towarów;
- pracownik budowlany – osoba pracująca na placu budowy przy wykonywaniu różnych prac, takich jak murarstwo, tynkowanie, malowanie, montaż instalacji. Notuje się wysokie zapotrzebowanie i na kierowników budowy, pomocników odpowiedzialnych np. za tworzenie dokumentacji powykonawczej na powierzonym terenie, jak i budowlańców niższego szczebla, w szczególności monterów konstrukcji stalowych i osób z uprawnieniami do obsługi maszyn budowlanych;
- pracownik produkcji – osoba pracująca w fabryce przy linii produkcyjnej różnych produktów, np. mebli, elementów samochodowych, opakowań. Osoby na wyższych stanowiskach są odpowiedzialne za tworzenie dokumentacji produkcyjnej, programowanie maszyn CNC, zarządzanie zespołem, a pracownicy niższego szczebla wykonują prace typowo fizyczne z wykorzystaniem różnych maszyn, np. obrabiarek skrawających, maszyn do produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych i innych surowców;
- kierowca – osoba posiadająca prawo jazdy właściwej kategorii (np. C+E) i doświadczenie w prowadzeniu samochodu dostawczego lub ciężarowego.
Do pracy fizycznej można także zaliczyć posady związane z przyjmowaniem towaru i układaniem go na półkach w dyskontach, sklepach i hurtowniach, pracę na kasach i jako osoby sprzątające.
Praca biurowa Koszalin: doradca klienta, specjalista ds. księgowych, menedżer
W Koszalinie wiele przedsiębiorstw i różnego rodzaju instytucji, urzędów oferuje pracę w biurze. Do najczęściej poszukiwanych zawodów należą m.in.:
- asystentka biura – osoba zajmująca się obsługą biura firmy i biura zarządu, przyjmowaniem telefonów, korespondencją, organizacją spotkań i podróży służbowych;
- specjalista do spraw kadr i płac – osoba odpowiedzialna za prowadzenie dokumentacji pracowniczej, przygotowywanie list płac, rozliczanie czasu pracy, a także za sprawy związane z ubezpieczeniami społecznymi i zdrowotnymi;
- specjalista administracyjny – również zajmuje się organizacją pracy biura, przygotowywaniem raportów i prezentacji, dbaniem o stan dokumentacji i archiwizację dokumentów;
- specjalista do spraw sprzedaży i marketingu – prowadzi działania marketingowe, przygotowuje materiały promocyjne i prezentacje multimedialne, dba o właściwy kontakt z klientami, szczególnie korporacyjnymi;
- analityk finansowy – osoba zajmująca się analizą wyników finansowych przedsiębiorstwa, przygotowywaniem prognoz i raportów, najczęściej to jeden z członków zespołu doradców w firmie, opracowujących i analizujących plany finansowe.
Koszalin praca dla studenta i ucznia
Studenci i uczniowie w Koszalinie mogą zdobyć różnego rodzaju prace, zarówno sezonowe, jak i stałe. Najczęściej są to prace w sklepach, lokalach gastronomicznych, kawiarniach, kinach, centrach handlowych, a także prace biurowe, takie jak praca w call center.
W czasie rekrutacji młodzi ludzie powinni pamiętać, że często wymaga się od nich elastyczności w godzinach pracy. Pracodawcy szukają osób, które są w stanie pracować w dni wolne od zajęć szkolnych lub studenckich. Ważne jest także, aby przed podpisaniem umowy zastanowić się, czy praca ta nie będzie kolidować z obowiązkami szkolnymi lub na uczelni.
W czasie rozmowy kwalifikacyjnej warto zadbać o dobrą prezencję i pozytywne nastawienie, ponieważ w wielu branżach, takich jak obsługa klienta, ważna jest komunikatywność i pozytywne nastawienie do innych osób. Warto także przygotować dobrze napisane CV oraz list motywacyjny, które pozwolą wyróżnić się spośród innych kandydatów.
Powiatowy Urząd Pracy w Koszalinie
PUP w Koszalinie pomaga bezrobotnym w różnorodny sposób. Instytucja ta oferuje wsparcie w poszukiwaniu etatu poprzez prowadzenie bazy danych ofert oraz organizowanie szkoleń, warsztatów czy spotkań informacyjnych dla bezrobotnych. Urząd proponuje także usługi doradcze w zakresie poszukiwania pracy, przygotowania dokumentów aplikacyjnych i wytyczania ścieżki kariery. Dodatkowo prowadzi programy finansowe, takie jak refundacja kosztów dojazdu do pracy czy pokrycie kosztów szkolenia. Dofinansowanie tego typu ma na celu ułatwienie powrotu bezrobotnych na rynek pracy. W sytuacjach trudnych, jak np. utrata zatrudnienia, urząd oferuje także programy wsparcia socjalnego, takie jak zasiłki dla bezrobotnych czy programy aktywizacyjne.
W ramach swoich działań, urząd pracy stara się przede wszystkim pomóc bezrobotnym w znalezieniu posady oraz zapewnić im wsparcie finansowe i socjalne w czasie trudów bezrobocia.
PUP Koszalin
- Adres: ul. Racławicka 13, 75-620 Koszalin
- E-mail: szko@praca.gov.pl
- Telefon: 94 34 55 700
Praca w Koszalinie – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:
-
W jakim zawodzie zarabia się najwięcej w Koszalinie?
W Koszalinie najwyższe zarobki są zwykle w branżach związanych z IT, finansami i inżynierią. Osoby na stanowiskach programistów, architektów sieci, inżynierów czy specjalistów do spraw bezpieczeństwa cyfrowego mogą liczyć na wypłaty znacznie przekraczające średnią krajową. Wysokie zarobki przeważnie mają także menadżerowie, dyrektorzy i kierownicy wyższego szczebla, zwłaszcza w dużych korporacjach i międzynarodowych firmach. Innymi zawodami, w których można zarabiać dobrze w Koszalinie, są m.in. specjaliści do spraw finansowych, prawnicy, lekarze i inżynierowie budownictwa.
-
Jakie jest średnie wynagrodzenie w Koszalinie?
Według danych GUS z 2021 roku średnie wynagrodzenie brutto w Koszalinie wynosiło około 5125 złotych miesięcznie. W przypadku kobiet średnie wynagrodzenie wynosiło około 4648 złotych, a mężczyzn - około 5707 złotych miesięcznie.
-
Praca od zaraz w Koszalinie – gdzie szukać ofert?
Ogłoszenia z Koszalina znajdują się przede wszystkim na Praca.pl. Oprócz tego warto zajrzeć na strony internetowe firm, które nas interesują. Innym sposobem jest skorzystanie z usług agencji pracy tymczasowej, które posiadają swoje punkty w Koszalinie. Warto również śledzić lokalne media, takie jak gazety czy portale informacyjne.
-
Gdzie pracować zdalnie w Koszalinie?
W Koszalinie jest wiele zawodów, które umożliwiają pracę zdalną. Są to przede wszystkim profesje związane z IT, takie jak programiści, web developerzy czy projektanci graficzni. Ponadto, wiele przedsiębiorstw z branży marketingowej i reklamowej oferuje możliwość pracy w home office. Taką sposobność mają chociażby copywriterzy i specjaliści do spraw social media. Wśród innych zawodów, w których możliwa jest praca zdalna, można wymienić tłumaczy, analityków biznesowych, księgowych, czy też specjalistów HR.