Praca Wałcz Najnowsze oferty pracy: 30

Praca w Wałczu

Wałcz (zachodniopomorskie) – położenie, dojazd, ludność

Wałcz to centralny ośrodek powiatu wałeckiego. Innymi miastami w powiecie są Człopa, Mirosławiec oraz Tuczno. Miasteczka te znajdują się w promieniu 35 kilometrów od Wałcza. 

Niedaleko stąd położone są też na przykład Piła (dystans między Wałczem a Piłą to około 25 kilometrów), Złotów (45 kilometrów), Trzcianka (29 kilometrów), Mirosławiec (29 kilometrów), Czaplinek (38 kilometrów). Najbliższymi miastami wojewódzkimi są Poznań i Bydgoszcze – oddalone od Wałcza o około 113 kilometrów. Stolica Pomorza Zachodniego – Szczecin – jest dalej, w odległości 146 kilometrów. 

Liczba mieszkańców Wałcza wynosi około 25,8 tys. osób. Powierzchnia miasta to 38,17 kilometra kwadratowego. Obowiązują tu numer kierunkowy (+48) 67 i kod pocztowy 78-600. Pojazdy z powiatu wałeckiego można rozpoznać po literach ZWA na tablicach rejestracyjnych. 

W Wałczu mieszczą się takie instytucje pożytku publicznego jak Urząd Miasta Wałcz, Urząd Gminy Wałcz, Starostwo Powiatowe, Powiatowy Urząd Pracy w Wałczu. 

Wałcz – profil gospodarczy

Miejscowość ma duży potencjał turystyczny, który jest częściowo wykorzystywany. Rozwija się w Wałczu agroturystyka, turystyka, działają tu hotele, pensjonaty, obiekty gastronomiczne, wypożyczalnie kajaków i innego sprzętu sportowego. Miasteczko pełni także funkcję centralnego ośrodka handlowo-usługowego dla gminy i powiatu. Jeśli chodzi o przemysł, funkcjonują zakłady z branż drzewnej i meblowej, działają producenci odzieży myśliwskiej, soków i syropów, profili aluminiowych, grzejników, wyrobów hutniczych. W Wałczu znajdują się też Polskie Zakłady Zbożowe. 

W mieście prowadzi działalność łącznie 3373 podmiotów gospodarki narodowej, w tym:

  • 1 bardzo duże zatrudniające co najmniej 1000 osób (sektor publiczny),
  • 1 duże o stanie zatrudnienia rzędu 250-999 pracowników (sektor publiczny), 
  • 26 średnich z 50-249 miejscami pracy (15 z sektora publicznego), 
  • 79 małych z liczbą 10-49 pracowników (21 z sektora publicznego), 
  • 3266 mikro zatrudniających 0-9 osób (121 z sektora publicznego). 

Praca w Wałczu i okolicy – możliwości

Stopa bezrobocia w powiecie wałeckim w grudniu 2020 r. wynosiła 9,7%, a zatem nieco przewyższała wskaźnik wojewódzki – 8,3%. W jakich branżach najłatwiej o etat? Pomóc odpowiedzieć na to pytanie i zarazem ocenić swoje szanse na lokalnym rynku pracy może badanie Barometr zawodów. Jest to prognoza wykonywana na polecenie resortu pracy, ukazująca zapotrzebowanie na pracowników w poszczególnych powiatach i województwach. 

W 2021 r. w powiecie wałeckim w deficycie są pracownicy budowlanki (dekarze i blacharze budowlani, inżynierowie budownictwa, kierownicy budowy, murarze i tynkarze, operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy budowlani). 

Zapotrzebowanie notuje się w produkcji przemysłowej – np. w branży elektromaszynowej, motoryzacji, gdzie poszukiwani są elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, mechanicy maszyn i urządzeń, mechanicy pojazdów samochodowych, spawacze. 

Niedobór kadry zgłaszają placówki budżetowe – szkoły, zakłady opieki zdrowotnej, służby mundurowe. Na liście zawodów deficytowych znajdują się farmaceuci, lekarze, nauczyciele języków obcych i lektorzy, nauczyciele nauczania początkowego, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, nauczyciele przedszkoli, pielęgniarki i położne, pracownicy służb mundurowych, ratownicy medyczni. 

Nie powinno być także dużych trudności w znalezieniu pracy w transporcie – jako kierowca autobusu, ciężarówki, magazynier. 

W powiecie wałeckim ponadto brakuje specjalistów branży finansowej – pracowników ds. rachunkowości i księgowości, w tym również ze znajomością języków obcych, a także samodzielnych księgowych. 

Lista zawodów deficytowych jest dłuższa – są na niej także takie zawody jak opiekunka dziecięca, kucharz, tapicer.