Praca Wałcz

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 368

 • Grafik / Operator DTP

  Biuro Tłumaczeń SUPERTŁUMACZ®   zachodniopomorskie, Szczecin, Koszalin, Stargard, Kołobrzeg, Świnoujście, Szczecinek, Police, Wałcz, Białogard, Goleniów, Gryfino, Nowogard, Gryfice, Świdnin, Choszczno, Darłowo, Dębno, Barlinek, Złocieniec, Pyrzyce, Sławno, Drawsko Pomorskie, Myślibórz, Łobez, Trzebiatów  
  specjalista mid / senior / ekspert  kontrakt B2B  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online
  2 godz.
 • Menadżer Zespołu Sprzedaży

  Nationale-Nederlanden   zachodniopomorskie  
  menedżer  kontrakt B2B
  4 godz.

Praca w Wałczu

Wałcz to miasto w województwie zachodniopomorskim. Miasto jest lokalnym ośrodkiem administracyjnym jako siedziba starostwa powiatu wałeckiego oraz władz miejsko-wiejskiej gminy. 

Wałcz leży na Pojezierzu Południowopomorskim. W granicach miasta znajdują się jeziora Raduń, Raduń Małe, Dybrzno, Zamkowe. Nad Raduniem mieści się Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji wraz z basenem, stadionem. Do dyspozycji mieszkańców i przyjezdnych są sprzęt sportowy, plaże i kąpieliska. Inne tutejsze atrakcje to Most Kłosowski zawieszony między brzegami Radunia, park linowy, ścieżki rowerowe i spacerowe, „Czarodziejska Górka”. W okolicy Wałcza znajduje się więcej jezior, a także rozległe lasy. Okolica jest pełna uroku i zachęca do wycieczek, np. po pobliskich Drawieńskim Parku Narodowym, Drawskim Parku Krajobrazowym. 

Historia Wałcza sięga średniowieczna, czego świadectwem są tutejsze zabytki. Należą do nich budynki sakralne jak neogotycki kościół św. Mikołaja (rzymskokatolicka parafia św. Mikołaja w Wałczu), również neogotycki kościół św. Antoniego (rzymskokatolicka parafia), cerkiew św. Trójcy (prawosławna parafia), kościół Podwyższenia Krzyża Świętego (grekokatolicka parafia). 

Inne zabytki Wałcza to na przykład XIX-wieczny ratusz, poczta, dworzec, dwór stanowiący siedzibę Muzeum Ziemi Wałeckiej, wille, domy, a także pozostałości bunkrów z czasów II wojny światowej (w okolicach cegielni), umocnień Wału Pomorskiego i inne obiekty. W mieście, prócz wspomnianej placówki, działają też takie instytucje jak Muzeum Wału Pomorskiego, Wałeckie Centrum Kultury (z biblioteką, kinem). 

Wałcz ma wiele do zaoferowania mieszkańcom i turystom. Stanowi zarazem ważny ośrodek gospodarczy w regionie. Kto ma spore szanse na znalezienie w Wałczu pracy? Zapoznaj się z krótką społeczno-gospodarczą charakterystyką tej miejscowości. 

Wałcz – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Wałcz to centralny ośrodek powiatu wałeckiego. Innymi miastami w powiecie są Człopa, Mirosławiec oraz Tuczno. Miasteczka te znajdują się w promieniu 35 kilometrów od Wałcza. 

Niedaleko stąd położone są też na przykład Piła (dystans między Wałczem a Piłą to około 25 kilometrów), Złotów (45 kilometrów), Trzcianka (29 kilometrów), Mirosławiec (29 kilometrów), Czaplinek (38 kilometrów). Najbliższymi miastami wojewódzkimi są Poznań i Bydgoszcze – oddalone od Wałcza o około 113 kilometrów. Stolica Pomorza Zachodniego – Szczecin – jest dalej, w odległości 146 kilometrów. 

Liczba mieszkańców Wałcza wynosi około 25,8 tys. osób. Powierzchnia miasta to 38,17 kilometra kwadratowego. Obowiązują tu numer kierunkowy (+48) 67 i kod pocztowy 78-600. Pojazdy z powiatu wałeckiego można rozpoznać po literach ZWA na tablicach rejestracyjnych. 

W Wałczu mieszczą się takie instytucje pożytku publicznego jak Urząd Miasta Wałcz, Urząd Gminy Wałcz, Starostwo Powiatowe, Powiatowy Urząd Pracy w Wałczu. 

Miejscowość ma duży potencjał turystyczny, który jest częściowo wykorzystywany. Rozwija się w Wałczu agroturystyka, turystyka, działają tu hotele, pensjonaty, obiekty gastronomiczne, wypożyczalnie kajaków i innego sprzętu sportowego. Miasteczko pełni także funkcję centralnego ośrodka handlowo-usługowego dla gminy i powiatu. Jeśli chodzi o przemysł, funkcjonują zakłady z branż drzewnej i meblowej, działają producenci odzieży myśliwskiej, soków i syropów, profili aluminiowych, grzejników, wyrobów hutniczych. W Wałczu znajdują się też Polskie Zakłady Zbożowe. 

W mieście prowadzi działalność łącznie 3373 podmiotów gospodarki narodowej, w tym:

 • 1 bardzo duże zatrudniające co najmniej 1000 osób (sektor publiczny),
 • 1 duże o stanie zatrudnienia rzędu 250-999 pracowników (sektor publiczny), 
 • 26 średnich z 50-249 miejscami pracy (15 z sektora publicznego), 
 • 79 małych z liczbą 10-49 pracowników (21 z sektora publicznego), 
 • 3266 mikro zatrudniających 0-9 osób (121 z sektora publicznego). 

Rynek pracy, oferty pracy – Wałcz

Stopa bezrobocia w powiecie wałeckim w grudniu 2020 r. wynosiła 9,7%, a zatem nieco przewyższała wskaźnik wojewódzki – 8,3%. W jakich branżach najłatwiej o etat? Pomóc odpowiedzieć na to pytanie i zarazem ocenić swoje szanse na lokalnym rynku pracy może badanie Barometr zawodów. Jest to prognoza wykonywana na polecenie resortu pracy, ukazująca zapotrzebowanie na pracowników w poszczególnych powiatach i województwach. 

W 2021 r. w powiecie wałeckim w deficycie są pracownicy budowlanki (dekarze i blacharze budowlani, inżynierowie budownictwa, kierownicy budowy, murarze i tynkarze, operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy budowlani). 

Zapotrzebowanie notuje się w produkcji przemysłowej – np. w branży elektromaszynowej, motoryzacji, gdzie poszukiwani są elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, mechanicy maszyn i urządzeń, mechanicy pojazdów samochodowych, spawacze. 

Niedobór kadry zgłaszają placówki budżetowe – szkoły, zakłady opieki zdrowotnej, służby mundurowe. Na liście zawodów deficytowych znajdują się farmaceuci, lekarze, nauczyciele języków obcych i lektorzy, nauczyciele nauczania początkowego, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, nauczyciele przedszkoli, pielęgniarki i położne, pracownicy służb mundurowych, ratownicy medyczni. 

Nie powinno być także dużych trudności w znalezieniu pracy w transporcie – jako kierowca autobusu, ciężarówki, magazynier. 

W powiecie wałeckim ponadto brakuje specjalistów branży finansowej – pracowników ds. rachunkowości i księgowości, w tym również ze znajomością języków obcych, a także samodzielnych księgowych. 

Lista zawodów deficytowych jest dłuższa – są na niej także takie zawody jak opiekunka dziecięca, kucharz, tapicer.

PUP Wałcz

Adres: ul. Wojska Polskiego 41, 78-600 Wałcz
E-mail: sekretariat@walcz.pup.gov.pl
Telefon: (067) 258 50-66/67/68/69

Szukaj pracy w mieście