Praca Szczecin

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 495

 • Monter rusztowań / Monter rusztowań + kierowca C+E

  relokacja do:
  Oferta pojawiła się w wynikach wyszukiwania ponieważ pracodawca zapewnia pomoc w relokacji do miejsca pracy. Jeśli nie chcesz widzieć ofert z relokacją, możesz je wyłączyć w filtrach „więcej -> oferty bez relokacji”.
  Niemcy
  pracownik fizyczny   15 000 - 16 000 zł brutto/mies.
  20 godz.
 • Programista Java

  Asseco Data Systems S.A.   Szczecin praca zdalna
  siedziba firmy: Gdańsk
  specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
  20 godz.

Praca w Szczecinie

Szczecin to miasto o unikatowym charakterze, które stwarza różnorodne możliwości rozwoju i przyjazne warunki życia. Śmiało można je nazwać hybrydą tradycji i nowoczesności. Zabytki Szczecina znajdziemy obok nowoczesnego budownictwa, instytucje związane ze sztuką koegzystują z infrastrukturą biznesową i przemysłową. Jednocześnie jest to obszar turystyczny, który rozwija się coraz mocniej. Kusi pięknem architektury oraz zielenią nie tylko turystów z kraju, ale także zza granicy. Z kolei z uwagi na charakterystyczny dla miasta rys różnorodności praca w Szczecinie od zaraz możliwa jest dla wielu grup zawodowych.

Miasto Szczecin jest ważnym centrum administracyjnym. Stanowi stolicę województwa zachodniopomorskiego. Jest także głównym ośrodek aglomeracji szczecińskiej, obejmującej ponadto takie miejscowości jak Stargard, Świnoujście, Police, Goleniów czy Gryfino oraz inne gminy. Sam Szczecin to miasto na prawach powiatu, a także centrum Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego.

Szczecin, woj. zachodniopomorskie

Szczecin jest nie tylko największym ośrodkiem miejskim w województwie zachodniopomorskim, ale należy do najliczniejszych i najstarszych miejscowości w Polsce. Historia Szczecina sięga około VII wieku. Strategiczna lokalizacja w pobliżu Morza Bałtyckiego, u ujścia Odry i nad rozległym jeziorem Dąbie korzystnie wpływała na rozwój gospodarczy tego obszaru. Przez wieki ogromne znaczenie dla Szczecina miał handel, transport i gospodarka morska. Również współcześnie miasto stanowi najbogatszy i najbardziej uprzemysłowiony obszar Pomorza Zachodniego.

Szczecin na mapie Polski znajduje się w jej północno-zachodniej części, tuż przy granicy polsko-niemieckiej. Na północ od miasta rozciąga się Zalew Szczeciński, a dalej – Woliński Park Narodowy oraz takie miejscowości jak Świnoujście, Wolin i Międzyzdroje. Na wschodzie znajdują się między innymi Goleniów i Stargard. Wyjeżdżając z miasta w kierunku południowym, trafimy np. do Gorzowa Wielkopolskiego czy Kostrzyna nad Odrą. Od wybrzeża Bałtyku Szczecin dzieli odległość około 100 kilometrów. Do Berlina jest z kolei około 150 kilometrów – stolicę województwa zachodniopomorskiego ze stolicą Niemiec łączy trasa ekspresowa (po niemieckiej stronie – droga B2).

Szczecin jest najdalej położonym od Warszawy miastem wojewódzkim. Odległość między nimi wynosi około 560 kilometrów. Wygodną podróż autem umożliwiają połączenia krajowe – na przykład trasami S3-A2, S10-A1-A2. Przejazd trwa około 5-6 godzin, w zależności od wybranej trasy. Między Warszawą a Szczecinem kursują także pociągi – w wypadku bezpośredniego połączenia podróż trwa minimum 6-7 godzin. Z kolei lot z Lotniska Chopina w Warszawie do portu lotniczego Szczecin-Goleniów zajmuje tylko godzinę.

Do kogo najczęściej kierowane są w Szczecinie oferty pracy? Jakich warunków zatrudnienia można się spodziewać? Różnorodność gospodarcza, a także ogromne zapotrzebowanie generowane przez tysiące podmiotów gospodarczych działających w okolicy sprawiają, że w wielu branżach można liczyć na pracę w Szczecinie od zaraz. Dowiedz się więcej o tym wyjątkowym mieście i zdecyduj, czy wiązać się z nim zawodowo na dłużej.

SZCZECIN – POŁOŻENIE, LICZBA MIESZKAŃCÓW

Liczba mieszkańców Szczecina wynosi blisko 396 tys. osób (dane z czerwca 2021 r. wg GUS). Z kolei powierzchnia miasta to 300,55 km². Szczecin obejmuje strefa numeracyjna (+48) 91, a także kody pocztowe od 70-001 do 71-899.

Szczeciński Obszar Metropolitalny liczy natomiast blisko 687 tys. mieszkańców i obejmuje powierzchnię 2794,51 km². Do tego stowarzyszenia, oprócz Szczecina, należą miasta Stargard i Świnoujście, a także gminy: Dobra, Goleniów, Gryfino, Kobylanka, Kołbaskowo, Nowe Warpno, Police, Stare Czarnowo, Stepnica. Niekiedy SOM utożsamia się z aglomeracją szczecińską. Celem stowarzyszenia jest wspieranie rozwoju gospodarczego i kulturalnego regionu, a także zacieśnianie współpracy między poszczególnymi miastami i gminami. Dla SOM opracowywana jest wspólna polityka społeczno-gospodarcza. Istotną kwestię stanowi także rozwijanie wymiany transgranicznej przez jednostki SOM.

W Szczecinie Polska łączy się z innymi państwami europejskimi drogą wodną. Atrakcyjne połączenie przez wspomniany Zalew Szczeciński, następnie Morze Bałtyckie sprawiają, że miasto zyskuje nie tylko pod względem turystycznym, ale przede wszystkim inwestycyjnym.

Ogromny potencjał gospodarczy Szczecina przyczynił się do powstania Parku Naukowo-Technologicznego. Miejsce jest zaczątkiem kolejnych inwestycji. W głównej mierze pracę w Szczecinie – z zakwaterowaniem i bez, na różnorodnych warunkach – można zyskać dzięki inwestorom z Niemiec, Danii oraz Hiszpanii. Niemniej jednak polskich przedsiębiorców w stolicy zachodniopomorskiej także nie brakuje. Dynamiczny rozwój ekonomiczny jest wyraźnie zauważalny.

Szczecin to nie tylko centrum biznesowo-usługowe i ośrodek przemysłu, ale również cel turystyczny. Miasto może poszczycić się  wielowiekową historią, której dowodem są liczne zabytki, bogactwo form architektonicznych, miejsca pamięci, tradycje i po prostu unikatowy klimat tej miejscowości. Szczecin znajduje się na trasie Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Zachęca do spacerów i podziwiania architektury, zarówno tej zabytkowej, jaką można spotkać na rynku w Szczecinie, jak i nowoczesnej – tu sztandarowym przykładem jest gmach filharmonii w Szczecinie. 

SZCZECIN – RYNEK PRACY, BEZROBOCIE, BAROMETR ZAWODÓW

Zgodnie z danymi Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie w końcu kwietnia 2022 r. w całym województwie zachodniopomorskim zarejestrowane były 43 tys. bezrobotnych. Stopa bezrobocia w całym województwie w tym czasie wyniosła 6,9%. Jest to wartość przewyższająca średnią dla Polski w tym samym okresie – 5,2%. Najwyższe bezrobocie zanotowano w powiatach białogardzkim (17,1%), choszczeńskim (15,6%) i łobeskim (14,8%).

Na tym tle Szczecin wybija się jako miasto z wyjątkowo niskim bezrobociem. W końcu kwietnia 2022 r. wskaźnik był na poziomie 3,2% przy 5,9 tys. osób bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy.

Niewiele wyższą stopę bezrobocia co w Szczecinie zanotowano w powiecie kołobrzeskim, goleniowskim oraz w Świnoujściu (we wszystkich przypadkach 4,0%).

Szczecin - stopa bezrobocia

Na kogo czeka w Szczecinie praca na pół etatu, w weekendy czy w pełnym tygodniowym wymiarze godzin? Informacji na ten temat warto szukać w tutejszych urzędach pracy, a także za pośrednictwem profesjonalnych wyszukiwarek internetowych z ofertami. Niemniej zorientować się w ogólnej sytuacji na szczecińskim rynku pracy pomogą także wyniki corocznej prognozy Barometr zawodów, wykonywanej dla wszystkich powiatów i województw w Polsce na zlecenie resortu pracy. W prognozie profesje są podzielone na trzy grupy: deficytowe (niedobór kadry), nadwyżkowe (zbyt dużo specjalistów) oraz w równowadze. Jakie zapotrzebowanie na pracowników zgłaszają zatem działające w Szczecinie firmy?

Profesje z deficytem w 2022 r. to:

 • maszynista, 
 • nauczyciel języków obcych / lektor, 
 • nauczyciel nauczania początkowego, 
 • nauczyciel praktycznej nauki zawodu, 
 • nauczyciel przedmiotów ogólnokształcących, 
 • nauczyciel przedmiotów zawodowych, 
 • nauczyciel przedszkola, 
 • opiekun osoby starszej lub z niepełnosprawnością, 
 • pracownik socjalny, 
 • ratownik medyczny. 

W Szczecinie zanotowano także grupę zawodów nadwyżkowych. Osoby, które je wykonują, mogą zmagać się z konkurencją na tutejszym rynku pracy lub nie znajdować propozycji zatrudnienia odpowiadających ich wykształceniu i kwalifikacjom. 

Zawody nadwyżkowe:

 • filozof / historyk / politolog / kulturoznawca, 
 • fryzjer, 
 • kosmetyczka, 
 • plastyk / dekorator wnętrz / konserwator zabytków, 
 • pracownik biura podróży i obsługi turystycznej, 
 • socjolog / specjalista ds. badań społeczno-ekonomicznych, 
 • specjalista technologii żywności i żywienia. 

STUDIA SZCZECIN – NAJCZĘŚCIEJ WYBIERANE KIERUNKI STUDIÓW

Na terenie miasta działa kilkanaście uczelni wyższych publicznych i prywatnych. Są to między innymi:

    • Akademia Morska w Szczecinie,
    • Uniwersytet Szczeciński,
    • Akademia Sztuki w Szczecinie,
    • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie,
    • Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne w Szczecinie.

Funkcjonuje tu także wiele prywatnych uczelni o profilach np. ekonomicznym, językowym, administracyjnym i innych.

Doskonale wykształcony i przygotowany do wejścia na rynek pracy w Szczecinie kapitał ludzki jest w dużej mierze kartą przetargową dla potencjalnych pracodawców poszukujących odpowiedniej lokalizacji dla biznesu na mapie Polski.

Zgodnie z informacją resortu szkolnictwa wyższego, do najchętniej wybieranych kierunków studiów w roku akademickim 2021/2022 należały między innymi informatyka, psychologia, zarządzanie, kierunek lekarski, filologia angielska i prawo. Kierunki te cieszą się również ogromną popularnością w stolicy województwa zachodniopomorskiego. 

PRACA DLA STUDENTA SZCZECIN

Jeśli chodzi o pracę dla studenta, Szczecin także jest dobrym wyborem. W tym akademickim mieście zatrudnienie młodym osobom oferuje bardzo wiele firm – zarówno tych, które szukają pracowników dorywczych, jak i łowią młode talenty na uczelniach. Po oferty etatu warto zgłosić się do biura karier swojej szkoły, a w ogłoszeniach o pracę zwracać uwagę w szczególności na zapis: elastyczny grafik pracy. 

PRACA DORYWCZA SZCZECIN 

Atrakcyjność stolicy Pomorza Zachodniego powoduje, że łatwe jest znalezienie zatrudnienia w dziedzinach związanych z szeroko pojęta obsługą turystów, a także kulturą, sztuką i rozrywką. Czy trudno znaleźć w Szczecinie pracę w kulturze? Wiele oczywiście zależy od kwalifikacji kandydata, bez wątpienia nie brakuje tu jednak firm i instytucji, w których można szukać zatrudnienia. Praca w kulturze, rozrywce, obsłudze turystów często podejmowana jest przez osoby szukające dodatkowego zajęcia, na przykład zatrudnienia na wakacje. 

SZCZECIN – ŚREDNIE WYNAGRODZENIE

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w kwietniu 2022 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w Polsce wynosiło 6626,95 zł. Jak na tym tle prezentują się zarobki w zachodniopomorskich firmach?

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w woj. zachodniopomorskim w tym samym okresie było na poziomie 6188,96 zł, a w Szczecinie – 6659,09 zł. 

FIRMY SZCZECIN

W Szczecinie można rozwijać się zawodowo zarówno w małych i średnich firmach, jak i w dużych przedsiębiorstwach o rozbudowanej strukturze organizacyjnej. Jeśli chodzi o dane liczbowe, zgodnie z rejestrem REGON, w samym mieście zarejestrowane są 72 493 podmioty gospodarki narodowej (stan w końcu kwietnia 2022 r.). Dużą grupę stanowią jednostki średniej wielkości, do 249 osób – łącznie 341. Nie brakuje również dużych i bardzo dużych podmiotów – tych do 999 osób działa w Szczecinie 48, a zatrudniających minimum 1000 osób – kolejne 11.

Chociaż ogółem większość jednostek gospodarczych należy do sektora prywatnego, to ta proporcja odwraca się w przypadku największych podmiotów – 9 na 11 jednostek zatrudniających minimum 1000 pracowników to zakłady państwowe. Do sektora publicznego należy też 26 na 48 jednostek z kadrą rzędu 250-999 osób.

Do znaczących pracodawców w regionie należą takie firmy jak Polska Żegluga Morska, Euroafrica Linie Żeglugowe Sp. z o.o., Spółka Wodna Międzyodrze, Szczecińska Stocznia Remontowa „Gryfia”, Alfa Terminal Sp. z o.o., Fosforan S.A. i inne.

Gospodarka Szczecina w dużej mierze uzależniona jest od wpływów zewnętrznych, przede wszystkim bliskości morza. Ze względu na uwarunkowania naturalne wiele firm prowadzi działalność związaną z gospodarką wodną, rynkiem transportowym, przemysłem maszynowym, turystyką i rybołówstwem. Rosnący udział w gospodarce nowoczesnych gałęzi przemysłu, rozwój branży IT, a także lokalizacja z otwartą na świat bramą wodną, dają Szczecinowi przewagę rozwojowo-inwestycyjną i zachęcają do lokowania tu kapitału przez duże korporacje.

Szczecin - sekcje PKD

Z kolei lokalna mała i średnia przedsiębiorczość to głównie branża handlowa w zakresie detalicznym i hurtowym, a także drobne usługi, typu naprawa, fryzjerstwo, budownictwo, transport. Firmy zatrudniają osoby wykwalifikowane, ale również oferują pracę w Szczecinie dla studenta czy emeryta.

PUP SZCZECIN

Powiatowy Urząd Pracy w Szczecinie
Adres: ul. A. Mickiewicza 39, 70-383 Szczecin
Tel.: (91) 42-54-900
Bezpłatna Infolinia: 800 13 14 14
E-mail: pupszczecin@pupszczecin.pl, sekretariat@pupszczecin.pl.
Godziny przyjmowania interesantów: poniedziałek – piątek: 7:45 – 14:45.

Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie
Adres: ul. A. Mickiewicza 41, 70-383 Szczecin
Tel.: (91) 42 56 100
E-mail: sekretariat@wup.pl
Godziny pracy: poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30.

Filia Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie
Adres: ul. Słowiańska 15a, 75-846 Koszalin
Tel.: (94) 344-50-33
E-mail: filia@wup.pl
Godziny pracy: poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30.

Wydział Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie ds. Obsługi FGŚP
Adres: ul. Żubrów 3, 71-617 Szczecin
Tel.: (91)  432 43 16
E-mail:szczecin_fgsp@wup.pl
Godziny pracy: poniedziałek – piątek: 7:30 – 15:30.

Źródła: GUS, Urząd Statystyczny w Szczecinie, Biuletyn Informacji Publicznej – Urząd Miasta Szczecin, Barometr zawodów, Ministerstwo Edukacji i Nauki (Informacja o wynikach rekrutacji na studia na rok akademicki 2021/2022 w uczelniach nadzorowanych przez Ministra Edukacji i Nauki)