Oferty Tygodnia

Praca Szczecinek Najnowsze oferty pracy: 39

Praca w Szczecinku

Szczecinek – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Szczecinka na mapie Polski należy szukać na południowy-wschód od Koszalina, na północ od Piły, na zachód od Chojnic i na wschód od Drawska Pomorskiego. Miasteczko znajduje się przy granicy trzech województw – zachodniopomorskiego, pomorskiego i wielkopolskiego. Jest bardzo dobrze skomunikowane z resztą kraju. W Szczecinku krzyżują się bowiem ważne trasy ponadregionalne – droga krajowa nr 11 (łącząca między innymi Kołobrzeg z Poznaniem) i droga krajowa nr 20 (Stargard – Trójmiasto). Ze Szczecinka odchodzą także drogi wojewódzkie nr 172 i nr 201, a także liczne trasy powiatowe i gminne. 

Miasteczko zajmuje powierzchnię 48,48 kilometra kwadratowego. Liczba mieszkańców Szczecinka wynosi 40 tys. osób. Obowiązuje tu numer kierunkowy (+48) 94. Pojazdy rejestrowane w powiecie szczecineckim można rozpoznać po literach ZSZ na tablicach rejestracyjnych. 

Szczecinek jest centralnym ośrodkiem administracyjnym dla miasta, gminy i powiatu. W mieście znajdują się takie instytucje jak:

 • Urząd Miasta Szczecinek (adres: plac Wolności 13, 78-400 Szczecinek, telefon: 94 371 41 29), 
 • Urząd Gminy Szczecinek (adres: ul. Pilska 3, 78-400 Szczecinek, telefon: 94 374 32 48),
 • Starostwo Powiatowe w Szczecinku (adres: ul. Warcisława IV 16, 78-400 Szczecinek, telefon: 94 372 92 00).

Powiat szczecinecki zajmuje powierzchnię 1765,39 kilometra kwadratowego terenu, a jego populacja wynosi 77,6 tys. mieszkańców. Do powiatu prócz Szczecinka należą miasta: Barwice, Biały Bór, Borne Sulinowo, a także liczne wsie. 

Warto zaznaczyć, że Szczecinek jest miastem o długiej, sięgającej średniowiecza historii. Znajdziemy tu wiele zabytków, skupionych przede wszystkim w obrębie Starego Miasta. Warto zobaczyć Zamek Książąt Pomorskich z XIV wieku, XIX-wieczny ratusz, wieża Przemysława II, zabytkowe budowle sakralne jak kościół Narodzenia NMP, cerkiew Świętej Trójcy, wieża kościoła św. Mikołaja. Turystów przyciągają też inne atrakcje Szczecinka – kąpieliska nad Jeziorem Trzesiecko, najdłuższy na kontynencie, ponad kilometrowy wyciąg do nart wodnych, plaża z placem zabaw na Mysiej Wyspie, grota solna i inne. Zainteresowani historią miejscowości powinni wstąpić do Muzeum Regionalnego. O ciekawą ofertę kulturalną i edukacyjną miasta dbają też takie instytucje jak Samorządowa Agencja Promocji Kultury, Gminny Ośrodek Kultury w Wyszewie, Spółdzielczy Dom Kultury, Kino Wolność, Ośrodek Sportu i Rekreacji, Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku i inne placówki. 

Rynek pracy, oferty pracy – Szczecinek

Czym zajmują się zarejestrowane w Szczecinku firmy? Jak wspomniano na wstępie, w mieście rozwija się turystyka, handel i usługi. Działa tu także wiele firm budowlanych i z branży nieruchomości. Ponadto w mieście funkcjonują producenci sprzętu elektro-instalacyjnego, urządzeń służących do zasilania, włączników i rozgałęźników oraz innej elektroniki, obudów i elementów metalowych, betonu towarowego, okien i drzwi, mebli, kopert. 

Zgodnie z rejestrem REGON prowadzonym przez Główny Urząd Statystyczny (stan na koniec 2020 r.) w Szczecinku działa 5200 podmiotów gospodarki narodowej, w tym:

 • 2 bardzo duże (co najmniej 1000 pracowników), 
 • 1 duże (250-999 pracowników), 
 • 44 średnie (50-249 pracowników), 
 • 139 małych (10-49 pracowników), 
 • 5014 mikro (0-9 pracowników). 

Czy trudno o etat w Szczecinku? Urząd pracy w grudniu 2020 r. miał w swoim rejestrze 4,2 tys. bezrobotnych. W tym czasie stopa bezrobocia w powiecie szczecineckim była na poziomie 16,5%, a więc znacznie wyższym od średniej wojewódzkiej (8,3%) i krajowej (6,2%). 

Bezrobocie to spory problem dla miasta i powiatu. Z drugiej strony co roku notuje się na tym obszarze niedobór pracowników z określonych branż. Przykładowo w 2021 r., zgodnie z Barometrem zawodów, szczecineccy pracodawcy poszukują w szczególności:

 • diagnostów samochodowych, 
 • fizjoterapeutów i masażystów, 
 • nauczycieli przedmiotów zawodowych oraz praktycznej nauki zawodu, 
 • pielęgniarek i położnych, 
 • pracowników robót wykończeniowych w budownictwie. 

Z kolei największa nadwyżka w powiecie dotyczy pracowników administracyjnych i biurowych oraz rolników i hodowców (źródło: barometrzawodow.pl). 

PUP Szczecinek

Adres: ul. Koszalińska 91, 78-400 Szczecinek
E-mail: szsc@praca.gov.pl
Telefon: (0 94) 37 28 880