Praca Bukowno

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 326

Praca w Bukownie

Bukowno – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Bukowno jest miasteczkiem położonym w powiecie olkuskim, w województwie małopolskim. Stanowi ośrodek gospodarczy o znaczeniu lokalnym – przede wszystkim rozwijany jest tu przemysł. Jak wypada Bukowno na tle innych miast województwa małopolskiego? Kto może dostać tu pracę od zaraz oraz jakie są największe atrakcje Bukowna? Oto kilka podstawowych informacji o miejscowości.

Liczba mieszkańców Bukowna wynosi około 10,1 tys. osób (Główny Urząd Statystyczny – dane w lipcu 2020 r.). Chcąc się dodzwonić do miasta, należy wybrać numer kierunkowy 32. Paczki adresuje się z kodem 32-332, natomiast tutejsze samochody można rozpoznać po numerach rejestracyjnych zaczynających się od liter KOL.

Bukowno (małopolskie) można znaleźć na mapie Polski pomiędzy największymi ośrodkami gospodarczymi południowej Polski – Krakowem i Katowicami. Dystans między Bukownem a stolicą województwa śląskiego wynosi około 34 kilometry, by dostać się z miasteczka do stolicy Małopolski należy pokonać z kolei 50 kilometrów. Bukowno sąsiaduje z powiatowym Olkuszem (odległość między centrami miast to tylko 11 kilometrów). W pobliżu znajdują się też takie miasta jak: Zawiercie, Jaworzno, Trzebnica, Chrzanów, Sławków. Miejscowość cechuje dobrze rozwinięta sieć dróg lokalnych, zapewniająca szybki dojazd do okolicznych miejscowości.

Przez samo Bukowno nie przebiegają ani drogi wojewódzkie, ani krajowe, niemniej na północ od miasta rozciąga się DK 94, na wschód – DW 791, na na południe – DK 79. Ponadto w pobliżu przebiega autostrada A4 oraz droga ekspresowa S1. Ze sprawnym i szybkim dojazdem do Bukowna nie powinno być zatem problemu, co stanowi ważny atut inwestycyjny tych okolic, a także znacząco poszerza rynek pracy.

W Bukownie nie znajdziemy wielu zabytków. Malownicza jest za to okolica miasta. Do dyspozycji pozostaje także infrastruktura sportowa (hala sportowa, stadion). 

Rynek pracy, oferty pracy – Bukowno

Miasto Bukowno jest położone na terenach bogatych w zasoby naturalne. Należy do Jaworznicko-Chrzanowskiego Okręgu Przemysłowego i tradycyjnie rozwijany jest tu przemysł wydobywczy i metalurgiczny. Najważniejszym pracodawcą w Bukownie jest tutejszy zakład górniczy pozyskujący rudy cynku i ołowiu, oraz prowadzący ich obróbkę hutniczą. Górniczo-hutniczy profil gospodarczy miejscowości w znacznej mierze decyduje o charakterze dostępnych wakatów. Niemniej na terenie miasta rozwijają się firmy transportowe, handlowe, usługowe, gastronomiczne.

Zróżnicowane zapotrzebowanie na specjalistów z różnych dziedzin i o różnym wykształceniu oddaje przeprowadzane każdego roku na zlecenie resortu pracy badanie Barometr zawodów. Pokazuje ono, że w 2020 r. w powiecie olkuskim grupa zawodów deficytowych jest bardzo duża – liczy kilkadziesiąt pozycji. Naturalnie etaty zapewnia w Bukownie kopalnia, ale nie tylko. Zatrudnienie w mieście i okolicy można znaleźć też na przykład w firmach budowlanych. Na liście profesji deficytowych są bowiem takie zawody jak: betoniarz, zbrojarz, brukarz, dekarz i blacharz budowlany, inżynier budownictwa, monter instalacji budowlanych, monter okien i szklarz, murarz, tynkarz i pracownik robót wykończeniowych w budownictwie.

Praca w Bukownie i powiecie olkuskim czeka też w branży maszynowej i motoryzacyjnej. Luka kadrowa dotyczy blacharzy i lakierników samochodowych, diagnostów samochodowych, elektryków, elektromechaników i elektromonterów, inżynierów mechaników, mechaników maszyn, urządzeń i pojazdów samochodowych, operatorów różnego rodzaju maszyn czy specjalistów elektroniki, automatyki i robotyki. Za mało jest też pracowników z branży transportowej – osobowej i towarowej.

Propozycje zatrudnienia czekają na kierowców autobusów, kierowców ciężarówek, magazynierów, spedytorów, logistyków, zaopatrzeniowców i dostawców. Kto jeszcze bez problemu znajdzie zatrudnienie? Podobnie jak w wielu regionach kraju, także tutaj brakuje pracowników opieki zdrowotnej – lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, położnych. Szanse na rozwój kariery zawodowej mają nauczyciele przedszkoli, praktycznej nauki zawodu, języków obcych. Luki w zatrudnieniu dostrzegane są w gastronomii, usługach pielęgnacyjnych, księgowości.

Możliwości znalezienia pracy odpowiadającej wykształceniu i zainteresowaniom są więc znaczne. Z drugiej strony poziom bezrobocia jest w powiecie wyższy niż średnia krajowa. Jak podaje Powiatowy Urząd Pracy w Olkuszu, w końcu maja 2020 r. stopa bezrobocia wyniosła tu 8,0%. Dla porównania w tym samym czasie wskaźnik wyliczony dla całej Polski był na poziomie 6,0%, a dla Małopolski – 5,1%.

Szukaj pracy w mieście