Praca Libiąż

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 324

Praca w Libiążu

Libiąż – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Libiąż to miasteczko położone w południowej części kraju, w powiecie chrzanowskim (województwo małopolskie). Stanowi siedzibę władz gminy Libiąż. Jest to miejscowość silnie uprzemysłowiona, w której rozwijane jest górnictwo. Czy warto brać pod uwagę Libiąż, przeglądając oferty pracy w Małopolsce? Jakie warunki mieszkaniowe oferuje miasto oraz jakie są jego największe atrakcje? Oto podstawowe informacje na temat tej miejscowości.

Liczba mieszkańców Libiąża wynosi około 17 tys. osób. Miasteczko rozciąga się na powierzchni 35,88 kilometrów kwadratowych. Z kolei w całej miejsko-wiejskiej gminie mieszka ponad 22,6 tys. osób, a powierzchnia gminy Libiąż to 57,2 kilometrów kwadratowych. Obowiązuje tu kod pocztowy 32-590, numer kierunkowy (+48) 32. Tablice rejestracyjne zarejestrowanych w Libiążu (powiecie chrzanowskim) samochodów można rozpoznać po literach KCH.

Libiąż (małopolskie) to wielowiekowa miejscowość, niemniej prawa miejskie uzyskała dopiero w 1969 r. Przez wieki rozwijała się jako osada rolnicza. Na współczesny kształt Libiąża największy wpływ miało odkrycie na tych terenach wyjątkowo dużych złóż węgla kamiennego i budowa kopalni. Rozbudowa infrastruktury przemysłowej pociągnęła za sobą napływ ludności i dalszy rozwój miasteczka.

Dzisiejszy Libiąż to miasto, które ma wiele do zaoferowania i przyjezdnym, i mieszkańcom. Co koniecznie trzeba tutaj zwiedzić? Na uwagę zasługuje neogotycki kościół w Libiążu pw. Przemienienia Pańskiego, zabytkowy budynek straży pożarnej czy cmentarz. Szczególnie warto zobaczyć znajdujące się w okolicy Libiąża zamki należące do systemu Orlich Gniazd, jak zamek Lipowiec w Babicach, a także inne, np. w Będzinie, Sławkowie, Rudnie, Spytkowicach czy w Zatorze. Nie można pominąć też walorów przyrodniczych okolic. Miasteczko stanowi doskonały punkt wypadowy do spacerów, uprawiania sportu i rekreacji w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. W Libiążu funkcjonują różnego rodzaju instytucje organizujące wydarzenia, warsztaty, koncerty – przede wszystkim Libiąskie Centrum Kultury wraz z kinem, salą baletową, siłownią i innymi atrakcjami. Znajduje się tu również biblioteka publiczna, ośrodek sportowo-rekreacyjny, kino i inne.

Libiąż znajduje się w obrębie Jaworznicko-Chrzanowskiego Okręgu Przemysłowego. Wciąż jest to miasto górnicze – wydobywa się tu przede wszystkim węgiel kamienny i dolomit. W miasteczku działa 1527 podmiotów gospodarki narodowej (dane REGON – lipiec 2020), a w całej gminie łącznie 1920. Ani na terenie miasta, ani gminy, nie ma zarejestrowanych dużych firm. Średnich jednostek jest odpowiednio 13 w mieście i 14 w gminie. Pozostałe to małe i mikropodmioty. Jeśli chodzi o profil prowadzenia działalności, dominuje handel i naprawa pojazdów (468 firm na terenie miasta i razem 572 w gminie). 13 jednostek w mieście oraz 17 w gminie wybrało PKD: górnictwo i wydobywanie. Wiele jest również firm transportowych i prowadzących gospodarkę magazynową, działalność w zakresie przetwórstwa przemysłowego oraz specjalistyczną, naukową i techniczną. Dobrze rozwijają się też usługi.

Rynek pracy, oferty pracy – Libiąż

Widać zatem, że mimo iż Libiąż tradycyjnie związany jest z górnictwem, profil gospodarczy tej miejscowości cechuje zróżnicowanie. Przekłada się to na konkretne potrzeby lokalnego rynku pracy. Na kogo czeka w Libiążu i okolicy praca? Istotnych informacji na ten temat dostarcza badanie wykonywane każdego roku na polecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Barometr zawodów. Pokazuje ono, że w 2020 r. w powiecie chrzanowskim notuje się braki kadrowe w wielu obszarach działalności gospodarczej.

Największy deficyt dotyczy mechaników samochodowych oraz nauczycieli nauczania początkowego. Na kogo jeszcze czekają w okolicy Libiąża oferty pracy? Na przykład na pracowników budowlanych (cieśli i stolarzy budowlanych, monterów instalacji budowlanych, murarzy i tynkarzy, inżynierów budownictwa i in.), a także wykonujących szeroko pojętą pracę związaną z planowaniem przestrzennym i urbanistyką – brakuje architektów, urbanistów, geodetów, kartografów, geologów, geografów.

O zatrudnienie nie powinno być trudno w gastronomii – między innymi w charakterze kucharza, piekarza, szefa kuchni. Luki w zatrudnieniu notuje budżetówka – oświata i opieka zdrowia. Inne zawody deficytowe w powiecie chrzanowskim to na przykład: kosmetyczka, krawiec, meteorolog, pracownik socjalny, administrator baz danych, programista, psycholog, samodzielny księgowy, sprzedawca, kasjer.

Szukaj pracy w mieście