Praca Sławków

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 354

Praca w Sławkowie

Sławków to niewielkie miasto w województwie śląskim, w powiecie będzińskim. Miejscowość leży na Wyżynie Śląsko-Krakowskiej. Wschodnia granica miasta stanowi zarazem granicę między województwami śląskim i małopolskim. 

Sławków to ośrodek gospodarczy rozwijający się w granicach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Miasteczko znajduje się we wschodniej części obszaru metropolitalnego. Obejmuje je Podstrefa Sosnowiecko-Dąbrowska Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. 

Czym charakteryzuje się ta miejscowość? Czy warto na nią postawić, szukając pracy w województwie śląskim? Czytaj dalej i zapoznaj się ze społeczno-gospodarczą charakterystyką Sławkowa. 

 

 

Sławków – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Liczba mieszkańców Sławkowa wynosi około 7 tys. osób. Miasteczko rozciąga się na powierzchni 36,6 kilometra kwadratowego, na pograniczu historycznych krain Małopolski i Zagłębia Dąbrowskiego. 

Do Sławkowa są przypisane:

 • numer kierunkowy – (+48) 32, 
  kod pocztowy – 41-260,
  oznaczenie rejestracji pojazdów – SBE. 

Nazwa miasta wywodzi się od jego legendarnego założyciela Sławka. Pierwsza osada na tym obszarze powstała już w średniowieczu. Prawa miejskie Sławków otrzymał po raz pierwszy w XIII wieku, a potem – dwukrotnie, po ich utracie na około dwie dekady – w wieku XX. Miejscowość rozwijała się przez wieki dzięki położeniu przy ważnym szlaku handlowym, ale także z uwagi na bogactwo naturalne – złoża ołowiu, srebra, węgla kamiennego. Współczesny Sławków nie ma jednak charakteru miasta górniczego. Jest to natomiast ważny ośrodek przemysłu metalowego, hutniczego i innych. 

Ważnym atutem Sławkowa jest dobrze rozwinięta infrastruktura komunikacyjna. Przez miejscowość przebiega droga krajowa nr 94, łącząca Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię z Krakowem. Dla rozwoju miasta istotny jest też transport kolejowy, w szczególności przeznaczony do transportu towarowego. Wiedzie tędy  Linia Hutnicza Szerokotorowa, najdłuższa szerokotorowa linia kolejowa w kraju, wiodąca do przejścia granicznego Hrubieszów-Włodzimierz Wołyński i obsługująca transport międzynarodowy. Znajdują się tu cztery terminale przeładunkowe. W przyszłości LHS ma być szerzej wykorzystywana jako jeden z głównych kanałów transportu towarowego między Polską i krajami azjatyckimi. 

Jak wspomniano na wstępie, Sławków znajduje się we wschodniej części obszaru metropolitalnego, nieopodal takich miast jak:

 • Dąbrowa Górnicza (dystans 15 kilometrów), 
 • Sosnowiec (23 kilometry), 
 • Katowice (30 kilometrów),
 • Olkusz (14 kilometrów),
 • Jaworzno (18 kilometrów), 
 • Mysłowice (23 kilometry), 
 • Zawiercie (25 kilometrów). 

Sławków dzielą ponadto około 52 kilometry od stolicy Małopolski – Krakowa. 

Rynek pracy, oferty pracy – Sławków

Sławków to ośrodek przemysłu, między innymi metalowego i maszynowego. Gospodarka miejscowości opiera się o sektor MŚP. Zgodnie z rejestrem REGON (stan we wrześniu 2020 r. w mieście funkcjonuje łącznie 683 podmioty gospodarki narodowej, w tym:

 • 654 mikrojednostki (zatrudnienie rzędu 0-9 pracowników), 
 • 21 małe podmioty (obejmujące od 10 do 49 pracowników)
 • 8 średnie jednostki (50-249 stanowisk pracy). 

Jeśli chodzi o sekcje PKD, które najczęściej wybierały tutejsze podmioty gospodarki, dominują:

 • handel hurtowy i detaliczny oraz naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle – 32,5%, 
 • budownictwo – 10,4%, 
 • transport i gospodarka magazynowa – 10,0%,
 • przetwórstwo przemysłowe – 8,9%, 
 • działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 8,2%.

Zgodnie z informacją Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia we wrześniu 2020 r. w województwie śląskim wynosiła 4,8%, a więc znacznie mniej niż średnia krajowa w tym samym okresie (6,1%). Poziom bezrobocia w powiecie będzińskim był jednak wyższy – wskaźnik wynosił 7,6%. 

Osoby szukające w okolicach Sławkowa pracy mogą skorzystać z pomocy PUP w Będzinie. W rejestrze urzędu we wrześniu 2020 r. znajdowało się około 3,5 tys. osób bezrobotnych. 

 • Powiatowy Urząd Pracy w Będzinie
  Adres: Ignacego Krasickiego 17, 42-500 Będzin
  Telefon: 32 267 30 03

W ocenie możliwości znalezienia pracy warto brać pod uwagę wyniki badania Barometr zawodów, zlecanego przez resort pracy dla wszystkich powiatów i województw w Polsce. W 2020 r. w powiecie będzińskim największy deficyt pracowników dotyczy spawaczy oraz nauczycieli przedmiotów zawodowych i praktycznej nauki zawodu. Brakuje jednak przedstawicieli różnych branż, między innymi budowlanej, medycznej, gastronomicznej, transportowej czy produkcji przemysłowej. 

Szukaj pracy w mieście