Praca Jaworzno

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 240

Praca w Jaworznie

Jaworzno to miejscowość znajdująca się w południowej części Polski, w województwie śląskim. Ma status miasta na prawach powiatu. Historia Jaworzna sięga średniowiecza, niemniej prawa miejskie otrzymało dopiero na początku XX wieku.   

Jaworzno jest jednym z miast konurbacji górnośląskiej. To prężnie rozwijający się ośrodek gospodarczy, centrum Jaworznicko-Chrzanowskiego Okręgu Przemysłowego. Potencjał inwestycyjny podnoszą tutejsze zasoby naturalne, ale też lokalizacja miasta w sąsiedztwie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. 

Jaworzno, śląskie

W mieście bezrobocie jest niskie (w sierpniu 2020 r. wg GUS – 4,7%) , co jest dobrym prognostykiem dla osób szukających zatrudnienia w tym mieście w województwie śląskim. Na kogo w szczególności czeka w Jaworznie praca? Czytaj dalej i zapoznaj się ze społeczno-gospodarczą charakterystyką miejscowości.

Jaworzno – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Jaworzno jest dużym miastem – zajmuje powierzchnię 152,59 kilometra kwadratowego, co czyni je czwartą największą miejscowością na Śląsku. Południowo zachodnią granicę miasta wyznacza rzeka Przemsza, na południe od miasta zlokalizowany jest Zbiornik Dziećkowice. 

Jaworzno graniczy między innymi z Sosnowcem, Imielinem, Mysłowicami, Trzebinią, Chrzanowem, Libiążem, Chełmkiem. Jaworzno leży niedaleko Katowic – centra obu miast dzielą około 22 kilometry. 

Jest to miejscowość, którą cechuje rozbudowana infrastruktura transportowa, gwarantująca szybkie połączenia w obrębie regionu i poza nim. Jaworzno przecinają autostrada A4, droga krajowa nr 79 oraz droga ekspresowa S1. 

Liczba mieszkańców Jaworzna wynosi około 91 tys. osób. Do miasta przypisany jest numer kierunkowy – (+48) 32, oznaczenie tablic rejestracyjnych pojazdów – SJ, a także kody pocztowe – od 43-600 do 43-618. 

Jaworzno – miasto na prawach powiatu – stanowi ośrodek administracyjny. Władze samorządowe (prezydent, rada miasta) mają siedzibę w urzędzie miasta Jaworzno:

 • Urząd Miejski w Jaworznie
  Adres: Grunwaldzka 33, 43-603 Jaworzno
  Telefon: 32 618 15 00

Podatnicy są obsługiwani przez tutejszy urząd skarbowy:

 • Urząd Skarbowy w Jaworznie
  Adres: Grunwaldzka 274, 43-600 Jaworzno
  Telefon: 32 616 54 94

Jaworzno to też ośrodek akademicki. Znajdują się tu placówki wyższych uczelni prywatnych i państwowych, między innymi oddział zamiejscowy Akademii Górniczo-Hutniczej. Młodzi ludzie kształcą się także w szkołach policealnych, na przykład na kierunkach informatycznych. Z kolei seniorzy mają do dyspozycji uniwersytet trzeciego wieku.

Rynek pracy, oferty pracy – Jaworzno

Jaworzno przez miało charakter miasta górniczego, a jego rozwój napędzały tutejsze kopalnie węgla kamiennego, hutnictwo, przemysł energetyczny. Choć w mieście wciąż prowadzi się wydobycie węgla, działalność górnicza nie jest już dominująca. Dynamicznie rozwija się natomiast sektor handlowy i usługowy. 

W miejscowości, zgodnie z REGON (sierpień 2020 r.), funkcjonuje 9025 podmiotów gospodarki narodowej, w tym 8 dużych przedsiębiorstw. 2 z nich deklarują zatrudnienie 1000 lub więcej pracowników, a 6 utrzymuje kadrę rzędu 250-999 zatrudnionych. 

Około jedna czwarta wszystkich podmiotów to firmy handlowe lub zajmujące się naprawą pojazdów samochodowych bądź motocykli – łącznie 2316. Dużo jest także przedsiębiorstw budowlanych – 1027, a także podmiotów zajmujących się działalnością profesjonalną, naukową lub techniczną – 792. W branży przetwórstwa przemysłowego działa 776 podmiotów gospodarki, a 33 to jednostki górnicze. 

Praca w Jaworznie czeka na osoby o różnym przygotowaniu zawodowym i wykształceniu. Sytuację na rynku zatrudnienia obrazuje między innymi prognoza wykonywana z inicjatywy resortu pracy – Barometr zawodów. Pokazuje ona, że w 2020 r. w Jaworznie największe braki kadrowe dotyczą profesji pielęgniarki i położnej. Niemniej jaworzniańscy pracodawcy mają problem ze znalezieniem chętnych do podjęcia się zadań i spełniających wymagania (wykształcenie, uprawnienia, doświadczenie itp.) osób z wielu branż. Braki kadrowe oddaje lista zawodów deficytowych. Są na niej między innymi pracownicy:

 • budowlanki –  betoniarze i zbrojarze, brukarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, inżynierowie budownictwa, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy budowlani;
 • produkcji przemysłowej, motoryzacji, górnictwa – elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, górnicy i operatorzy maszyn i urządzeń wydobywczych, inżynierowie chemicy i chemicy, mechanicy pojazdów samochodowych, operatorzy obrabiarek skrawających, robotnicy obróbki drewna i stolarze, spawacze; 
 • IT – projektanci i administratorzy baz danych, programiści;
 • transportu – kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, maszyniści;
 • opieki zdrowotnej i pomocy społecznej – lekarze, psycholodzy i psychoterapeuci, ratownicy medyczni, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, fizjoterapeuci i masażyści;
 • gastronomii – cukiernicy, kucharze, piekarze, pomoce kuchenne, szefowie kuchni;
 • usług – fotografowie, fryzjerzy, kosmetyczki, ślusarze;
 • finansów – pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, samodzielni księgowi.

Lista zawodów deficytowych jest dłuższa i warto się z nią zapoznać w czasie szukania pracy w Jaworznie. Warto dodać, że w mieście notuje się nadwyżkę przedstawicieli tylko jednego zawodu – ekonomisty. 

PUP Jaworzno

W znalezieniu zatrudnienia Jaworzanom pomaga z kolei zlokalizowany w Jaworznie urząd pracy: 

Adres: ul.Północna 9b, 43-600 Jaworzno
E-mail: urzad@jaworzno.praca.gov.pl
Telefon: 32 61 81 900