Praca Kłodawa

Najnowsze oferty pracy: 497

Praca w Kłodawie

Kłodawa w województwie wielkopolskim to niewielkie miasto, należące do powiatu kolskiego. Jest siedzibą miejsko-wiejskiej gminy.

Jako filary lokalnej gospodarki należy wskazać rolnictwo oraz górnictwo. Kopalnia soli w Kłodawie to największa i najgłębsza kopalnia tego surowca w Polsce. Miasto jest małym ośrodkiem handlu i usług, nastawionym na obsługę lokalnej społeczności.

Dla kogo Kłodawa i okolice będą dobrym miejscem na poszukiwanie pracy? Jak wygląda tutejszy rynek zatrudnienia i co warto wiedzieć o tym mieście, poszukując pracy w województwie wielkopolskim?

Kłodawa – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Kłodawa leży na wschodzie województwa wielkopolskiego, na Wysoczyźnie Kłodawskiej, nad małą rzeką Rgilewką (prawym dopływem Warty). W Kłodawie mieszka 6,4 tys. osób. Miejscowość zajmuje obszar 4,3 kilometra kwadratowego. Położone jest niedaleko takich miast jak Przedecz, Krośniewice, Chodecz, Dąbie, Koło, Izbica Kujawska, Lubień Kujawski, Łęczyca czy Kutno.

Gmina Kłodawa rozciąga się na obszarze 129 kilometrów kwadratowych powierzchni i liczy ok. 13 tys. mieszkańców. Jest dobrze skomunikowana w skali lokalnej i ponadlokalnej. Przez gminę prowadzą droga krajowa nr 92, łącząca m.in. Rzepin, Poznań i Warszawę, biegnąca równolegle do autostrady A2, droga wojewódzka nr 263, łącząca Dąbie, Kłodawa i Sompolno. Komunikację zapewnia także sieć dróg lokalnych. Około 20 km od gminy znajduje się wjazd na autostradę A2, a ok. 50 km – na autostradę A1.

Kopalnia w Kłodawie to z jednej stronie duży pracodawca w regionie, z drugiej znana w całej Polsce atrakcja turystyczna. Wydobywa się tu sól kuchenną, wykorzystywaną w przemyśle spożywczym, rolnictwie, przemyśle chemicznym, a także zimą – do utrzymania dróg. Surowiec ma też zastosowanie w celach leczniczych (sól magnezowo-potasowa). Co ważne, wydobycie odbywa się tradycyjnymi metodami, co ogranicza ingerencję w surowiec i pozwala zachować naturalne właściwości soli z Kłodawy.

Jak zostało wspomniane na wstępie, kopalnia stanowi też atrakcję Kłodawy. Trasa turystyczna biegnąca na poziomie 600 metrów pod ziemią jest najgłębszą trasą na świecie.

Rynek pracy, oferty pracy – Kłodawa

Rynek pracy w Wielkopolsce należy do najbardziej rozwiniętych w kraju. Zapotrzebowanie na pracowników jest duże, rynek chłonny, a bezrobocie niskie. Na koniec 2020 r. województwo wielkopolskie miało najniższą spośród polskich województw stopę bezrobocia. Wg danych GUS wynosiła ona 3,7%, dla porównania średnia krajowa to 6,2%. Powiat kolski znajduje się nieco powyżej poziomu wojewódzkiego – 4,7%. 

Informacje na temat zapotrzebowania pracodawców w poszczególnych powiatach i województwach oraz w skali kraju znajdziemy w badaniu Barometr zawodów. Zgodnie z prognozą przygotowywaną przez ekspertów rynku pracy w powiecie kolskim deficyt poszukujących pracy występuje w 53 grupach zawodowych z różnych branż, z czego przedstawiciele 4 grup odznaczają się dużym zapotrzebowaniem.

Najbardziej deficytowe grupy zawodów w powiecie kolskim to:

 • betoniarze i zbrojarze,
 • operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych,
 • operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych,
 • robotnicy budowlani,
 • spawacze,
 • fizjoterapeuci i masażyści,
 • nauczyciele języków obcych i lektorzy,
 • psycholodzy i psychoterapeuci,
 • samodzielni księgowi.

Pozostałe deficytowe zawody znajdziemy w wielu branżach, np. usługach medycznych i opiekuńczych, produkcji przemysłowej, transporcie i logistyce, usługach profesjonalnych, IT i innych. O wiele mniejsze są nadwyżki kandydatów nad dostępnymi ofertami pracy. Taka sytuacja dotyczy w powiecie kolskim 4 grup zawodów:

 • pedagogów,
 • plastyków, dekoratorów wnętrz i konserwatorów zabytków,
 • pracowników ochrony fizycznej,
 • specjalistów technologii żywności i żywienia.

Wg REGON (stan na koniec 2020 r.) w powiecie kolskim działa łącznie 7270 podmiotów gospodarki narodowej, w tym 7 dużych z kadrą rzędu 250-999 osób, 41 średnich – zatrudniających między 50 a 249 osób, 188 małych, generujących między 10 a 49 miejsc pracy i 7034 mikrojednostek – bez pracowników bądź zatrudniających maksymalnie 9 osób.

W samej Kłodawie rynek pracy jest kształtowany głównie przez mikroprzedsiębiorstwa. Działa tu (REGON, stan na 31.12.2020 r.) 588 podmiotów gospodarki narodowej. W tym:

 • 1 duża jednostka budżetowa (250-999 pracujących),
 • 2 jednostki budżetowe i 1 podmiot prywatny średniej wielkości (50-249 pracujących),
 • łącznie 18 podmiotów małych – 7 budżetowych, 11 prywatnych (10-49 pracujących),
 • 566 mikropodmiotów, w tym 40 jednostek z sektora publicznego (0-9 pracujących). 

Najwięcej podmiotów z Kłodawy zajmuje się handlem bądź naprawą pojazdów (196 podmiotów), budownictwem (75 podmiotów) oraz obsługą rynku nieruchomości – 46 podmiotów. W mieście działa też sporo firm usługowych. Zakładów przetwórstwa przemysłowego jest łącznie 30.

Szukaj pracy w mieście