Praca Czaplinek

Najnowsze oferty pracy: 373

Praca w Czaplinku

Czaplinek jest niewielką miejscowością zlokalizowaną w północno-zachodniej części Polski, w województwie zachodniopomorskim i powiecie drawskim. Miejscowość stanowi siedzibę miejsko-wiejskiej gminy Czaplinek. 

Czaplinek w powiecie drawskim

W miasteczku znajduje się wiele ciekawych miejsc. Warto zobaczyć zabytki Czaplinka – przede wszystkim ratusz, kościół Świętej Trójcy, kościół Podwyższenia Krzyża Świętego.

Jak wygląda sytuacja na tutejszym rynku zatrudnienia? Oto kilka podstawowych informacji na temat społeczno-gospodarczych warunków Czaplinka. 

Czaplinek – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Czaplinek znajduje się w powiecie drawskim, którego stolicą jest Drawsko Pomorskie. Inne miasta przynależące do powiatu to Kalisz Pomorski oraz Złocieniec. Dojazd do Czaplinka zapewniają krzyżujące się w mieście drogi lokalne i ponadlokalne, przede wszystkim DK20, DW163, DW171, DW177. W Czaplinku funkcjonuje też stacja kolejowa obsługująca regionalne pociągi pasażerskie, kursujące między innymi do Szczecinka i Drawska Pomorskiego.

Czaplinka na mapie Pomorza Zachodniego należy szukać przy wschodniej granicy województwa, na południowy-zachód od Szczecinka. Oba miasta dzieli dystans 46 kilometrów. Czaplinek jest oddalony od Drawska Pomorskiego o 33 kilometry, od Kalisza Pomorskiego o 40 kilometrów, od Wałcza o 38 kilometrów, a od Piły o 63 kilometry. 

Miasteczko leży w malowniczej okolicy – na skraju Drawskiego Parku Krajobrazowego, nad jeziorami: Drawsko, Czaplino, Pławno, Młyńskie i Nątlino. Jest to okolica o bardzo wysokich walorach przyrodniczych. Bogactwo naturalne przyciąga urlopowiczów i pozwala na rozwijanie w mieście turystyki. Na przyjezdnych czeka infrastruktura gastronomiczno-hotelowa, agroturystyka, do dyspozycji jest przystań żeglarska, kąpielisko, wypożyczalnie sprzętu do sportów wodnych. 

Liczba mieszkańców Czaplinka wynosi około 7,2 tys. osób. Miejscowość zajmuje powierzchnię 13,62 kilometra kwadratowego. Obowiązują w niej numer kierunkowy (+48) 94 i kod pocztowy 78-500. Samochody rejestrowane w Czaplinku, tak jak w innych miejscowościach powiatu drawskiego, mają oznaczenie na tablicach rejestracyjnych ZDR. 

Przy czaplińskim rynku mieści się siedziba władz gminy miejsko-wiejskiej:

 • Urząd Miejski w Czaplinku
  Adres: Rynek 6, 78-550 Czaplinek
  Telefon: 94 372 62 00

Władze powiatu drawskiego rezydują w Drawsku Pomorskim: 

 • Starostwo Powiatowe w Drawsku Pomorskim
  Adres: plac Orzeszkowej 3, 78-500 Drawsko Pomorskie
  Telefon: 94 363 34 64

Również w Drawsku Pomorskim zlokalizowany jest urząd pracy, który obejmuje Czaplinek:

 • Powiatowy Urząd Pracy w Drawsku Pomorskim
  Adres: ul. Starogrodzka 9, 78-500 Drawsko Pomorskie
  Telefon: 94 363 25 19

Ważną dziedziną działalności w mieście jest turystyka, ponadto rozwija się w nim handel, usługi. Nie znajdziemy tu dużych zakładów przemysłowych, które mocno ingerują w środowisko naturalnie. W Czaplinku funkcjonują natomiast firmy z branży drzewnej i meblowej, a także tworzyw sztucznych, producent podłoży torfowych, wytwórnia pasz, liczne przedsiębiorstwa budowlane. 

Zgodnie z prowadzonym przez GUS rejestrem REGON (koniec listopada 2020 r.) w Czaplinku działają 886 podmiotów gospodarki narodowej. 2 z nich to podmioty średniej wielkości, tworzące 250-999 miejsc pracy, 6 mają status jednostek średniej wielkości (50-249 pracowników), a 27 to małe zakłady pracy (10-49 zatrudnionych). Pozostałe podmioty tworzą najliczniejszą grupę mikropodmiotów o kadrze rzędu 0-9 pracowników. 

Rynek pracy, oferty pracy – Czaplinek

Czaplinek stanowi mały rynek pracy, dlatego część mieszkańców miasta decyduje się na zatrudnienie w okolicznych miejscowościach. W powiecie drawskim bezrobocie jest dość wysokie – w listopadzie 2020 r. stopa bezrobocia wyniosła tu 13,0%. Dla porównania, wskaźnik dla Polski był na poziomie 6,1%, a dla woj. zachodniopomorskiego – 8,1%. 

Do kogo kierowane są oferty pracy w powiecie? Zgodnie z ogólnopolskim badaniem Barometr zawodów w 2021 r. zanotowano wysokie zapotrzebowanie na pielęgniarki, położne i ratowników medycznych. Lista zawodów deficytowych obejmuje aż 36 pozycji z różnych branż, w tym budowlanej, gastronomicznej, finansowej i innych. 

Eksperci rynku pracy wskazują także grupę zawodów nadwyżkowych w powiecie drawskim. Trudności ze znalezieniem zatrudnienia mogą mieć szczególnie:

 • gospodarze obiektów, portierzy, woźni i dozorcy,
 • pracownicy administracyjni i biurowi,
 • pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych,
 • robotnicy budowlani,
 • rolnicy i hodowcy,
 • sprzedawcy i kasjerzy.

Szukaj pracy w mieście