Praca Złocieniec Najnowsze oferty pracy: 3

Praca ZACHODNIOPOMORSKIE Najnowsze oferty pracy

Praca w Złocieńcu

Złocieniec – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Złocieniec rozciąga się na powierzchni 32,28 kilometra kwadratowego, a liczba jego mieszkańców to około 13 tys. osób. Do miasta są przypisane numer kierunkowy (+48) 94 i kod pocztowy 78-520. 

Złocieniec leży pomiędzy Drawskiem Pomorskim a Czaplinkiem. W okolicy znajdują się też takie miasta jak Borne Sulinowo, Barwice, Połczyn-Zdrój, Świdwin, Łobez, Węgorzyno, Kalisz Pomorski, Mirosławiec, Wałcz. Odległość między Złocieńcem a stolicą Pomorza Zachodniego – Szczecinem wynosi 118 kilometrów. Żeby dostać się z miasteczka do stolicy Polski – Warszawy, trzeba pokonać z kolei 443 kilometrów. 

Przez Złocieniec wiedzie droga krajowa nr 20 (łącząca je bezpośrednio np. z Drawskiem Pomorskim i Czaplinkiem), a także trasy lokalne. Zatrzymują się tu również pociągi (linie nr 210 i 410). 

W mieście działają takie instytucje jak:

 • Urząd Miejski w Złocieńcu
  Adres: Stary Rynek 3, 78-520 Złocieniec
  Telefon: 94 367 20 22
 • Złocieniecki Ośrodek Kultury
  Adres: ul. Połczyńska 6, 78-520 Złocieniec
  Telefon: 94 367 14 55

Miasto leży w malowniczej okolicy, w otulinie Drawskiego Parku Krajobrazowego, nad rzeką Drawą, wśród jezior – to najbliższe to Wilczkowo, Krosino, Wąsosze, Kańsko. Okolica stwarza różnorodne możliwości spędzania czasu na łonie natury (spływy kajakowe, żeglarstwo, wycieczki piesze, rowerowe itp.). 

Sam Złocieniec również jest atrakcyjny turystycznie. Historia miasta sięga średniowiecza, a ślady wielowiekowych dziejów są dostrzegalne w postaci licznych zabytków. Warto w szczególności zwrócić uwagę na ruiny zamku w Złocieńcu nad Drawą, wokół którego rozciąga się park ze starymi wiązami. Godny zwiedzenia jest gotycki kościół Wniebowzięcia NMP (rzymskokatolicka parafia Złocieniec), XIX-wieczny ratusz. Zabytkowe są również budynki złocienieckiego sanatorium.

Rynek pracy, oferty pracy – Złocieniec

Jak wspomniano na wstępie, Złocieniec jest ośrodkiem przemysłowym – rozwijają się tu branże ceramiczna, odzieżowa, metalowa, meblowa, spożywcza, elementów budowlanych. W miasteczku działa przedsiębiorstwo rybackie, a także wiele firm budowlanych, placówek handlowych i usługowych. Turystyka nie stanowi dominującej dziedziny działalności, niemniej bez trudu znajdziemy w Złocieńcu gospodarstwa agroturystyczne, kwatery, pensjonaty. 

Zgodnie z REGON (stan na koniec 2020 r., źródło: GUS) w miasteczku zarejestrowanych jest 1584 podmiotów gospodarki narodowej. 1532 z nich tworzą 0-9 miejsc pracy, 46 zatrudnia od 10 do 49 osób, a 6 deklarujące stan kadry rzędu 50-249 pracowników. W mieście (ani też w obrębie całej gminy) nie ma dużych zakładów pracy.

Stopa bezrobocia w powiecie drawskim przewyższa średnie wojewódzką i krajową. W grudniu 2020 r. wg GUS wskaźnik był na poziomie:

 • w powiecie drawskim – 13,3%, 
 • w woj. zachodniopomorskim – 8,3%, 
 • w Polsce – 6,2%. 

W jakim charakterze najłatwiej o zatrudnienie w okolicach Złocieńca? Zgodnie z prognozą zapotrzebowania na rynku pracy Barometr zawodów w 2021 r. w powiecie drawskim w dużym deficycie są pracownicy opieki medycznej – pielęgniarki i położne oraz ratownicy medyczni. Na liście profesji deficytowych zanotowano też innych specjalistów z branży medycznej, a także pracowników budownictwa, gastronomii, transportu, motoryzacji, branży maszynowej, oświaty, księgowości. Brakuje również na przykład windykatorów, robotników leśnych, pracowników usług pogrzebowych, opiekunek dziecięcych, geodetów i kartografów, pracowników HR. 

Z kolei zbyt wielu w porównaniu z dostępnymi ofertami pracy jest szukający zatrudnienia: gospodarzy obiektów, portierów, woźnych i dozorców, pracowników administracyjnych i biurowych, pracowników fizycznych w produkcji i pracach prostych, robotników budowlanych, rolników i hodowców, sprzedawców i kasjerów.

PUP Złocieniec

Mieszkańcy Złocieńca, którzy szukają zatrudnienia, mogą rejestrować się w złocienieckim oddziale Powiatowego Urzędu Pracy w Drawsku Pomorskim:

PUP – Filia w Złocieńcu
Adres: ul. Piaskowa 1, 78-520 Złocieniec
E-mail: zlocieniec@pupdrawsko.pl
Telefon: +48 94 36 71 343